Par slepkavību tiesātam latvietim dzīve Norvēģijā būs jānomaina pret cietuma kameru Latvijā

© Kaspars Krafts/F64

Pēc aptuveni divu gadu ilgas tiesvedības Kurzemes rajona tiesa Liepājā pasludinājusi spriedumu pirms 23 gadiem pastrādātās slepkavības lietā, kurā apsūdzēts agrākais aizputnieks, tagad Norvēģijā dzīvojošais Māris Avižus, raksta liepajniekiem.lv

Saskaņā ar pirmās instances spriedumu M. Avižus dzīve Norvēģijas Karalistē tagad būs jānomaina pret cietuma kameru Latvijā.

M. Avižus pastrādātās slepkavības pēdas bija slēpis ļoti neparasti, atsaucoties uz "Latvijas Avīzi", 2021. gadā vēstīja ziņu aģentūra "Leta".

2017. gada 20. aprīlī Aizputes novadā, veicot rakšanas darbus, zemē tika atrasts pilnībā ierakts automobilis "Audi", kurā atradās cilvēka kauli ar šautu brūci galvā. Automašīna zemē nebija dziļi, tam klāt bija numura zīme. Automobilī bija arī satrūdējuši džinsi un ādas jaka, laba paskata ādas apavi. Nelaiķis izrādījās bijušais Aizputes uzņēmējs Aigars Zikmanis, kurš kopš 2000. gada 21. septembra atradās bezvēsts prombūtnē... 2000. gadā pirms savas pazušanas vīrietis kopā ar biznesa partneri Māri Avižus bija nodarbojies ar uzņēmējdarbību - mežizstrādi. Izmeklēšanā tika noskaidrots, ka Avižus nošāvis Zikmani viņa automobilī, tur to atstāja un pēc tam automobili apraka savā īpašumā. Pēc izdarītā Avižus pārcēlies uz dzīvi ārzemēs. Laikraksts "Kurzemes Vārds" atrada aizputniekus, kas abus atcerējās kā ne sevišķi godprātīgus biznesa taisītājus, Zikmanis esot nodarbojies arī ar reketu. Vainu slepkavībā Avižus atzina, taču nepiekrīt, ka tā izdarīta mantkārīgā nolūkā. Tam tiesvedībā ir liela nozīme: par parastu slepkavību būtu stājies spēkā 15 gadu noilgums, bet mantkārīgs nolūks ir vainu pastiprinošs apstāklis, kam noilguma nav. Par to draud cietumsods no desmit gadiem līdz pat mūža ieslodzījumam. Pirmdien uz tiesu Avižus gan bija atnācis, taču tiesas namā neiegāja. Atbraucis no Norvēģijas, iepriekšējā vakarā esot sajutis kovidvīrusa simptomus, veicis testu, bet tobrīd rezultāti vēl nebija zināmi. Bija gatavs iet tiesas zālē, ja tiesa atļautu. Tiesa neatļāva, līdz ar to apsūdzība netika nolasīta - tam obligāta apsūdzētā klātbūtne. Tiesnesis Jānis Bumbieris konsultējās ar prokuroru Ati Dzērvēnu un Avižus advokātu Ēriku Štālbergu par tālāko tiesvedības gaitu. Advokāts norādīja, ka viņa klients joprojām atzīst vainu slepkavībā, bet neatzīst, ka slepkavojis mantkārīgā nolūkā. Lietā iespējama arī vienošanās par sodu. Prokurors no apsūdzētā Avižus priekšlikumu vēl nebija saņēmis, bet sarunas, kā varēja noprast no advokāta, notikšot. Ja vienošanās netiks panākta, notiks pierādījumu pārbaude, un tā solās būt gara - liecinieki vien ir 43. Man ar Māri Avižus pie tiesas izdevās pārmīt dažus vārdus. Viņš apgalvoja, ka viņš Zikmani esot nošāvis aizstāvoties, neesot bijis citu variantu. Tiesvedība atsāksies novembrī.

Latvijā

Par Donalda Trampa solījumiem un par viņa nevēlēšanos izskatīties vājam, par to, vai Krievija taisās karot mūžīgi un vai krievu tauta spēj pamosties no murgu miega, par to, vai jācērt galva nost visiem, kuri ir citās domās, un par to, kas notiek, ja mežonīgs barbars nonāk pie džentlmeņu galda – saruna ar politologu Andi Kudoru.

Svarīgākais