NRA ATKLĀJ: Kandavas ielas traģēdijā iesaistīts miljonus vērta uzņēmuma īpašnieks

 
TRAĢĒDIJAS VIETA. Šobrīd no ārpuses nekas neliecina, ka šajā vietā – Kandavas ielā 41A Rīgā – pirms nedaudz vairāk nekā divām nedēļām notika traģēdija ©Romāns Kokšarovs/F64 Photo Agency

«Šis nav tipisks noziegums Latvijā,» par traģisko gadījumu janvāra sākumā, kad biroju ēkā Kandavas ielā Rīgā viens vīrietis nošāva otru un pēc tam nošāvās arī pats, izteicās Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Sozinovs. Tiešām, šis gadījums nelīdzinās ne 90. gadu reketieru uzbrukumiem, ne arī maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavībai. Iespējams, šajā gadījumā tā bija atmaksa par lielas naudas izkrāpšanu.

Publikācija Latvijas Vēstnesī vēsta, ka pie zvērināta notāra, kurš izsludinājis mantojuma atklāšanos, tiek uzaicināti pieteikties visi mantinieki, kreditori un citas personas, kurām ir tiesības uz mantojumu. Mantojuma atstājējs: Jānis Špatcs, dzimšanas datums 18.08.1973., miršanas datums 07.01.2020. Aiz šiem oficiālā valodā izteiktiem vārdiem stāv traģēdija - dzīvību šajā dienā ar dažu minūšu starpību zaudēja divi vīrieši.

Vairāki šāvieni

7. janvārī biroju ēkā Kandavas ielā 41A Rīgā pēc pulksten 12 iegāja 46 gadus vecais Jānis Špatcs. Viņš devās uz otrajā stāvā esošo 221. kabinetu, kurā tobrīd atradās 1970. gadā dzimis vīrietis, kurš, pēc Neatkarīgās rīcībā esošas neoficiālas informācijas, J. Špatcam un viņam piederošajam TMB Motors sniedza nodokļu konsultācijas un grāmatvedības pakalpojumus.

Pēc Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka Andreja Sozinova žurnālistiem uzreiz pēc traģēdijas stāstītā, 1973. gadā dzimušais vīrietis uzaicinājis otru vīrieti iznākt koridorā. Tad izvilcis Walther tipa pistoli, vairākas reizes izšāvis uz vīrieti, iztukšojot visu pistoles aptveri. Pēc tam pārlādējis ieroci un iešāvis sev galvā, izdarot pašnāvību. Policiju pulksten 12.30 izsauca Kandavas ielas biroja darbinieki, izdzirdējuši šāvienu troksni. Visticamāk, liecinieku, kuri savām acīm redzēja traģēdiju, nav. Operatīvie dienesti ieradās pēc pāris minūtēm. Ieradušies notikuma vietā, viņi gaitenī atrada divu vīriešu līķus ar šautām brūcēm.

Valsts policija šobrīd veic šī traģiskā gadījuma izmeklēšanu. «Saistībā ar notikumu 07.01.2020. Rīgā, Kandavas ielā, ir uzsākts kriminālprocess, kas kvalificēts pēc Krimināllikuma 117. panta 3. punkta - par slepkavību, ja tā izdarīta vairāku personu dzīvībai bīstamā veidā. Šobrīd kriminālprocesā turpinās pirmstiesas izmeklēšana, tiek veiktas visas nepieciešamās izmeklēšanas darbības, lai noskaidrotu objektīvu patiesību, tajā skaitā šī traģiskā nozieguma motīvus,» Neatkarīgajai sacīja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska.

