Veipa piespriesto sodu, iespējams, nepārsūdzēs

© f64

No Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pazudušās naudas lietā apsūdzētā Indra Veipa, iespējams, nepārsūdzēs Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu tiesu palātas lēmumu viņu sodīt ar trīs gadu brīvības atņemšanu.

I. Veipa apcietinājumā atrodas jau divus gadus un, ja vainu atzīs, varēs pretendēt uz priekšlaicīgu atbrīvošanu.

"Par to, vai pārsūdzēt lēmumu, domāsim tad, kad iepazīsimies ar pilno spriedumu. Ja nu tur viss ir spēcīgi motivēts, tad varbūt nav jēgas tālāk cīnīties, jo ir jau zināms, cik ilgi velkas apelācijas. Tad jau sanāks nosēdēt trīs gadus no zvana līdz zvanam," saka I. Veipas advokāts Valters Jakobijs. Pilns apelācijas instances spriedums būs pieejams 11. aprīlī, un pēc tam desmit dienu laikā to varēs pārsūdzēt.

AT atzina I. Veipu par vainīgu pēc Krimināllikuma 319. panta otrās daļas par valsts amatpersonas bezdarbību, ja tā izraisījusi smagas sekas. Savukārt apsūdzībā pēc Krimināllikuma 179. panta 2. daļas par naudas piesavināšanos tiesa atstāja nemainītu pirmās instances spriedumu, ar kuru bijusī KNAB darbiniece tika attaisnota. "Droši vien tiesa pievienojās viedoklim, ka piesavināšanās nav pierādīta. Pēc būtības par piesavināšanos viņu nevarēja notiesāt, jo nebija iespējams veikt kvalitatīvu pārbaudi. Varēja paskatīties pierakstus burtnīciņā, bet fiziski to naudu pie tiem apstākļiem, kas bija KNAB, viņa nevarēja piesavināties. Manu klienti soda par, iespējams, formālām darbībām, par reālo naudas pazušanu viņa nemaz nevarēja atbildēt," saka V. Jakobijs.

Pati I. Veipa iepriekš intervijā Neatkarīgajai stāstīja, ka viņa apsūdzēta tādēļ, lai no atbildības pasargātu tālaika KNAB vadītāju Alekseju Loskutovu un viņa vietnieci Jutu Strīķi. Kriminālprocesa likums un Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka kratīšanās izņemtā nauda, ja tai uzlikts arests, jāieskaita speciālā depozīta kontā Valsts kasē. Taču tas netika darīts, aizbildinoties ar iespējamību, ka nākotnē šī nauda varētu kļūt par lietisko pierādījumu. Nekāds izņemtās naudas uzskaites un kontroles mehānisms KNAB nebija izstrādāts. Mutisko rīkojumu nepārbaudīt izņemto naudu J. Strīķe izdevusi ne jau tādēļ, lai uzskaites neesamības aizsegā varētu iedzīvoties negodīgi KNAB darbinieki, bet gan tādēļ, lai no KNAB darbiniekiem nenoplūstu nekāda informācija par J. Strīķes vadībā realizētajām KNAB operatīvajām izstrādēm, sacīja I. Veipa.

Bijušais KNAB priekšnieks A. Loskutovs uzskata, ka tiesa viņa agrāko padoto sodījusi taisnīgi. "Uzskatu, ka tiesas spriedums ir pamatots, acīmredzot nebija pietiekamu pierādījumu, lai būtu palikusi spēkā notiesāšana par naudas piesavināšanos, bet notiesāšana par valsts amatpersonas nolaidību ir pamatota un loģiska. Tāpēc, pat ja Veipas kundze izmantos pārsūdzēšanas tiesības, notiesāšana paliks spēkā," saka A. Loskutovs.

Ja sprieduma argumentācija būs pārāk dzelžaina, I. Veipa AT lēmumu, visticamāk, nepārsūdzēs. Ņemot vērā, ka viņai cietumā nav konstatēti disciplīnas pārkāpumi, I. Veipa jau jūlijā vai augustā varētu tikt no cietuma ārā.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais