Tiesa vērtēs turpmāka apcietinājuma nepieciešamību apsūdzētajiem britiem

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa līdz rītdienai izlems, vai arī turpmāk nepieciešams turēt apcietinājumā abus Lielbritānijas pilsoņus, kuri apsūdzēti par Rīgas Pašvaldības policijas (RPP) darbinieka piekaušanu pagājušā gada jūnijā.

Lūgumu izvērtēt turpmāku apsūdzēto britu apcietinājuma nepieciešamību šodien tiesai pieteica viņu aizstāve Jeļena Kvjatkovska. Advokāte uzskata, ka sakarā ar lietas iztiesāšanas sākšanu mainījušies apstākļi, kas iepriekš varēja būt par pamatu apsūdzētajiem kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu. Arī Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore Ieva Garanča norādīja, ka viņas mērķis nav turēt apsūdzētos cietumā, taču galvenais, lai abi briti nepazūd un lai nerodas šķēršļi krimināllietas iztiesāšanā.

Lēmumu par to, vai grozīt drošības līdzekli 35 gadus vecajam Metjū Neilam un 33 gadus vecajam Deividam Birkinšovam, Centra rajona tiesa paziņos rīt, 7.oktobrī, plkst.11. Pēc tam arī tiks lemts par nākamās tiesas sēdes datumu, norādīja tiesnesis Raimonds Buls.

Sākot izskatīt krimināllietu par pašvaldības policista piekaušanu, Centra rajona tiesa šodien uzklausīja cietušo un visus sešus ieradušos lieciniekus, bet pieci liecinieki nebija ieradušies. Viņi uz tiesu tuvākajā laikā tiks aicināti atkārtoti.

Kā ziņots, abi apsūdzētie Lielbritānijas pilsoņi noliedz savu vainu viņiem inkriminētajā noziedzīgajā nodarījumā. Pagaidām gan viņi tiesā nav snieguši detalizētākas liecības par notikušo. Tas tiks darīts pēc tam, kad būs uzklausīti visi liecinieki.

1967.gadā dzimušais cietušais pašvaldības policists no apsūdzētajiem vēlas piedzīt 1560 latus lielu mantisko zaudējumu kompensāciju un 30 000 latu morālā kaitējuma kompensāciju. Kārtībsargs uzskata, ka šī summa piedzenama solidāri no abiem apsūdzētajiem.

Kā pieteikumā tiesai skaidro cietušais, ar apsūdzēto darbībām viņam publiskā veidā nodarītas morālas ciešanas un pazemojums. Turklāt cietušajam ilgāku laiku arī bijis jāārstējas, kā rezultātā viņš nav spējis strādāt un saņemt atalgojumu.

Kā šodien tiesā liecināja cietušais policists, 2008.gada 13.jūnijā viņš strādājis no plkst.10 līdz 22. Ap plkst.20 kārtībsargs atradies Vecrīgā, Līvu laukumā, pie RPP informatīvā busiņa, kad policistam klāt pienākusi kāda nepazīstama persona, lūdzot izšķirt kautiņu, kas izcēlies pie netālu esošā bāra ''Melnais kaķis''.

Pašvaldības policists devies uz konflikta vietu, kur redzējis vairākus iekarsušus cilvēkus, no kuriem daži savstarpēji fiziski konfliktējuši. Cietušais lūdzis viņiem pārtraukt konfliktu un izklīst, taču viņa aicinājums ignorēts un policistam uzbrukts.

Atrodoties pie kluba ''Melnais kaķis'', cietušais saņēmis vairākus sitienus pa seju un galvu no Neila un Birkinšova. Policists nogāzts zemē un spārdīts ar kājām. Rezultātā kārtības sargam ar divu garāmgājēju palīdzību vienu no agresīvajiem britiem - Birkinšovu - uz vietas izdevies aizturēt, otrs brits aizbēdzis, bet viņš aizturēts pēc tam.

Liecinieki, kuri pērn 13.jūnijā no Lielbritānijas bija ieradušies Rīgā kopā ar apsūdzētajiem, notikušo gan atceras citādi.

