Aiz restēm nonācis VID izmeklētājs, kura dēļ nodokļos netika samaksāti vairāk nekā 10 miljoni eiro

© F64

Rīgas rajona tiesa Jūrmalā piespriedusi trīs gadus ilgu nosacītu cietumsodu kādam bijušajam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izmeklētājam par nodokļu nemaksāšanas atbalstīšanu vairāk nekā desmit miljonu eiro apmērā, liecina publiski pieejamais anonimizētais tiesas spriedums.

Tādējādi izvairoties no 18% PVN apmaksas 7 627 118 latu (10 852 412 eiro) apmērā.

Sods piešķirts pamatojoties uz vienošanos, ko notiesātais noslēdza ar lietas prokuroru.

Šajā noziegumā bija iesaistīts vēl viens VID izmeklētājs, pret kuru ir izdalīta atsevišķa krimināllieta. Šajā lietā Augstākā tiesa (AT) šogad atcēla otrās instances notiesājošo spriedumu un nodeva to atkārtotai izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā.

Spriedumā norādīts, ka 2008.gadā notiesātais ticies ar kādu uzņēmēju, kurš lūdzis palīdzību izvairīties no nodokļu maksāšanas, izmantojot vairākus uzņēmumus, noformējot ar nodokli apliekamu darījumu dokumentus par faktiskie nenotikušiem darījumiem un pārskaitot naudas summas kopā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) Uzņēmumu reģistrā reģistrētiem uzņēmumiem uz viltotu un nepatiesu informāciju saturošu dokumentu pamata, tādējādi faktiski nenodarbojoties ar uzņēmējdarbību un izvairoties no 18% PVN apmaksas 7 627 118 latu (10 852 412 eiro) apmērā.

No AT sprieduma izriet, ka uzņēmējs patiesībā bijis operatīvais darbinieks, kurš veicis operatīvo eksperimentu.

Veicot noziedzīgās darbībās notiesātais izmantoja VID Nodokļu informācijas sistēmu, lai iegūtu informāciju par vairākiem uzņēmumiem, kuri tiktu izmantoti nodokļu nemaksāšanas shēmā.

Par savu dalību shēmā abi bijušie VID izmeklētāji kopā cerēja saņemt 750 000 latus (1 067 153,86 eiro) lielu atlīdzību, taču līdz brīdim, kad viņus aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki viņi paspēja saņemt vien 3400 latus (4837 eiro) katrs.

Spriedumā norādīts - lai gan bijušie VID darbinieki operatīvajam deva norādījumus par to, ka, lai noziedzīgā nodokļu nemaksāšanas shēma darbotos veiksmīgi, tad dažos no pārbaudītajiem uzņēmumiem nepieciešams nomainīt direktorus, kā arī veikt citas darbības sekmīgai noziedzīgā nodarījuma realizācijai, operatīvais darbinieks neveica nekādas darbības noziedzīgā nodarījuma realizēšanai, bet radīja abiem noziedzniekiem maldīgu priekšstatu, ka ir sekojis viņu padomiem.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.

Svarīgākais