Vilnīša lietā aizdomās tur arī advokāti Ramiņu un vēl kādu bijušo KNAB darbinieku
 
©F64 Photo Agency

Bijušo KNAB priekšnieku Normundu Vilnīti, vēl vienu biroja eksdarbinieku Andreju Vasiļeviču un advokāti Ievu Ramiņu policija tur aizdomās par kukuļa piesavināšanos. Kāda Polijā bāzēta kompānija maksāja Vilnīša firmai 135 tūkstošus, lai tā palīdz izkārtot licenci maksājumu iestādes darbībai, taču licenci tā neieguva. Finanšu un kapitāla tirgus komisija to atteica. Bet naudu Vilnīša uzņēmums iztērēja un kādreizējam galvenajam korupcijas apkarotājam lieta var beigties ne vien ar apsūdzībām korupcijas mēģinājumā, bet arī ar detektīvlicences zaudēšanu. Tomēr lietā ir daudz neskaidrību . Policija nav noskaidrojusi to FKTK personu, kural kukuli bija plānots nodot. Nav arī skaidrs, kāpēc lieta nebija KNAB kompetencē, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Normunds Vilnītis KNAB sāka vadīt pirms 10 gadiem. Viņu izvēlējās 17 -mit pretendentu vidū. Tomēr līdzīgi saviem priekšgājējiem, KNAB priekšnieka krēslā Vilnītis visu pilnvaru laiku nenoturējās. Ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera izveidota komisija atklāja, ka viņš birojā pieņēmis cilvēkus ar piesegpasēm un pārkāpis slepenības režīmu. Tāpat bija aizdomas, ka viņš licis veikt nesankcionētu operatīvo izstrādi par sev interesējošām personām.

Saeima Vilnīti no KNAB priekšnieka amata atbrīvoja 2011.gada vasarā. Trīs gadus vēlāk Vilnītis sāka piedāvāt detektīvpakalpojumus.

Nekā personīga neoficiāli zināms, ka Vilnītis kārtojis Norvik bankas pircēja Grigorija Guseļņikova intereses Latvijā, kas gan beidzies ar konfliktu abu starpā. Tāpat Vilnītis manīts izsekojam Saeimas deputātu, kurš tobrīd bija slepenās Nacionālās drošības komisijas loceklis.

Vilnīša detektīvaģentūra atrodas daudzdzīvokļu mājā netālu no Pasažieru ostas. Te nav ne zvanu pogas, ne arī kādas norādes par kompāniju.

Detektīvdarbība tiek stingri uzraudzīta, tāpēc Vilnīša tālāko darbību šai sfērā apdraud kāda krimināllieta. Vilnīti Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde tur aizdomās par kukuļa piesavināšanos.

Pirms vairāk nekā trim gadiem Polijas kompānija "GPN Data EUROPE" iegādājās firmu Latvijā, lai saņemtu licenci maksājuma iestādes darbībai. Tas ļautu kompānijai sniegt pakalpojumus visā Eiropas savienībā. Šādiem uzņēmumiem jāiziet stingra procedūra Finanšu un kapitāla tirgus komisijā.

GVIDO ROMEIKO

FKTK padomes loceklis

Ja ir reģistrēta sabiedrība, tā var strādāt tikai šeit Latvijā, ja tā jau ir ieguvusi licenci, tad tai tirgus ir ne vairs tikai Latvija, bet visa Eiropas savienība.

Tā ir katra uzņēmēja izvēle, viņš uzreiz var nākt pēc licences, vai arī pastrādāt kā reģistrēta sabiedrība un pēc tam nākt pēc licences. Jā, tādu vēlmi "GPN Data Latvia" bija izteicis savā laikā.

Poļiem radās grūtības licences saņemšanai. Kompānijai bija jāatklāj patiesā labuma guvējs, naudas izcelsme un jāuzrāda brīvie līdzekļi. Firma FKTK prasības nevarēja izpildīt.

" GPN Data Latvia" vērsās pēc palīdzības Vilnīša firmā. Un 2016.gada nogalē pārskaitīja tai 135 tk eiro. Policija domā, ka poļi deva naudu, lai Vilnītis uzpirktu FKTK amatpersonas. Iesaistītie to noliedz.Vilnīti uzrunāja viņa kādreizējais kolēģis KNAB Andrejs Vasiļevičs. Viņš bija "GPN Data Latvia" darbinieks.

ANDREJS VASIĻEVIČS

Bijušais KNAB darbinieks, strādājis SIA "GPN Data Latvia"

Par ko īsti jūsu kompānija laikā, kad jūs tur vēl strādājāt maksāja Vilnīša aģentūrai?

-Par juridisko palīdzību!

Un kādos jautājumos šī palīdzība bija nepieciešama?

-Es nekomentēšu šobrīd. Saprotu, ka lieta interesanta.

Vasilēviča kungs, jūs kādreiz bijāt KNAB darbinieks?

-Biju gan, jā.

Vai tāpēc tā izvēle krita par labu Vilnīša vadītajai detektīvaģentūrai?

