Ārkārtas apstākļos ir sarosījušies nelietīgi cilvēki, kuri uzdodas par sociālajiem darbiniekiem. Par to vakar brīdināja Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte. Viltus sociālie darbinieki atklāti Daugavpilī.
Rīdziniekiem jāzina, ka sociālais darbinieks pirms ierašanās informē par savu vizīti un norunā tikšanās laiku. Sociālajiem darbiniekiem vienmēr ir apliecība, un vizītes laikā viņi saraksta vai aizpilda apsekošanas aktu, kuru sociālā pakalpojuma saņēmējs izlasa un paraksta, ja piekrīt tajā uzrādītajai informācijai.
Rīgas pašvaldība sadarbojas ar Latvijas Sarkano Krustu un Latvijas Samariešu apvienību - šīs organizācijas uzņēmušās organizēt palīdzības sniegšanu un iesaista brīvprātīgos. Arī viņiem tiks izsniegtas atpazīšanas zīmes, brīvprātīgie tiks pārbaudīti, ar viņiem noslēgs līgumus, un abas organizācijas uzņemas atbildību par brīvprātīgajiem. Tādējādi tiek nodrošināts, ka sociāli mazaizsargāto iedzīvotāju mājokļos neiekļūst viltvārži vai negodprātīgi cilvēki. Brīvprātīgie rīdziniekus mājās apmeklēs tikai tad, ja cilvēki būs izteikuši tādu lūgumu.
Pagaidām Rīgā nav bijis daudz lūgumu pēc palīdzības mājās, piemēram, atnest medikamentus no aptiekas vai nopirkt pārtiku, jo cilvēks pats to nevar pašizolācijas vai karantīnas dēļ, kaut gan izdalīto Eiropas Savienības pārtikas paku apjoms ir strauji palielinājies. Bez pārtikas pakām rīdzinieki nepaliks, to krājums tiek regulāri papildināts.
Rīgas dome un abas iepriekš minētās organizācijas uzsver, ka tās nevēlas konkurēt ar uzņēmumiem, kas piegādā pārtiku mājās. Tomēr gadījumā, ja epidemioloģiskā situācija kļūs saspringtāka, ražotāji tiek aicināti ziedot dažādām pārtikas programmām, piemēram, Latvijas Samariešu apvienības pārtikas bankai Paēdušai Latvijai.
Rīgas pašvaldības teritorijā esošās zupas virtuves un siltā ēdiena izsniegšanas vietas turpinās darboties kā līdz šim, ievērojot visas higiēnas prasības, un ēdiens tajās tiks izsniegts tikai ņemšanai līdzi savos traukos.
Rīgā ir četras zupas virtuves, kuras darbojas Daugavgrīvas ielā 1, Krišjāņa Barona ielā 56, Krišjāņa Barona ielā 126 un Laktas ielā 8, k-1.
Pašvaldība uzsver, ka situācija tiek kontrolēta un pagaidām iedzīvotāju ienākumi strauji nesamazinās. Iespējams, aprīlī būs vairāk rīdzinieku, kuriem vajadzēs sociālo palīdzību, bet Rīga ir gatava nodrošināt gan garantēto minimālo ienākumu līmeni, gan dzīvokļa pabalstu, gan ēdināšanas pakalpojumu. Labklājības departamenta Sociālās pārvaldes priekšnieks Mārtiņš Moors uzsvēra, ka Rīgas Sociālais dienests sniedz klātienes pakalpojumus tikai un vienīgi neatliekamos gadījumos. Iesniegumus un dokumentus Rīgas Sociālajam dienestam var iesniegt attālināti, izmantojot e-pastu soc@riga.lv, portāla Latvija.lv e-pakalpojumu Iesniegums iestādei vai ievietojot īpaši norādītā dokumentu kastē savā teritoriālajā centrā. Iesniegumā jānorāda vārds, uzvārds, personas kods, adrese, tālrunis un pēc iespējas plašāk jāapraksta problēma, kuru nepieciešams risināt. Papildus iesniegumā jānorāda konta numurs, uz kuru pārskaitīt pabalstu tā piešķiršanas gadījumā. Ja klientam ir beigusies iztikas līdzekļu deklarācija, viņam nav jāierodas Rīgas Sociālajā dienestā, tā tiks pagarināta automātiski. Klientiem izmaksās uz iepriekšējā iesnieguma pamata piešķirtos sociālās palīdzības pabalstus. Ja ir nepieciešamība, automātiski tiek pagarināti arī piešķirtie sociālie pakalpojumi.
***
LIETDERĪGA INFORMĀCIJA
• Informāciju par sociālo atbalstu var uzzināt, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80005055 vai darba dienās darba laikā uz Rīgas Sociālā dienesta informatīvo tālruni 67105048.
• Cilvēkus, kuri atrodas pašizolācijā un kuriem nav līdzcilvēka, kas varētu palīdzēt ar pārtikas produktu piegādi, kā arī brīvprātīgos, kas varētu piegādāt pārtikas produktus šiem cilvēkiem, aicina sazināties ar biedrību Latvijas Sarkanais Krusts pa tālruni 67336651 vai biedrību Latvijas Samariešu apvienība pa tālruni 26602002 vai diennakts tālruni 8898.
• Aicinām neizpaust svešiniekiem ne savas dzīvesvietas adresi, ne personas datus. Ja nepazīstams cilvēks klātienē vai telefoniski piedāvā kaut ko iegādāties, aicinām to ļoti rūpīgi pārdomāt, lai nekļūtu par krāpniecības upuri. Nelaidiet savā dzīvoklī nepiederošas personas, nekādā gadījumā neveiciet skaidras naudas darījumus un pārskaitījumus svešiniekiem.
• Rīgas Sociālā dienesta darbiniekiem ir apliecības, kuras viņi uzrāda.
Ja šī apliecība šķiet aizdomīga, lūdzu, sazinieties ar savu sociālā dienesta nodaļu un pārbaudiet tās derīgumu vai zvaniet uz Rīgas domes Labklājības departamenta bezmaksas informatīvo tālruni 80005055.