Rosina apsūdzēt kiberpedofilu, kurš panācis nepilngadīgu meiteņu atkailināšanos [papildināts]

 
©Attēlam ir ilustratīva nozīme/Pixabay

Valsts policija (VP) lūgusi prokuratūrai apsūdzēt jaunu vīrieti, kurš, slēpjoties aiz viltus sociālo tīklu profiliem, panācis nepilngadīgu meiteņu atkailināšanos un kailfoto nosūtīšanu, trešdien žurnālistus informēja VP Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Oļegs Lavčinovskis.

Policija šādu personu nosaukusi par kiberpedofilu. Izmeklēšana sākusies pērn septembrī, kad policijas iecirknī vērsās kādas mazas meitenes tēvs, informējot, ka kāds cilvēks liek atvasei fotografēties kailai un sūtīt šim cilvēkam fotogrāfijas.

Policija piecu dienu laikā šo personu aizturēja, taču, turpinot izmeklēšanu, likumsargiem radās aizdomas, ka cietušo skaits varētu būt daudz lielāks, skaidroja Lavčinovskis.

Izmeklēšanā noskaidrojies, ka 1995.gadā dzimušais vīrietis vienā no sociālajiem tīkliem bija izveidojis trīs viltus profilus, uzdodoties par 14 gadus vecu zēnu. Vīrietis dienā varēja uzrakstīt līdz pat 50 meitenēm. Lai arī lielākā daļa meiteņu nav atsaukušās, dažas viņam atbildējušas, līdz ar to sarakste varēja turpināties. Sarakstē vīrietis viņām izteicis komplimentus un lūdzis atsūtīt kailfoto.

Policija noskaidrojusi, ka vīrieti visvairāk interesējušas astoņus, desmit un 12 gadus vecas meitenes.

Pēc fotogrāfiju saņemšanas vīrietis meitenēm piedraudējis, pieprasot turpināt sūtīt kailfoto, sakot, ka pretējā gadījumā viņš fotogrāfijas izplatīšot cietušo meiteņu draugiem.

Divos gadījumos viņš arī vērsās arī pie bērnu vecākiem ar prasību nofotografēt atvases apmaiņā pret naudu. Šādai shēmai vecāki piekrita, teica Lavčinovskis.

Kopumā lietā ir 12 cietušās. No tām 11 meitenes vecumā no septiņiem līdz 13 gadiem un viena 16 gadus veca meitene ar īpašām vajadzībām. Kopumā vīrietis darbojies aptuveni četrus mēnešus.

Lavčinovskis norādīja, ka cietušās meitenes bijušas no normālām ģimenēm un sākotnēji viņām aizraušanās ar viltus vienaudzi šķitusi kā spēle.

Jau sākotnēji vīrietim tiesa kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, kurā viņš atrodas joprojām.

Vīrieša lieta šonedēļ nodota prokuratūrai kriminālvajāšanai. Savukārt policija turpina izmeklēt kriminālprocesu pret vecākiem, kuri piekrita apmaiņā pret naudu fotografēt savas atvases.

Latvijas Drošāka interneta centra "Drossinternets.lv" vadītāja Maija Katkovska aģentūrai LETA atgādināja, ka ikvienam pieaugušajam, redzot internetā aizdomīgas aktivitātes vai bērnu kailfoto, noteikti par to ir jāziņo. To iespējams darīt arī anonīmi "Drossinternets.lv" mājas lapā vai mobilajā lietotnē "Drošs internets". Tāpat iespējams pa tiešo vērsties VP.

Katkovska aicināja vecākus pārrunāt ar bērniem riskus par saziņu ar internetā iepazītiem "draugiem", tāpat arī būt vērīgiem un pārbaudīt, kādas personas ir bērnu interneta draugu lokā.