Nopirkt eglīti ir lētāk nekā iezagties privātā mežā vai negausīgi retināt valsts mežu jaunaudzes. Vienu eglīti var iegādāties par 8 līdz 14 latiem, bet sods par nelikumīgu kociņa nociršanu ir no 50 līdz 500 latiem.
Kārojot pēc Ziemassvētku rotas, visvieglāk var iekrist Rīgas iedzīvotāji. Proti, Latvijas valsts meži ir atļāvuši ģimenei ik gadu nocirst vienu eglīti, tomēr Rīgas mežos tas ir aizliegts. Uzņēmuma Rīgas meži preses pārstāve Elga Zēģele šaubās, vai galvaspilsētas iedzīvotāji brauks tālāk par 50 kilometriem – šādā rādiusā ap galvaspilsētu izvietoti tai piederošie meži.
"Cilvēki neatšķir, kur ir jaunaudze, un domā, ka skaistās eglītes pašas tādas izaugušas. Patiesībā ir ieguldīti lieli līdzekļi, lai tās izaugtu par lietaskoku," saka E. Zēģele. Viena eglīte aug vidēji septiņus gadus, kilograms sēklu maksā 500 latu. Zaļsvārces tiek speciāli miglotas, ap tām izpļauj zāli, lai beigās izaugtu kvalitatīva koksne.
Ja eglīte atrodas grāvī vai ceļmalā, tad iedzīvotājiem ir tiesības to nocirst. "Tomēr no pieredzes varu teikt – grāvī eglīšu nav. Ja palaimējas – nebūs grēks to nocirst, taču eglīte nebūs skaista. Bieži gadās, ka pirmajā brīdī egle šķiet smuka, cilvēks nocērt to un tad secina, ka tomēr nav glīta, un nomet," stāsta E. Zēģele.
Savukārt tiem, kuri vēlas nocirst kociņu kādā no valsts mežiem, atļauja jāprasa vietējā mežniecībā, jo bez mežsarga ziņas to darīt nedrīkst. Zaļsvārces šosezon no varmākām paglābj biezā sniega sega, taču arī inspekcija patrulē pastiprināti. Sods fiziskām personām par neatļautu koka ciršanu ir no 50 līdz 500 latiem, juridiskām līdz pat 1000 latiem.