"Tendences ir nemainīgas – zog pļaujmašīnas, elektriskos darbarīkus un koksni. Zog visu, ko var realizēt internetā. Varbūt, ka lielgabarīta betona konstrukcijas nav pieprasītas, bet gan jau arī tām var atrast pielietojumu," saka Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes galvenais inspektors Sandis Radziņš.
Zagšanas tendences ir nemainīgas: iecienīts ir metāls – gan krāsainais, gan melnais. Pārsvarā darbojas vienpaši, kas demontē angārus, zāģē torņus un žogus. Apsīkušas ir sliežu zādzības aizvērtajos posmos, kā arī zādzības no dzelzceļa infrastruktūras. Daudz izplatītāka un apjomīgāka ir zagšana no mežiem un jo īpaši no koku krautuvēm.
«Zagļi īrē mašīnas, brīvdienās brauc mežā un ved prom. Viņiem nav speciālas točkas, dokumentus faktiski vilto, un ostā, kur pieņem kokmateriālu kravas, nav pienākums tos pārbaudīt. Koks aiziet kopējā katlā un pazūd – līdzīgi ir arī kokzāģētavās. Ja zina, ka ienākusi kreisā krava, to pārstrādā zāģmateriālos, un apjomi pazūd,» saka S. Radziņš.
No 1. maija Ministru kabineta noteikumi paredz, ka lombardu darba laiks ir no pulksten 8 rītā līdz 20 vakarā. Tā cenšas ierobežot nelegālo preču realizāciju. S. Radziņš uzskata, ka ideja ir apsveicama, taču problēmu neatrisinās. «Ja nozagta pļaujmašīna vai trimeris ar visiem dokumentiem, realizēt lombardā to tik un tā nebūs problēmu. Ja dokumentu nav, izdevīgāks ir internets, tirgi vai pārdošana paziņu vidū,» tendences iezīmē inspektors. Viņš uzsver, ka liela daļa lombardu pēdējā laikā sākuši veikt klientu uzskaiti. Piemēram, ja cilvēks vienreiz atnesis zagtu mantu, visticamāk, nākamreiz viņš vairs netiks pieņemts.
Tirgus Latgalīte kā zagto mantu ūtrupe, pēc S. Radziņa domām, ir pagātnes stereotips, kas šobrīd neatbilst patiesībai. Tas attiecoties arī uz velosipēdiem, kuru zādzību skaits pavasara pirmajās dienās, starp citu, dramatiski pieaudzis. Piemēram, Rīgas reģionā aprīlī nozagti 104 divriteņi, savukārt gada pirmajos trīs mēnešos kopā vien 78. «Velosipēds ir manta, kuru zags, jo tā ir dārga, bet nozagšanā ir jāiegulda maz līdzekļu. Daudzi īpašnieki joprojām pret velosipēda piefiksēšanu attiecas neuzmanīgi un zagļiem tikai palīdz,» norāda S. Radziņš.
***
IZDARĪTO ZĀDZĪBU SKAITS
Veids 2009. gads 2010. gads
Nelielā apmērā 7324 8248
No dzīvokļiem 4105 4194
No tirdzniecības objektiem iekļūstot telpā 4662 4110
No automašīnām 4339 3631
Automašīnu 1801 1251
Kabatzādzības 42 30
Kopā 26928 25 659