Izkrāptie miljoni

Avots, kurš vēlējās palikts anonīms, Neatkarīgajai atklāja, ka traģēdijā bijis iesaistīts SIA TMB Motors īpašnieks Jānis Špatcs. TMB Motors Latvijas mērogiem ir salīdzinoši liels uzņēmums - gada apgrozījums pārsniedz četrus miljonus eiro, un tas, vismaz līdz pagājušā gada beigām, ir bijis viens no vadošajiem transporta loģistikas uzņēmumiem Latvijā. Neskatoties uz lielo pieprasījumu pēc uzņēmuma pakalpojumiem un miljonos mērāmo apgrozījumu, pēdējos gados finanšu situācija uzņēmumā sākusi pasliktināties. Pērn dažu mēnesi bijis pat grūti segt visus izdevumus.

J. Špatcam radušās aizdomas, ka kaut kas tomēr nav kārtībā ar finansēm, un viņš pasūtījis neatkarīgu auditu. Tā rezultāti TMB Motors īpašnieku esot šokējuši - no uzņēmuma esot pazudušas milzīgas naudas summas, pēc nepārbaudītām ziņām - pat līdz diviem miljoniem eiro. J. Špatcs šo faktu, protams, nav varējis ignorēt un pieprasījis skaidrojumus gan no uzņēmuma galvenās grāmatvedes, gan nodokļu konsultanta. Tiklīdz tas noticis, tā sekojušas sankcijas no VID - uzņēmumam uzlikts aizliegums un uzrēķināts vairāk nekā 200 tūkstošu eiro liels nodokļu parāds. Sakārtojot grāmatvedības lietas un nopietni strādājot, iespējams, uzņēmums šogad nostātos uz kājām un segtu nodokļu parādu, taču gada sākums atnesa vēl vienu nepatīkamu vēsti - TMB Motors pakalpojumi vairs neesot bijuši vajadzīgi Rimi Latvija.

Nav zināms, vai šis vai arī kāds cits apstāklis kalpoja, tēlaini izsakoties, par revolvera mēlītes nospiedēju, kā rezultātā dzīvību zaudēja divi cilvēki. Taču, kā uzzināja Neatkarīgā, J. Špatcs pirms šī traģiskā notikuma burtnīciņā pašrocīgi sarakstīja darbiniekiem izmaksājamās summas, kas iegūstamas no jebkuriem viņam piederošiem līdzekļiem.

Arī TV3 raidījumā Degpunktā aptaujātie biroju ēkas darbinieki pieļauj, ka traģēdijas iemesls varētu būt ar finansēm saistīts konflikts. «Viņš atnāca pie pārinieka, kas viņu piekrāpis ar naudu, un viss. Atnāca, nošāva un viss,» stāstījis kāds darbinieks. Kas bijis nonāvētais, citu biroju darbinieki nezina. «Pie mums bija reģistrētas kaut kādas nodokļu konsultācijas, grāmatvedības pakalpojumi,» Degpunktā atklāja ēkas pārvaldnieka pārstāve. «Pats nomnieks ir privātpersona, nezinām, kā tur bija. Nomnieks ir cita persona, es kā pārvaldnieks tikai zinu to personu, kura ir līgumā. Tā nav tā pati persona, kuru nošāva.»

Parādu jūgā

J. Špatcs bija vienīgais īpašnieks TMB Motors, Hanuma LTD un Arsenal reserve, kā arī līdzīpašnieks SIA Simply delicious.

SIA TMB Motors reģistrēta 2004. gadā un, spriežot pēc uzņēmumu gada deklarācijām, līdz 2018. gadam arī saimniekojusi itin veiksmīgi. 2004. gadā TMB Motors sāka savu uzņēmējdarbību divu cilvēku sastāvā un jau pirmo gadu spēja beigt ar peļņu. Trešajā saimniekošanas gadā uzņēmuma apgrozījums jau pārsniedza miljonu eiro. No 2016. gada līdz 2018. gadam TMB Motors ik gadu VID nodokļos samaksāja vairākus simtus tūkstošu eiro (2018. gadā pat vairāk nekā pusmiljonu eiro).

