Salaspils iecirknī policisti ceļ sev algas, uzrādot viltus nakts darbu

© F64 Photo Agency

Pirms diviem gadiem valsts policijā tika īstenota algu reforma, kam vajadzēja atjaunot krīzes laikā nogriezto samaksu un motivēt pieredzējušos likumsargus palikt dienestā.Vienlaikus ar solīto atalgojuma pieaugumu, ieviesa stingrākas prasības kriminālpolicijas darbiniekiem. Tas nozīmēja, ka retais vairs varēja piepelnīties citur. Reformas nav nesušas cerēto - Rīgas reģionā trūkst 108 izmeklētāji. Tā ir apmēram piektā daļa no visiem kriminālpolicijas inspektoriem. Zināms, ka Iekšējās drošības birojs (IBD) sācis kriminālprocesu par mākslīgu atalgojuma celšanu Salaspils policijas iecirknī, viltojot dienesta dokumentus, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Par kriminālpolicistes Ļenas Keines-Kaštaļjanas vadītām operācijām vai aizturētiem noziedzniekiem televīzijas skatītājiem bija zināms vairāk nekā par citu viņas kolēģu darbu. Policiste ar 20 gadu stāžu bieži filmējās un labprāt stāstīja par policijas ikdienu.

Keine-Kaštaļjana ilgu laiku vadīja Rīgas Kurzemes iecirkņa kriminālpoliciju un, arī pārējot darbā uz Salaspils iecirkni, viņas darbs nepalika nepamanīts. Jau pēc pāris mēnešiem tika ziņots, ka Salaspilī atklāta kāda pagrīdes degvielas uzpildes stacija, ko iespējams ilgstoši piesegusi kāda no iepriekšējām policijas amatpersonām. Bet šā gada maijā vietējie iedzīvotāji aicināja Salaspils likumsargiem piešķirt apbalvojumu, jo kāda recedīvista vadītas bandas atklāšana ļāvusi privātmājas saimniecei gandrīz pilnībā atgūt nozagtās mantas .

Darbs nakts stundas policijā tiek īpaši atalgots. Uz papīra aizdomīgi biežais Salaspils likumsargu darbs tieši vēlajās stundās pievērsa Iekšējās drošības biroja uzmanību. Atklājās, ka pēdējos mēnešos vismaz 8 reizes Salaspils Kriminālpolicijas darbinieki pēc papīriem izbraukuši nakts reidos, kaut patiesībā šis darbs padarīts jau pa dienu. Dienesta automašīnas pēc IDB iegūtām ziņām reidu laikā stāvējušas policijas iecirkņa pagalmā, bet telefonu signāls norādījis, ka vēlajās stundās policisti jau atradušies savās mājās.

Keine Kaštaljana apstiprināja dienesta pienākumu izpildes un darba laika uzskaites tabulas. Iekšējās drošības birojs uzskata, ka viņa nepamatoti akceptēja nakts stundu darbu kā sev pakļautiem kriminālpolicijas darbiniekiem, tā sev pašai. Un tādējādi palielināja atalgojumu katram par vidēji 100 līdz 200 eiro mēnesī.

JURIS ŠULTE, VP Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks:

"26.oktobrī, tad ir pagājušajā piektdienā IDB veica procesuālās darbības un viena kriminālpolicijas inspektore ir atzīta par aizdomās turēto, viņai piemērots drošības līdzeklis - aizliegums ieņemt noteiktu amatu."

Nekā personīga zināms, ka pagājušajā nedēļā aizturētās inspektores vārds ir Jana Stepense. Viņu tur aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un iespējamu dienesta viltojumu mantkārīgos nolūkos.

IDB Salaspils iecirknī pagājušajā nedēļā plānoja aizurēt arī viņas priekšnieci, taču Keine Kaštaļjana bija paņēmusi slimības lapu, un pēc kolēģu teiktā joprojām atrodas slimnīcā.

Nakts reidi ir policijas nepieciešamība un tos ne vienmēr var plānot vairākas dienas iepriekš. Policijas ekipāža izbrauc uz notikuma vietu, ja saņem informāciju, ka kādā nelegālā tirdzniecības vietā pieved kontrabandas preci, vai ir iegūtas ziņas par noziedznieku atrašanās vietu. No septembra par došanos šādos neplānotos reidos neizlemj vairs tikai policistu tiešie priekšnieki, tas jāsaskaņo vēl divos līmeņos. No vienas puses palielinās policistu kontrole, no otras - pieaug infomācijas noplūdes risks.

JURA ŠULTES sarunā ar raidījumu:

To kontrolē vairāk nekā 2 cilvēki, kā tas bija līdz šim?

To kontrolē vairāk nekā 2 cilvēki.

Jūs teiktu, ka šādi iespējami pārkāpumi netiek vai netika īstenoti citos Rīgas reģiona iecirkņos?

No janvāra līdz septembrim šādi pasākumi kopumā bijuši 1200 es nevaru likt roku uz sirds un teikt, ka kaut kas līdzīgs nav bijis arī citos iecirkņos. Bet vēlreiz atgādinu, septembrī mēs šo procedūru esam mainījuši.

Pagājušajā gadā stājās spēkā policijas jaunā atalgojuma sistēma.Tā paredzēja, ka vidēji samaksa pieaugs par 100 eiro un kriminālpolicijā strādājošiem būtu jāsaņem tūkstotis eiro mēnesī. IDB aizturētās inspektores atalgojums tikai pēdējos mēnešos ir tūkstotis, vēl gada sākumā viņas atalgojums nepārsniedza 800 eiro.

Krīzes laikā policistiem algas samazināja par 20 procentiem un nogrieza visas piemaksas. Tagad tādas saņem tikai tie, kas cīnās ar organizēto noziedzību, kinologi, zemūdens nirēji un kibernoziegumu apkarotāji.

Par speciālām piemaksām ierindas policistiem izlemj priekšnieku vadīta komisija, un tās piešķir īpašos gadījumos, piemēram, ja tiek atklāta nelegāla tabakas ražotne un izņemts noteikts skaits cigarešu.

JURA ŠULTES sarunā ar raidījumu:

Vai kriminālpolicijas nodaļas vadītāja ar stāžu 20 gadi, saņemot 1200 euro ir novērtēta adekvāti?

Izmeklētāju atalgojums policijā nav konkurētspējigs ar citu iestāžu izmeklētāju atalgojumu. To parāda kadru aiziešana uz citām izmeklēšanas iestādēm, tai skaitā uz prokuratūru. Jā, es uzskatu, ka atalgojums nav konkurētspējīgs.

Šā gada sākumā Nekā personīga stāstīja, ka Iekšējās drošības birojs pieķēris vairākus policistus vadošos amatos, kuri dienestam nepieciešamās degvielas kartes izmantojuši savām privātajām vajadzībām. Starp tiem bija arī Salaspils policijas iecirkņa priekšnieks. Zināms, ka Kalvīša krimināllietu par piesavināšanos nelielā apmērā prokuratūra oktobrī nodevusi tiesai. Bet līdz tiesas sēdei Kalvītis negaidīja un atvaļinājās no dienesta veselības stāvokļa dēļ.

Svarīgākais