Vīrietis "iekrīt" uz krāpnieka atsūtītu īsziņu uz zaudē 946 eiro; policijai izdodas blēdi atrast

© f64.lv, Romāns Kokšarovs

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes amatpersonas 2023. gada septembra sākumā saņēma informāciju no kāda vīrieša Jelgavas novadā, Līvbērzes pagastā, kurš saņēmis krāpnieku veidotu īsziņu ar interneta saiti. Uz tās uzspiežot, no vīrieša bankas konta tika pārskaitīti vairāk nekā 900 eiro uz kādas nezināmas personas bankas kontu. Decembra beigās Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes amatpersonas aizdomās par šī noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu aizturējušas kādu 2003. gadā dzimušu jaunieti.

2023. gada 5. septembrī Jelgavas novadā, Līvbērzes pagastā kāds 1992. gadā dzimis vīrietis savā mobilajā tālrunī saņēma īsziņu no adresāta “VPM-VISS” ar tekstu “Zemgales apgabaltiesa trešdien 06.09.2023.”, kā arī turpmāk tekstā norādītu interneta saiti, kas lasītāju mudināja uzspiest uz tās, lai iegūtu plašāku informāciju.

Vīrietis uzspiedis uz zemāk norādītās saites, pēc kā no viņa bankas konta tika pārskaitīta nauda uz kādu citu viņam nepazīstamai personai piederošu bankas kontu. Pārbaudot savu bankas konta atlikumu, vīrietis konstatēja, ka no tā tikko pārskaitīti naudas līdzekļi 946,30 eiro apmērā.

Apkrāptais vīrietis nekavējoties ziņoja par šo nodarījumu policijai, pēc kā Valsts policijā tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 177.1 panta pirmās daļas, apstākļu skaidrošana un izmeklēšana.

Veicot izmeklēšanas darbības, 2023. gada 20. decembrī Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes amatpersonas aizturēja kādu 2003. gadā dzimušu vīrieti, uz kura kontu tika pārskaitīti izkrāptie naudas līdzekļi. Šobrīd iespējamai vainīgajai personai piemērots drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu. Izmeklēšana kriminālprocesā turpinās.

Par šāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu - svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu, vai citu mantisku labumu iegūšanu, apzināti ievadot automatizētā datu apstrādes sistēmā nepatiesus datus, lai ietekmētu tās resursu darbību (datorkrāpšana) - paredz sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

Valsts policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un sargāt savu personīgo informāciju, kā arī piekļuves datus banku kontiem. Valsts pārvaldes iestādes nekad nesūtīs īsziņas ar aizdomīgām saitēm uz kurām uzspiežot saņēmējs tiks aicināts ievadīt savus kredītkaršu numurus, PIN kodus, Smart-ID piekļuves kodus, CVC kodus un tamlīdzīgi.

Gadījumā, ja ir izkrāpta nauda, aicinām pēc iespējas ātrāk par to ziņot bankai un pēc tam - vērsties ar iesniegumu tuvākajā Valsts policijas iecirknī!

Latvijā

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotie dati liecina, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos četrām lielākajām bankām Latvijā ir izdevies novērst finanšu krāpšanas mēģinājumus un pasargāt klientu līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Tomēr šajā pašā periodā krāpniekiem izdevies izkrāpt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Visbiežāk krāpšanas gadījumi ir saistīti ar investīciju krāpniekiem (78% gadījumu novērsti) un telefonkrāpniekiem (51% gadījumu novērsti).

Svarīgākais