Austrumu robežbūves lieta: robežsardzes priekšnieka vietniekam inkriminē dienesta viltojumu

© Dāvis Ūlands/F64

Lietā par iespējamu valsts mantas izsaimniekošanu un dienesta noziegumiem ap 40 miljonu vērtajā Austrumu robežas sakārtošanas projektā Valsts robežsardzes priekšnieka vietniekam Jurim Martukānam tiek inkriminēts dienesta viltojums.

IDB aģentūrai LETA pastāstīja, ka kriminālprocesā par Latvijas Austrumu robežas izbūvi turpinās darbs pie pierādījumu bāzes nostiprināšanas. Šajā lietā IDB aizturējis vēl trīs personas - Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieku, kā arī Valsts robežsardzes Viļakas un Ludzas pārvaldes Bruņojuma un inženiertehnisko līdzekļu dienesta priekšniekus.

VRS priekšnieka vietniekam piemērots personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss. Drošības līdzekļi nav piemēroti. Šai personai kriminālprocesā tiek inkriminēts dienesta viltojums.

VRS Viļakas un Ludzas pārvaldes Bruņojuma un inženiertehnisko līdzekļu dienesta priekšnieki tiek turēti aizdomās par darbu pieņemšanu uz Latvijas - Krievijas un Latvijas - Baltkrievijas robežas, apzinoties, ka tie neatbilst iepirkuma tehniskajai specifikācijai.

Šiem robežsargiem piemērots aizdomās turētās personas statuss un ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tai skaitā aizliegums ieņemt noteiktu amatu. Izmeklēšana notiek pēc Krimināllikuma pantiem par dienesta pilnvaru pārsniegšanu un krāpšanas atbalstīšanu.

Valsts robežsardzes preses pārstāve Kristīne Pētersone aģentūrai LETA teica, ka pret Martukānu nav sākta disciplinārlieta. Valsts robežsardzes rīcībā neesot informācijas par Martukānam piemērotiem jebkādiem ierobežojumiem veikt dienesta pienākumus atbilstoši savai kompetencei.

Kā uzsver Valsts robežsardze, kamēr nav pabeigta izmeklēšana IDB sāktajā kriminālprocesā, nav pierādīta konkrētu amatpersonu vaina un nav notiesājoša sprieduma, nevienu personu nav pamata uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.

Pētersone gan apliecināja, ka iepriekš saistībā ar Valsts kontroles atzinumiem Valsts robežsardzē veiktas dienesta pārbaudes. Ar diviem Valsts robežsardzes darbiniekiem, kuri bija atbildīgi par valsts robežas joslas infrastruktūras izbūves procesiem, izbeigtas darba tiesiskās attiecības.

Jau ziņots, ka apjomīgajā kriminālprocesā Iekšējās drošības birojs izmeklē iespējamus noziedzīgu nodarījumus būvniecības procesos valsts Austrumu robežjoslas izbūvē un ierīkošanā, kas veikti Valsts robežsardzes iepirkuma par Latvijas un Krievijas robežas joslas infrastruktūras izbūvi un Latvijas un Baltkrievijas robežu ierīkošanu ietvaros.

Kopējā iepirkuma summa valsts Austrumu robežas ierīkošanai pārsniedz 40 miljonu eiro. Pagājušā gada septembrī IDB aizturēja četras personas, kurām kriminālprocesā piemērots aizdomās turētās personas statuss. LETA jau rakstīja, ka IDB pērn aizturēja bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Normundu Garbaru un SIA "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate"" valdes priekšsēdētāju un līdzīpašnieku Māri Peilānu.

Kriminālprocesā tiek izmeklēta amatpersonu un uzņēmēju iespējamā pretlikumīgā rīcība saistībā ar pārkāpumiem robežjoslas būvniecības procesos. Iekšējās drošības birojs konstatējis veikto būvdarbu neatbilstību apstiprinātajai tehniskajai specifikācijai, nelikumīgu koku izciršanu, tai skaitā īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, un iegūtās koksnes izsaimniekošanu.

Iespējams, ka robežjoslas ierīkošana veikta plašākā teritorijā nekā tas paredzēts normatīvajos aktos, turklāt daļa privātīpašumu atsavināta nepamatoti.

Šī gada sākumā Valsts kontrole informēja par atklātajiem pārkāpumiem, veicot revīziju Valsts robežsardzē un izvērtējot, vai valsts budžeta līdzekļi Latvijas robežas joslas infrastruktūras būvniecībai un uzturēšanai ir izlietoti likumīgi, sasniedzot izvirzītos mērķus un rezultātus.

Valsts kontroles revīzijā konstatētais atbilst Iekšējās drošības biroja paustajām aizdomām par likumpārkāpumiem Latvijas Austrumu robežas joslas un infrastruktūras izbūvē.

TV3 raidījums "Nekā personīga" nesen vēstīja, ka Martukāna aizturēšana saistīta ar to, ka viņš pagājušā gada decembrī parakstījis dokumentus par Baltkrievijas pierobežā uzceltu tiltu. Tā rezultātā būvniekam samaksāti 600 000-700 000 eiro. Tas ir viens no tiltiem, kura cena četrkārt pārsniedz līdzinieku izmaksas uz Krievijas robežas.

Martukāns esot aizturēts, lai pārbaudītu viņa līdzdalību viena sadārdzinātā tilta apmaksāšanā. Decembrī viņš parakstījis dokumentus, kā rezultātā būvniekam sabiedrībai "Igate" izmaksāti 600 000 - 700 000 eiro. Tobrīd dienesta priekšnieks Guntis Pujāts bijis īsā atvaļinājumā.

Tāpat ziņots, ka IDB veiktās izmeklēšanas pret robežsargiem iepriekš izraisīja publisku kritikas apmaiņu starp IDB priekšnieku Valteru Mūrnieku un Pujātu. Abu amatpersonu veltītā kritika piesaistīja arī iekšlietu ministra Sanda Ģirģena (KPV LV) uzmanību. Šogad martā viņš abus izsauca uz pārrunām, pēc kurām paziņoja, ka amatpersonas esot "norakuši kara cirvjus" savstarpējā komunikācijā.

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais