VID aptur kārtējo "naudas atmazgātāju" grupējumu

Veicot 16 kratīšanas Rīgā, Valsts ieņēmu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldes (FPP) darbinieki vakar apturējuši kārtējā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu jeb "naudas atmazgāšanu" saistītā noziedzīgā grupējuma darbību.

Kā aģentūra LETA uzzināja VID Komunikācijas daļā, pēc sākotnējās informācijas, grupējums kopš 2009.gada sākuma, legalizējot noziedzīgi iegūtus līdzekļus un nenomaksājot pievienotās vērtības nodokli (PVN), nodarījis valsts budžetam kaitējumu gandrīz 1,2 miljonu latu apmērā.

VID FPP šā gada 9.jūnijā sāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 218.panta "Izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas" 3.daļas un 195.panta "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana" 3.daļas saistībā ar noziedzīgu grupējumu, kas darbojās ar mērķi samazināt valsts budžetā maksājamo PVN apmēru gandrīz 100 reāli strādājošu uzņēmumu un legalizēt noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus. Shēmas klienti savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar "buferuzņēmumiem" un fiktīvām firmām, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumus valsts budžetā.

Lai novērstu VID aizdomas par nodokļu nenomaksāšanu un negatīvas starpības rašanos starp darījuma partneru deklarēto darījumu apjomu, fiktīvo uzņēmumu priekšnodokļa atskaitēs tika uzrādīti faktiski nenotikuši darījumi ar Latvijas lielāko vairumtirdzniecības tīklu veikaliem.

Apgrozīto naudas līdzekļu apjoms tiek lēsts vairākos miljonos latu, taču patieso naudas līdzekļu apjomu nav iespējams noteikt, jo shēmā iesaistītie fiktīvie uzņēmumi, neuzrādot darījumus, pārskaitīja tos uz dažādu kredītiestāžu kontiem Ķīnā, Polijā, Igaunijā un Lietuvā.

Vakar, 1.jūlijā, VID FPP izmeklētāji veica 16 kratīšanas Rīgā, no tām trīs tika veiktas noziedzīgajā shēmā iesaistīto personu dzīvesvietās, astoņas - birojos, bet piecas - automašīnās. Kratīšanas tika veiktas arī pie diviem reāli strādājošiem uzņēmumiem, kas izmantoja shēmas pakalpojumus. Viens no uzņēmumiem darbojas apģērbu vairumtirdzniecības nozarē, importējot tos galvenokārt no Ķīnas un Polijas. Otrs uzņēmums darbojas celtniecības un montāžas nozarē, aģentūru LETA informēja VID.

Kratīšanu laikā tika izņemts liels skaits noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu zīmogu un kodu kalkulatoru, kā arī skaidra nauda 65 000 latu apmērā.

Kriminālprocesā aizdomās turētās personas statuss patlaban piemērots trim personām, kurām noteikts ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis - policijas uzraudzība. Visas minētas personas tiek turētas aizdomās par noziedzīga nodarījuma organizēšanu.

Kopumā pirmstiesas izmeklēšanas laikā 25 norēķinu kontos Latvijas kredītiestādēs ir apturēti 20 noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu naudas līdzekļi.

Izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju par kriminālprocesu VID pagaidām nesniegšot.

Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais