Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde (FPP) ir aizturējusi bijušo VID Zemgales nodokļu un muitas administrācijas vecāko nodokļu inspektori par aptuveni 30 000 latu fizisko personu pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu izkrāpšanu, aģentūru LETA informēja VID Komunikācijas nodaļā.
Bijusī VID darbiniece tiek vainota arī ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā.
Kriminālprocesu FPP sākusi šā gada 4.oktobrī.
Lai gan bijusī nodokļu inspektore darba attiecības ar VID ir pārtraukusi, izmeklētājiem izdevās noskaidrot, ka, veicot dienesta pienākumus, viņa sagatavojusi viltotus maksājuma uzdevumus par IIN pārmaksas atmaksu, dokumentos norādījusi savus un sava vīra bankas rekvizītus, uz kuriem no valsts budžeta tika pārskaitītas atmaksu summas.
Sagatavojot fiktīvos dokumentus, bez personu piekrišanas tika izmantoti apmēram simts fizisko personu dati, par ko šīm personām nekas nebija zināms.
Tādējādi viņai tiek inkriminēta ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošana mantkārīgā nolūkā personu grupā. Viņa minēto summu - 30 000 latu - no valsts budžeta izkrāpusi vairāku gadu laikā.
VID procesa gaitā noskaidrojis, ka šā gada sākumā noziedzīgās darbības kļuva zināmas VID Zemgales nodokļu administrēšanas daļas vadošajām amatpersonām, kuru pienākums bija informēt tiesībsargājošās iestādes par noziedzīga nodarījuma faktu. Atbildīgās amatpersonas slēpa nodarījumu, kā arī veica izmaiņas VID datubāzēs.
Šobrīd divas VID Zemgales nodokļu administrēšanas daļas amatpersonas ir atzītas par aizdomās turētām par neapsolītu noziedzīga nodarījuma slēpšanu un neziņošanu par noziegumu. Norādot uz izmeklēšanas interesēm, VID atteicās atklāt, kāda līmeņa amatpersonas atzītas par aizdomās turētajām.
Lai gan vienai no amatpersonām piemērots drošības līdzeklis - atstādināšana no amata pienākumu veikšanas, VID nekonkretizē arī šī personas ieņemamo amatu.
VID informē, ka bijusī VID darbiniece un viņas vīrs ir atzīti par aizdomās turētām personām, tām piemērots drošības līdzeklis - aizliegums izbraukt no valsts un uzturēšanās pastāvīgā dzīvesvietā. Daļu no izkrāptās naudas persona ir atmaksājusi valsts budžetā, informē VID.
Kriminālprocess pret bijušo VID darbinieci sākts pēc Krimināllikuma (KL) 177.panta trešās daļas par krāpšanu lielā apmērā un 318.panta otrās daļas par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. KL 177.panta 3.daļa kā sodu paredz piemērot brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 13 gadiem vai naudas sodu līdz 150 minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās. KL 318.panta 2.daļa kā sodu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu līdz 150 minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.