Miķelsona advokāts: tiesas lēmums ir nelikumīgs

© Mārtiņš Zilgalvis, f64

Līdzīgi kā citus Latvenergo lietā apsūdzētos, arī uzņēmuma bijušo prezidentu Kārli Miķelsonu Rīgas apgabaltiesa nolēma paturēt apcietinājumā. Argumentācija advokātam Egonam Rusanovam būs pieejama šodien, taču viņš nekautrējās tiesnešus skarbi kritizēt.

"Lai man tiesnese, protams, piedod, bet mēs veicām gramatisku lēmuma analīzi un secinājām, ka tas ir klaji nelikumīgs! Šādus lēmumus nedrīkst pieņemt!" sašutis par 17. jūnija lēmumu, kas K. Miķelsonu paturēja apcietinājumā pirmo reizi, bija advokāts. Savukārt par apgabaltiesas lēmumu E. Rusanovs vien neizpratnē raustīja plecus.

Sieva netic, ka tiesa ir objektīva

Uz tiesu atbalstīt K. Miķelsonu bija ieradušies vairāki desmiti cilvēku – tuvākie draugi un radi. "Viņi paši zvanīja un izteica vēlmi atnākt. Tas nav aizliegts, tāpēc visi esam šeit," komentēja bijušā Latvenergo vadītāja sieva Laila Miķelsone. Viņas sejā bija manāmas dziļas skumjas, taču pēc K. Miķelsonam nelabvēlīgā sprieduma nolasīšanas publiski viņa neļāva nobirt nevienai asarai.

"Šobrīd vairs neticu tiesas objektivitātei, nav nekādu garantiju, ka viņu izlaidīs. Iepriekš jau arī visus apcietināja. Tajā pašā laikā Latvenergo negrasās lauzt līgumus ar tām firmām, kuras minētas apsūdzībā. Uz dokumentiem ir visu valdes locekļu paraksti, mans vīrs taču nevarēja pieņemt lēmumus vienpersoniski," neizpratnē par notiekošo bija L. Miķelsone.

Viņa arī uzsvēra, ka vīram kopš aizturēšanas bijušas liegtas jelkādas aizstāvības iespējas. Apcietinājumā viņš paturēts, pamatojoties uz pieņēmumu, ka varētu atkārtoti veikt kādus noziegumus, taču, pēc L. Miķelsones domām, tas ir absurds.

Neļauj sniegt liecības

"Kopš apcietināšanas dienas pie viņa, izņemot advokātu, neviens nav vērsies, neviens nav painteresējies par to, kas tur notiek. Vienreiz biju Matīsa ielā un runāju aiz stikla sienas caur klausuli, pārējā laikā sazinos vienīgi caur advokātu. Cik zinu, pagaidām viņš kamerā ir viens," atklāja K. Miķelsona sieva.

Pamatojoties uz virkni Centra tiesas pārkāpumu, kas aprakstīti uz vairāk nekā 50 lapaspusēm, advokāts bija cerējis K. Miķelsonu atbrīvot, taču apgabaltiesā iebildumus neņēma vērā. "Mani māc izmisums par to, kas sagaida. Esmu šokā, un tas, kas notika tiesas zālē, manam prātam ir neaptverami! Mēs veicām apjomīgu juridisko analīzi, gan teorētiski, gan no Eiropas judikatūras prakses, atspēkojām katru vārdu! Miķelsona kungs pat centās sniegt liecības, jo visu šo laiku, kamēr viņš ir apcietinājumā, viņš pat nav nopratināts! Ikreiz, kad to lūdzām, saņēmām noraidījumu vai arī ignoranci," sašutumu neslēpa E. Rusanovs.

K. Miķelsona sieva nolēmusi nepieļaut cilvēktiesību pārkāpumus, kas saistīti ar vīra arestēšanu, un atklāj, ka jau sagatavojusi pieteikumu Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Miķelsons kalpo kā aizsegs

E. Rusanovs pieļauj, ka K. Miķelsona arests ir tikai aizsegs citām, iespējams, nelikumīgām darbībām, kas saistītas ar Latvenergo privatizāciju. "Man sāk šķist, ka taisnība ir Paidera kungam. Kāds nevēlas, lai Miķelsona kungs runātu par Latvenergo privatizāciju, tāpēc no viņa neviens neņem liecības," uzskata advokāts.

Atgādinām, ka Latvijas Žurnālistu savienības vadītājs Juris Paiders izvirzījis versiju, ka Latvenergo aresti ir saistīti ar aizkulišu darījumiem par uzņēmuma privatizāciju, kuru iecerējis kāds starptautisks konsorcijs. "Lai šo variantu realizētu, ir jāatceļ vadība, kas bija pret slepenām privatizācijas shēmām. Kārlis Miķelsons bija pret," norāda J. Paiders.

Latvijā

LETA. Latvijas Arhitektu savienība (LAS) brīdina par būtiskiem riskiem "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") izsludinātajos dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas iepirkumos un aicina tos apturēt, aģentūru LETA informēja LAS pārstāvji.

Svarīgākais