Skaidru naudu lielā apmērā Latvijā mēģināja ievest Ukrainas komercbankas līdzīpašnieks

© Pixabay

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu muitas policija aizturējusi kādas diezgan lielas Ukrainas komercbankas līdzīpašnieku par mēģinājumu Latvijā ievest lielu apjomu skaidras naudas, kuras izcelsme, iespējams, ir nelegāla, šodien informē LNT Ziņas.

VID Nodokļu muitas policija signālu par iespējamu noziegumu saņēmusi vakar un informācija izrādījusies pamatota - pārbaudot no Ukrainas pilsētas Odesas Rīgā ielidojušo privāto lidmašīnu, tās četru pasažieru rokas bagāžā kopumā atrasti 500 tūkstoši ASV dolāru un 400 tūkstoši eiro.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš LNT ziņām norādīja, ka dienestam ir pamats uzskatīt, ka viena no iesaistītajām personām šo noziegumu izdarīšanā ir saistīta ar Ukrainas organizēto noziedzību. "Mēs pārbaudīsim šo personu kā tādu, arī iespējamo saistību ar citiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas, iespējams, izdarīti arī iepriekš," teica K.Podiņš. Kas ir aizturētās personas, plašāk netiek atklāts, tomēr LNT Ziņu rīcībā esošā informācija liecina, ka viens no aizturētajiem ir diezgan lielas Ukrainas komercbankas līdzīpašnieks. Aizturēta arī viņa meita, kas arī bankas akcionāre, kā arī vēl divas ar skaidras naudas darījumiem saistītas personas.

Ko ar šo skaidro naudu aizturētās personas Latvijā vēlējās darīt, vēl tiek skaidrots. "Mūsu rīcībā ir informācija, kuru mēs tuvākajā laikā pārbaudīsim, kas tālāk bija plānots ar šo naudu un kādā veidā viņu legalizēt. Tiks veiktas procesuālās darbības, lai noskaidrotu legalizācijas iespējamību. Tas ir valsts ekonomiskās drošības jautājums, ja mūsu valstī ieplūst nezināmas izcelsmes nauda milzīgos apmēros," LNT Ziņām norādīja VID amatpersona.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) LNT Ziņām norāda, ka teorētiski ir iespējami dažādi scenāriji, kā var notikt mēģinājumi legalizēt Latvijā ievestu skaidru naudu. "Tomēr skaidras naudas darījumiem finanšu sektorā, to norises kontrolei ir pilnveidotas IT sistēmas un stingri nosacījumi, kas jāievēro tirgus dalībniekiem un kā jāziņo par aizdomīgiem darījumiem attiecīgajiem kontroles dienestiem. Pēdējos gados noziedzīgi iegūtas naudas legalizācijas risks ir ievērojami mazināts," tā skaidroja FKTK pārstāve Ieva Upleja.

Saistībā ar šo gadījumu, VID sācis kriminālprocesus par skaidras naudas nepatiesu deklarēšanu vai nedeklarēšanu, kā arī par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.

Svarīgākais