Kā šodien tiesā pastāstīja liecinieks - viens no apsūdzēto paziņām -, pērn jūnijā viņi vairāku cilvēku kompānijā ieradušies Rīgā nosvinēt vecpuišu ballīti. 13.jūnija vakarā liecinieks, būdams tikko ieturējis maltīti Vecrīgas restorānā ''McDonald's'', pamanījis, ka viņa ceļojuma biedru Neilu pie Līvu laukuma sagrābis policists. Liecinieks pieskrējis klāt un vaicājis kārtībsargam, kāpēc viņš tā rīkojas, taču policists neesot atbildējis, bet turpinājis cīkstēties ar Neilu, kamēr nokritis zemē, raudams aizturamo personu sev līdzi. Tikmēr Neils no policista atbrīvojies un abi briti atstājuši notikuma vietu. Neils iekāpis taksometrā un aizbraucis, bet liecinieks palicis Vecrīgā.

Cits liecinieks, kurš arī pērn bija atbraucis uz Rīgu kopā ar apsūdzētajiem, pastāstīja, ka 13.jūnija vakarā redzējis, kā policists mēģina aizturēt Neilu. Kārtībsargs esot viņam sitis. Pēc dažām minūtēm policistam esot aizķērusies kāja un viņš nokritis. Tikmēr apkārt konflikta vietai sapulcējušies vairāki cilvēki, no kuriem viens iesitis zemē gulošajam policistam, taču sitējs neesot bijis Neils, apgalvoja liecinieks, piebilstot, ka nav redzējis konflikta sākumu un nezinot, kāpēc vispār tas izcēlies.

Vēl kāds cits liecinieks no Lielbritānijas šodien tiesā stāstīja, ka 13.jūnija vakarā sēdējis bārā ''Melnais kaķis'' un malkojis dzērienus kopā ar draugiem un paziņām. Pēkšņi patīkamā gaisotne esot kļuvusi izteikti saspringta un apsargi palūguši visus bāra apmeklētājus nekavējoties atstāt iekštelpas, ko briti arī darījuši. Ceļā uz izeju liecinieks sācis sarunu ar kādu bāra darbinieku, kurš viņam pateicis, ka briti šajā atpūtas vietā netiekot gaidīti ar prieku. Pēc tam liecinieks pamanījis, ka ārpusē apsardzes darbinieki iekausta viņa paziņu Birkinšovu, iesitot viņam ar kāju pa galvu un nogāžot britu zemē. Pēc neilga brīža tai vietā esot ieradies policists, bet liecinieks bāru atstājis, jo redzētais viņu ļoti sabiedējis.

Birkinšovs un Neils tagad apsūdzēti pēc Krimināllikuma 269.panta 1.daļas - par uzbrukumu varas pārstāvim vai citai valsts amatpersonai saistībā ar tās likumisku dienesta darbību -, kā arī par uzbrukumu personai saistībā ar tās līdzdalību noziedzīga vai cita prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā.

Minētais likuma pants vainīgo personu paredz sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem vai ar arestu.

Abus Lielbritānijas pilsoņus uz Latviju konvojēja augusta sākumā.

LETA jau ziņoja, ka Vestminsteras miertiesa jūlija vidū piekrita Neila un Birkinšova izdošanai.

Viņiem bija nedēļa laika, lai pārsūdzētu lēmumu, ziņoja "Derby Telegraph". Tas netika izdarīts, tādēļ viņi tika nodoti Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm.

Briti pērn Latvijā uzturējās, lai svinētu vecpuišu ballīti, taču pēdējie notikumi likuši abiem savas kāzas atcelt.

Abi Latviju bija pametuši jau uzreiz pēc incidenta.

LETA jau ziņoja, ka Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa pērn decembra sākumā abu Lielbritānijas pilsoņu aizturēšanai izsniedza Eiropas apcietinājuma orderi.

Pirms lēmuma par apcietināšanu abiem britiem kā drošības līdzeklis bija piemērota sūtījuma saņemšanas adreses paziņošana un drošības naudas iemaksāšana. Taču viņi noteiktajā laikā nebija iemaksājuši drošības naudu, tādēļ policija tiesā iesniedza sūdzības un lūdza ārzemniekiem kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu.

Svarīgākais