Bēgošā šofera virzienā raidīti vismaz 15 šāvieni; cietuši 4 policisti, kā arī sieviete un bērns

© ACULIECINIEKA FOTO

Vakar, ķerot par autozādzību meklētu vīrieti, policija viņa virzienā raidījusi vismaz 15 šāvienus, komentējot trešdien vakarā notikušo pakaļdzīšanos, kuras laikā cietuši vairāki policisti, šodien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Sozinovs.

Trešdien policija ap plkst.19 no iedzīvotājiem saņēma informāciju, ka pa Krasta ielu pārvietojas automašīna "Audi A6" un tā vadītājs izturas neadekvāti. Policija piesaistot divas patruļpolicijas ekipāžas, mēģināja auto apturēt, taču autovadītājs policijas prasībām nepakļāvās. Maskavas ielā bēgli mēģināja bloķēt, taču viņš taranēja likumsargu auto un turpināja bēgšanu.

Tobrīd šofera aizturēšanā iesaistījās arī Rīgas pašvaldības policijas (RPP) ekipāža, taču nesekmīgi, jo minētā ekipāža avarēja. LETA jau ziņoja, ka viens RPP darbinieks no slimnīcas tika palaists mājās, bet otrs vēl ārstējas slimnīcā un viņa dzīvībai briesmas nedraud.

Pa to laiku bēgošais spēkrats iebrauca iedzīvotāju automašīnās. Vienā no spēkratiem tobrīd atradās sieviete un bērns, taču viņi guva nelielas traumas.

Atstājot Rīgas teritorijas robežu, bēgošais autovadītājs uzņēmis milzīgu ātrumu, traucoties ar vairāk nekā 200 kilometrus stundā lielu ātrumu.

Par avāriju izraisīšanām sākts kriminālprocess, kurā vērtēs nepakļaušanos policistu prasībām un nodarītos miesas bojājumus cietušajiem. Tāpat policija vērtēs, vai vīrietis saucams pie atbildības par automašīnā atrastajām ierīcēm.

Aģentūra LETA pārliecinājās, ka Krimināllikumā ir vairākas normas, kas varētu atbilst šofera nodarījumam - par satiksmes noteikumu un transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu var piemērot brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem. Tāpat likumā paredzēta atbildība par uzbrukumu varas pārstāvim un par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem vai to traucēšanai speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu aprites aizlieguma pārkāpšanu.

Vajāšanā tika iesaistīti Salaspils iecirkņa darbinieki un Ogres policisti, kuri mēģināja izveidot bloķēšanas vietu. Ogres apkārtnē policisti automašīnas apturēšanā pielietoja šaujamieroci, raidot vismaz 15 šāvienus. Daļa no šāvieniem trāpīja bēgošā vīrieša ķermenī un vajāšanas pēdējā stadijā bēgošais vadītājs izraisīja avāriju ar policistu, kurš atradās uz motocikla. Policistam ir lauzta kāja un, iespējams, arī atslēgas kauls. Vajāšanā cieta arī kāds Salaspils policijas iecirkņa darbinieks, kurš sagriezis roku.

Par bēgušā autovadītāju personību tika noskaidrots, ka viņš dzimis 1980.gadā. Viņam 2016.gadā Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa bija piemērojusi divu gadu cietumsodu par auto zādzību. Viņam tika noteikts apcietinājums, un vīrietis atradās policijas meklēšanā.

Sozinovs apliecināja, ka bēgļa automašīnā atrasti antiradari un GPS slāpētājs, ko parasti izmanto autozādzību pastrādāšanai. Policijas rīcībā patlaban nav informācijas, ka spēkrats, ar kura palīdzību aizturētais vīrietis bēga, būtu nozagts. "Patlaban policijas rīcībā nav saņemts iesniegums, ka šāda automašīna būtu nozagta," norādīja Sozinovs.

Patlaban bēgušais autovadītājs atrodas Ogres slimnīcā, kur viņu apsargā policija. Ārsti viņa stāvokli raksturo kā stabilu. Lai noskaidrotu vai viņš pie stūres atradies reibumā, ekspertīzei ir paņemts asins paraugs, taču rezultāti vēl nav zināmi, bet Sozinovs pieļāva, ka normālā stāvoklī šādi cilvēks nevar uzvesties.

Kā ierasts, gadījumos, kad aizturēšanas brīdī policijas darbinieks lietojis šaujamieroci, VP sākta dienesta pārbaude, lai noskaidrotu, vai šaujamieroču pielietošana bija pamatota. Tomēr Sozinovs piebilda, ka pēc viņa domām policijas darbinieki šajā gadījumā rīkojušies pašaizliedzīgi, nerēķinoties par savu veselību.

Citās valstīs, lai sekmīgi aizturētu bēgošu autovadītāju, policija izmanto dzelkšņus vai tā dēvētos ežus, taču Sozinovs norādīja, ka arī Latvijā izmanto šādu metodi un piebilda, ka tad šādiem speclīdzekļiem būtu jābūt katrā automašīnā, bet tā neesot, jo šādu dzelkšņu iegāde nav lēts pasākums.

"Vajāšana sākās negaidīti un pamazām tika iesaistīti papildus policijas spēki. Turklāt, ja vajāšana būtu no Rīgas līdz Daugavpilij, tad pie Jēkabpils minētos speclīdzekļus varētu izvietot, taču šajā gadījumā bēguļojošais autovadītājs paspēja nobraukt tikai 20 kilometrus," uzsvēra Sozinovs.

Latvijā

Patlaban Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās birojam aktīvā lietvedībā ir 74 Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) lietas, otrdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē deputātus informēja Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Elīna Luīze Vītola.

Svarīgākais