-Nē, tas nav kritērijs, ka mēs kādreiz esam strādājuši kopā.

Bet tad , kāpēc tika izvēlēta Vilnīša detektīvaģentūra?

-Nu, kopīgi ar valdes locekļiem tika pieņemts lēmums.

Vilnītis licences kārtošanā iesaistīja zvērinātu advokāti Ievu Ramiņu. Viņas birojā pirms daudziem gadiem praktizēja pašreizējais FKTK padomes priekšsēdētājs Pēters Putniņš. FKTK apstiprina, ka advokāte nākusi uz sarunām un advokātu klātbūtne licenču kārtošanā esot pat vēlama. Sarunas ilgušas vairākus mēnešus, taču bez firmai vēlamā rezultāta.

GVIDO ROMEIKO

FKTK padomes lockets

-Tas ir dzīvs process. Apmaiņa ar dokumentiem, telefonzvani, klātienes tikšanās, e pasta apmaiņa. Tādā te veidā.

Kad bija pēdējā reize , tikšanās ar Ramiņas kundzi? Kurš gads?

-Divi gadi atpakaļ, kaut kas tāds,

Un nevienā no šīm sarunām netika uzteikts kāds nelikumīgs piedāvājums par naudas maksāšanu vai tam līdzīgi?

-Protams, nē.

Bet tikšanās ar Normundu Vilnīti nav bijusi?

-Nē!

Poļi naudu bija samaksājuši, taču rezultāta nebija. Vilnītis bija notērējis saņemtos 135 tūkstošus. GPN licenci tā arī neieguva. Kompānijas vadība Polijā bija nemierā, izeica neuzticību valdes loceklim Vladimiram Remi un vērsās pret viņu tiesā. Remi savukārt vainoja visus pārējos. Visdrīzāk pēc Remi iesnieguma Ekomomisko noziegumu apkarošanas pārvalde pērn sāka kriminālprocesu par sagatavošanos kukuļdošanai, kukuļa piesavināšanos un naudas atmazgāšanu.

ANDREJS GRIŠINS

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks

Kāpēc lieta bija piekritīga ENAP un nevis KNAB?

-Es atturēšos no komentāriem. Mēs izmeklējam tās lietas, uz kurām pavedienus mēs uzejam. Tas ir mūsu kompetences jautājums.

Vai tas nozīmē, ka policijā bija saņemts iesniegums?

-Es atturēšos no komentāriem.

Vai jūs savā ilgajā pieredzē esat redzējis kukuli, no kura būtu nomaksāti nodokļi valstij?

-Es neesmu pētījis.

Pats fakts, ka jūs turat aizdomās personas, kuras ir bijušas tiesībsargu rindās, no kurām turklāt viena ieņēmusi ļoti augstu amatu.

-Ja arī kāda amatpersona vai bijusī amatpersona izdara noziedzīgu nodarījumu, jāsaka, žēl, ka tā ir noticis. Tā diemžēl tā ir dzīves parādība.

NORMUNDS VILNĪTIS

Bijušais KNAB priekšnieks, SIA "Information agency" īpašnieks

Ja līgums tika slēgts pirms 2 gadiem, kāpēc jūs aiztur tikai tagad?

-Es jums teicu, ka visus komentārus par lietas apstākļiem pie Allas.

Vilnīša kungs, vai detektīvaģentūrai tagad draud licences atņemšana?

-Es neatbildēšu uz jautājumiem.

Bet vai jums draud licences atņemšana šīs lietas sakarā?

-Es jau jums teicu, ka ar visiem jautājumiem pie Allas Ignatjevas. Es pārtraucu ar jums sarunu. Paldies. Visu labu.

Detektīva sertifikātam beidzies termiņš un Vilnītis to nav pagarinājis. Taču spēkā ir licence, kas ar šiem pakalpojumiem ļauj nodarboties Vilnīša vadītajam uzņēmuma. Likums nosaka, ja pret Vilnīti cels apsūdzību, licenci "Information Agency" zaudēs.

Lauris Arājs

VP Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks

Detektīvaģentūrai "Information agency" šobrīd licence ir spēkā?

-Jā, jūs šādu informāciju ieraudzīsiet arī publiskajā sadaļā.

Pie kādiem apstākļiem tiek anulētas šis licences?

-Ja iestāsies ierobežojumi kādai no personām, kura ieņem attiecīgo amatu un ir vienīgais īpašnieks un viņa, ir problēmas šajā jomā, ši te licence viņam var tikt anulēta.

Tad kamēr personai ir aizdomās turētā statuss, licenci anulēt nevar?

-Likums tā arī pasaka. Tikai un vienīgi apsūdzība.

Advokāte Ieva Ramiņa lūgusi advokātu padomei, apturēt viņas darbību advokatūrā, ko padome ir izpildījusi. Šīs lietas procesa virzītājs ir Vitālijs Polovinskis, kurš Ekonomikas policijā ir priekšnieka vietnieks nodaļai, kas pamatā izmeklē banku lietas.