Prokuratūra saņēmusi papildus informāciju par Bakijeva dēla apcietinājuma lūgumu

 

Ģenerālprokuratūras Starptautiskās sadarbības nodaļā šodien ir saņemta Kirgīzijas Ģenerālprokuratūras atbilde uz otro papildinformācijas pieprasījumu saistībā ar iepriekš saņemto pagaidu apcietinājuma piemērošanas lūgumu Kirgizstānas gāztā prezidenta Kurmanbeka Bakijeva dēlam, Latvijas baņķiera Valērija Belokoņa biznesa partnerim Maksimam Bakijevam.

Patlaban prokuratūrā tiek lemts par tālāko rīcību šajā lietā, aģentūrai LETA sacīja prokuratūras ārējo sakaru koordinētājs Andrejs Vasks.

LETA jau ziņoja, ka pagājušajā nedēļā jau tika saņemta papildu informācija, bet ievērojot to, ka tā vēl aizvien bija pretrunīga un nepietiekoša, lai saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 700.panta 2.daļu būtu iespējams ierosināt izmeklēšanas tiesnesim piemērot Bakijevam pagaidu apcietinājumu līdz izdošanas lūguma saņemšanai, Ģenerālprokuratūra atkārtoti nosūtīja steidzamu pieprasījumu Kirgīzijas Ģenerālprokuratūrai par informācijas sniegšanu Bakijeva lietā.

Šodien saņemtas arī jaunākās prasītās ziņas.

Minētās papildinformācijas pieprasījums neaptur meklēšanas pasākumu izpildi, kas uzsākti, pamatojoties uz Interpola paziņojumu, piebilda Vasks.

LETA jau ziņoja, ka pirmdien Ģenerālprokuratūra steidzami nosūtīja pieprasījumu par papildu informācijas sniegšanu, jo saņemtajā lūguma dokumentu paketē tā bija pretrunīga un neskaidra.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likumu, ja nav konstatēti izdošanas iespējamību izslēdzoši apstākļi, prokurors iesniedz izmeklēšanas tiesnesim ierosinājumu par pagaidu apcietinājuma piemērošanu, kā arī to paskaidrojošos materiālus.

Prokuratūra šo it kā papildu informāciju tagad ir saņēmusi, bet arī tā nav pietiekami pilnīga, lai lūgtu piemērot pagaidu apcietinājumu.

TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš ziņoja, ka M.Bakijevu starptautiskajā meklēšanā izsludinājusi organizācija "Interpol", jo viņš Kirgizstānā tiek apsūdzēts krāpšanā. Pēc raidījuma ziņotā, M.Bakijevs tobrīd uzturējās Latvijā.

Kirgizstānas pagaidu valdība 7.maijā paziņoja, ka tā oficiāli pieprasījusi Baltkrievijai izdot gāzto prezidentu K.Bakijevu, kuram Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko piešķīris patvērumu. Lukašenko gan jau iepriekš paziņojis, ka K.Bakijevs netiks izdots.

K.Bakijevs tika gāzts vardarbīgos protestos pret plašo korupciju un aizvien pieaugošajām komunālo pakalpojumu cenām. Pagaidu valdība pēdējās nedēļās ir palielinājusi spiedienu uz K.Bakijevu un viņa aprindām, atņemot bijušajam prezidentam imunitāti pret kriminālvajāšanu un piedāvājot līdz 100 000 dolāru (54 800 latu) atlīdzību par palīdzību viņa un viņa ģimenes aizturēšanā.

Jaunās varas iestādes apsūdz K.Bakijevu, ka viņš ir atbildīgs par vairāk nekā 80 protestētāju nogalināšanu nemieru laikā.

Protestētāju sadursmēs ar drošības spēkiem visā valstī gāja bojā vismaz 85 cilvēki un tūkstošiem tika ievainoti, kad sašutums par korupciju un "draugu būšanu" izvērtās ielu nemieros.

Valdības spēki, kas apsargāja prezidenta kompleksu Biškekā, atklāja uguni pret pūli, un pagaidu valdība norāda, ka šāds lēmums ir pielīdzināms slepkavībai.

Bijušās ārlietu ministres Rozas Otunbajevas vadītā pagaidu valdība pieprasījusi, lai K.Bakijevs un daudzas augstākās amatpersonas, kuras apsūdz virknē noziegumu, sākot no korupcijas līdz masu slepkavībām, tiktu izdotas un stātos tiesas priekšā Kirgizstānā.