Sestdiena, 20.aprīlis

redeem Mirta, Ziedīte

arrow_right_alt Latvijā \ Kriminālziņas

VDD izbeidzis kriminālprocesu pret Ždanoku, Lindermanu un Gapoņenko

© Ģirts Ozoliņš/F64 Photo Agency

Valsts drošības dienests (VDD) 2.aprīlī izbeidzis 2018.gadā sākto kriminālprocesu par Latvijas Krievu savienības (LKS) rīkoto sapulci pret pakāpenisku pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs.

VDD vērtējumā 2018.gada 31.martā notikušajā pasākumā personu paustie izteikumi un veiktās darbības bija provokatīvas un vērstas uz Latvijas sabiedrības šķelšanu, tomēr izmeklēšanas gaitā, izvērtējot tās atbilstoši Krimināllikumā noteiktajām pazīmēm, netika konstatēts noziedzīga nodarījuma sastāvs.

Saistībā ar personu paustajiem izteikumiem kriminālprocesā tika nozīmēta lingvistiskā ekspertīze un saskaņā ar eksperta atzinumu netika identificēti izteikumi, kas norādītu uz noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, norādīja dienestā.

Jau ziņots, ka šajā lietā figurēja vairākas personas, tostarp, LKS līdere Tatjana Ždanoka, prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans, prokremliskais aktīvists Aleksanrs Gapoņenko, LKS valdes loceklis Iļja Kozirevs.

208.gada 18.aprīlī VDD sāka kriminālprocesu, jo dienestam bija aizdomas par iespējamām prettiesiskām darbībām 31.martā notikušās "Vislatvijas vecāku sapulces" laikā. Šīs sanāksmes deklarētais mērķis bija vērsties pret plānoto pakāpenisko pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs, un to faktiski organizēja LKS, iepriekš informēja VDD.

Kiminālprocess tika sākts, "lai novērstu iespējamu mēģinājumu šķietami leģitīmu darbību aizsegā veikt prettiesiskas darbības vai sasniegt prettiesisku mērķi, kā arī ievērojot apstākli, ka VDD iegūtās ziņas iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm", iepriekš paskaidroja VDD.

Piemēram, Lindermanu VDD turēja aizdomās pēc Krimināllikuma panta par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu. Tāpat viņam inkriminēja darbību, kas vērsta pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu. Viņš tika turēts arī aizdomās arī par masu nekārtību organizēšanu.

Sāktajā kriminālprocesā VDD vērtēja arī iespējamas prettiesiskas darbības 2018.gada 1.maijā Rīgā notikušā gājiena laikā, kuru arī organizēja LKS pārstāvji.