Ja cilvēks tīmeklī raksta un uzdod šādus jautājumus, tas ir bīstams signāls, sarunā ar Neatkarīgo saka Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra galvenā tiesu psihiatrijas eksperte Rasma Klotiņa. Runa ir par kādu vīrieti, kas internetā uzdod ar kanibālismu saistītus jautājumus: kāpēc asinis ir sāļas, kā garšo cilvēka gaļa, kur to var nopirkt, kur var iegādāties ķirurga piederumus.
Eksperte norāda: arī pašlaik piespiedu ārstēšanā ir vairākas personas. Viņi savas fantāzijas par cilvēka miesas ēšanu ir īstenojuši dzīvē.
Policija sākusi izmeklēšanu pēc Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra vēstules, lai noskaidrotu, kas ir persona, kura internetā uzdod visai šaušalīgus jautājumus, kādus parasti cilvēki nejautā. Saruna noris krievu valodā, un vīrietis ir ievietojis arī savu fotogrāfiju (attēlā), protams, ja vien tā ir īstā un ja šī persona patiešām ir vīrietis. Viņš taujā ne tikai par cilvēka gaļu un ķirurģiskajiem skalpeļiem, bet arī – vai maniaki jātiesā par to, ko viņi dara, un vai ir slikti fantazēt par 12 gadus vecām meitenēm. Lielākoties cilvēki viņam atbildējuši ar zemtekstu: ej ārstēties!
Valsts policijas vecākā inspektore Linda Neimane-Zobena Neatkarīgajai apstiprina, ka policija uzsākusi pārbaudi, lai noskaidrotu gan šo personu, gan arī IP adresi, no kuras tas tiek darīts. Psihiatrijas centrā stāsta, ka saņēmuši vēstuli no kādas meitenes, kura lūdz novērtēt situāciju, vai šāds cilvēks nav slims un nerada draudus. Šo vēstuli un savas aizdomas psihiatri darījuši zināmas policijai.
"Man aukstums pār muguru pāriet, lasot šos jautājumus," atzīstas psihiatre Rasma Klotiņa, "šāda fantazēšana, tērējot tam savu laiku, ir bīstams signāls sabiedrībai. Iespējams, tas ir cilvēks ar sadistiskām tieksmēm, jo papildus kanibālisma tematikai viņš jautā arī par mazgadīgām meitenēm un seksu. Šādas apceres, jautājumi nav vienkārši tāpat uzdoti, tātad cilvēks ar šo ideju, šīm domām ir pārņemts," uzskata psihiatre. Tikpat labi viņam ir nepieciešama palīdzība un, iespējams, viņa apkārtējiem arī. Ne velti meitene, kura rakstījusi psihiatriem, prasa: kur meklēt palīdzību?
Solis no fantāzijām līdz reālai rīcībai var būt ļoti īss, bet tikpat labi arī ļoti garš. Fantāzijas var arī nekad nerealizēties dzīvē, bet droši to nekad nevar zināt. "Tas ir ļoti individuāli – ir cilvēki, kuri izfantazējuši un uzreiz to paveic, citi gadiem dzīvo fantāzijās un pie noteiktas apstākļu sakritības izfantazēto īsteno," atzīst R. Klotiņa. To ietekmē dažādi faktori.
No pieredzes darbā ar pacientiem eksperte zina stāstīt, ka saistībā ar kanibālismu cilvēki izsaka visdažādākās idejas un pieņēmumus: vieni uzskata, ja ēdīs jaunu cilvēku gaļu vai asinis, tad atjaunosies organisms; citi to darītu rituālu vai atriebības dēļ. Piemēram, vīrietis ienīst visu sieviešu dzimumu, viņš būtu gatavs kādu nogalināt un apēst, tā realizējot savu naidu. Latvijas vēsturē visskaļākais gadījums saistīts ar pēckara Latviju, kad māte un meita Šakāles slepkavoja cilvēkus (galvenokārt sievietes) un gatavoja no viņu miesas kotletes, kuras pārdeva tirgū. Pašlaik par kanibālisma noziegumiem piespiedu ārstēšanā atrodas divas personas. Abas lietas saistītas ar pārspīlētu pārākuma apziņas izpausmi – tika nogalinātas sievietes un vēlāk sadalītas, viņu gaļa tika glabāta ledusskapī un lietota uzturā, jo slepkava šādi realizēja savu pārākuma apziņu.
Ja nu kāds internetā vienkārši jokojas? Ekspertei par šādām sarunām internetā nenāk smiekli. "Var jau jokoties un smieties, taču tad šis cilvēks ir emocionāli truls un viņu nevar uzskatīt par veselu," secina psihiatre. Turklāt šajā situācijā šie jautājumi atkārtojas, tas nozīmē, ka cilvēks tam velta ilgu laiku, nevis tikai vienreiz pajokojās un viss.
Policijā Neatkarīgā noskaidroja, ka pēdējo gadu laikā nav saņemti iesniegumi par kanibālismu, arī šādi noziegumi nav konstatēti. Tiesa, Latvijas Krimināllikumā nav panta par kanibālismu. Šādu noziegumu varētu kvalificēt kā slepkavību pastiprinošos apstākļos.