Taču vienlaikus Valsts ieņēmumu dienesta dati liecina, ka pērn TMB Motors gandrīz visu gadu bija cīnījies ar nodokļu parādiem, kas apliecina arī Neatkarīgās avota stāstīto. Vienu mēnesi nodokļu parādu kopsumma bija 400 eiro, citu mēnesi - vairāki desmiti tūkstošu eiro. Atsevišķos mēnešos uzņēmums vispār nefigurēja nodokļu parādnieku sarakstā. Arī pagājušā gada 7. novembrī parāds, ja tāds vispār bija, nepārsniedza 150 eiro. Taču jau pēc 19 dienām - 26. novembrī - VID no TMB Motors pieprasīja samaksāt nodokļu parādu 220 tūkstošu eiro apmērā. Kopš tā laika parāda kopējā summa ar katru mēnesi auga, un šobrīd tā jau ir sasniegusi teju 228 tūkstošus eiro. Uzņēmumu reģistra dati arī liecina, ka pagājušā gada 7. novembrī Valsts ieņēmumu dienests piemēroja aizliegumu SIA TMB Motors reģistrēt izmaiņas komercreģistrā komercsabiedrības reorganizācijai, likvidācijai, amatpersonu un daļu īpašnieka izslēgšanai, kā arī aizliegumu komercķīlas reģistrācijai, pārjaunošanai un grozīšanai Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra Komercķīlu reģistrā, kas saskan ar Neatkarīgajai stāstīto.

VID sīkāk nekomentē TMB Motors darbību, aizbildinoties ar likuma Par nodokļiem un nodevām 22. pantu, saskaņā ar kuru Valsts ieņēmumu dienestam ir liegts izpaust informāciju par konkrētu nodokļu maksātāju. Viss, ko drīkst publiskot, ir pieejams publiskās datu bāzēs. Tieši tajās arī Neatkarīgā smēlās informāciju par parādiem.

Abos pārējos J. Špatcam piederošajos uzņēmumos - Hanuma LTD un Arsenal reserve, kā arī SIA Simply delicious, kurā viņš bija līdzīpašnieks, pērn ir bijuši nodokļu parādi, bet salīdzinoši nelieli. Turklāt janvāra sākumā nevienā no šiem uzņēmumiem nebija nodokļu parāda (vai arī, ja bija, tas nepārsniedza 150 eiro).

Bijis godavīrs

Lai gan TMB Motors mājaslapā minēts, ka uzņēmuma sadarbības partneru vidū ir Rimi, SIA Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Regīna Ikala Neatkarīgajai uzsver, ka TMB Motors nekad nav bijis SIA Rimi Latvia tiešais sadarbības partneris, līgumsaistības SIA Rimi Latvia ar šo uzņēmumu nav bijušas. SIA Rimi Latvia sadarbības partneris loģistikas jautājumos ilgus gadus ir SIA HAVI Logistics. Tiesa, arī šo uzņēmumu TMB Motors dēvē par sadarbības partneri, tāpat kā Schwenk, Circle K, Inkomerc Holding, Euro part, Oldi Co utt.

TMB Motors līdz šim ir bijis uzņēmums, ar ko rēķinās un kura īpašnieku sadarbības partneri un darbinieki sauca par godavīru. «Ja Jānis ko teica, vai solīja, tam varēja ticēt pat bez parakstīta papīra. Viņš savus solījumus pildīja,» - tā J. Špatcu raksturoja kāds bijušais TMB Motors darbinieks.

Arī sūdzību par šo uzņēmumu interneta dzīlēs neatrast. Portālā sudzibas.lv viena atrodama, turklāt tieši TMB Motors saistībā ar Rimi, taču komentāros pie šīs sūdzības lasāms: «Par Jāni kā šefu varu teikt to labāko. Ļoti konkrēts cilvēks. Kā vienojas, tā arī dara.»

J. Špatcu pēdējā gaitā izvadīja bez lielas ažiotāžas, starp citu, tajā pašā dienā, kad arī otru traģēdijā iesaistīto vīrieti.