Latvija un Nīderlande aptur nodokļu krāpnieku grupējumu

© Scanpix

Šā gada 31.oktobrī Nīderlandes un Latvijas kopīgas pārrobežu operācijas rezultātā tika apturēta starptautiska organizēta noziedzīga nodokļu krāpnieku grupējuma darbība, informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Noziedzīgais grupējums jau kopš 2012.gada sistemātiski apkrāpa Nīderlandes valsti, īstenojot nodokļu krāpšanu apmēram viena miljona eiro apmērā Nīderlandē un noziedzīgā ceļā iegūtos finanšu līdzekļus apmēram 1,7 miljonu eiro apmērā legalizējis Latvijā, tajā skaitā ieguldot nekustamajos īpašumos.

Izmantojot grupējuma kontrolētus Latvijas un Nīderlandes uzņēmumus, apmēram 400 Latvijas valstspiederīgie tika rekrutēti darbam Nīderlandē un, pārkāpjot Nīderlandes likumdošanu, tajā skaitā viltojot dokumentus, nodarbināti dažādās Nīderlandes tautsaimniecības nozarēs.

Starptautiskā noziedzīgā grupējuma sastāvā bija divi Nīderlandes pilsoņi, kuri pārstāv Nīderlandē zināmu uzņēmumu grupu. Abas personas tika aizturētas šī gada 31.oktobra rītā Nīderlandes Eindhovenas lidostā pēc atgriešanās no kārtējā Latvijas apmeklējuma. Operācijas ietvaros, pamatojoties uz Nīderlandes izsniegto Eiropas Apcietinājuma lēmumu, tika apcietināts vēl viens grupējuma dalībnieks - kāds Latvijā pastāvīgi dzīvojošs Nīderlandes pilsonis.

Scanpix

Kopumā operācijā Latvijā bija iesaistīti apmēram 50 VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki, savukārt Nīderlandē operācijā bija iesaistīti vairāk nekā 200 Nīderlandes Fiskālās informācijas un izlūkošanas dienesta darbinieki, kuri veica virkni kratīšanu grupējuma kontrolētos objektos vairākās Nīderlandes pilsētās.

Operācijas ietvaros Latvijā nopratinātas desmit personas, pamatojoties uz Eiropas Izmeklēšanas rīkojumu, kas saņemts no Nīderlandes, kā arī septiņās adresēs veikta kratīšana. Latvijas kredītiestādēm ir pieprasīta informācija par vairākiem norēķinu kontiem, kas tika izmantoti noziedzīgā ceļā iegūto finanšu līdzekļu plūsmas nodrošināšanai starp Nīderlandi un Latviju.

Starptautiskās operācijas organizēšanu un koordināciju krimināltiesiskās sadarbības aspektos tiešā sadarbībā ar Nīderlandes Prokuratūru nodrošināja Latvijas Prokuratūras pārstāvniecība Eiropas Savienības Tiesu sadarbības vienībā ("Eurojust") un VID sakaru virsnieks Eiropolā.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais