Nelegālās atkritumu glabātuves vietu Jūrmalā sakārtos "Clean R", izmaksas - 700 000 eiro

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Jūrmalā ugunsgrēkā cietušās nelegālās atkritumu glabātuves vietu sakārtos SIA ''Clean R'', šodien preses konferencē sacīja VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Teritorijas attīrīšanas darbi valstij izmaksās 700 000 eiro, ko pēc tam paredzēts piedzīt no uzņēmuma SIA ''Prima M'', kas saimniekoja šajā teritorijā. "Clean R" valdes loceklis Guntars Levics teica, ka neesot pamata apsvērt darba izmaksu sadārdzināšanos.

Darbus paredzēts sākt uzreiz pēc līguma noslēgšanas. Paredzēta atlikušo atkritumu izvešana, pārstrāde un utilizācija. Darbus paredzēts paveikt viena mēneša laikā. Pārstrāde notiks SIA ''Getliņi EKO''. Arī pagaidu uzturēšanas vieta būs Getliņu poligons, taču laika gaitā tie tiks sašķiroti un pārstrādāti.

Lielākā daļa atkritumu tiks pārvērsta kurināmajā. Daļa atkritumu tiks nodota pārstrādei SIA "Cemex", bet bīstamos atkritumus paredzēts nodot drošai uzglabāšanai. "Ir skaidrs, ka mēneša laikā pārstrādāt to nav iespējams, bet turpmāko mēnešu laikā tie lielākoties tiks palaisti uz šķirošanas līnijas," skaidroja Levics.

Pašreizējie uzņēmuma aprēķini liecina, ka atkritumu pārvešanai no Jūrmalas līdz Getliņu poligonam būs nepieciešami 600 līdz 700 reisi.

Koļegova norādīja, ka teritorijā ir sarežģīti hidroģeoloģiskie apstākļi, kam ir ietekme uz teritoriju. Ir paņemti paraugi gan no seklākajiem, gan arī mazliet dziļākiem 18 metru urbumiem. Pagaidām rezultāti liecina, ka kaitīgo vielu robežlielumi ir pārsniegti tikai ugunsgrēkam tuvajās meliorācijas sistēmās, tādēļ no tām ir paredzēta ūdens atsūknēšana, lai nepieļautu kaitīgo vielu nokļūšanu līdz gruntsūdeņiem.

Savukārt Jūrmalas pašvaldība ir paņēmusi ūdens paraugus no ugunsgrēka teritorijai tuvākajām mājām. Koļegova sacīja, ka šajos paraugos nav konstatēts piesārņojums.

Līdz nākamās nedēļas trešdienai no laboratorijas tiks saņemti atlikušo virsūdens un virsaugsnes paraugu rezultāti, pēc kuriem būs zināms, vai teritorijas apkārtnē ir dioksīda vai furāna piesārņojums.

Kā ziņots, Jūrmalā degušās nelegālās atkritumu izgāztuves sakārtošanai VVD bija pieteikušies trīs uzņēmumi - SIA "Clean R", SIA "Ragn-Sells" un SIA "Eco Baltia vide". Iepirkumu komisija izvērtēja iesniegtos piedāvājumus un izraudzījās komersantu, kam ir visas nepieciešamās atkritumu apsaimniekošanas atļaujas darbu veikšanai un kura piedāvājumā būs norādīta zemākā cena.

Uzņēmums "Prima M" ir atteicies attīrīt šo teritoriju, jo tam nav nepieciešamās naudas, tādēļ valdība atbalstīja līdz 700 000 eiro piešķiršanu ugunsgrēka teritorijas attīrīšanai.

Pēc VVD sniegtās informācijas, pašlaik uzglabāšanas vietā atrodas aptuveni 14 000 tonnu atkritumu. Lai sakoptu teritoriju un apsaimniekotu atkritumus, kas ir palikuši pēc ugunsgrēka, VVD izsludinās iepirkumu. Provizoriskās izmaksas būs aptuveni līdz 50 eiro par tonnu ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Izmaksās iekļauta teritorijas sakopšana, loģistika, monitorings un citas izmaksas seku pilnīgai likvidācijai.

Finansējums Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) tiks piešķirts no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

VARAM norāda, ka prasītais finansējums ir indikatīvs un var mainīties. Ja būs nepieciešami papildus līdzekļi, tad ministrija atkārtoti vērsīsies pēc papildus finansējuma pieprasījuma.

VARAM skaidro, ka šādās nekontrolētās atkritumu degšanas pie salīdzinoši zemām temperatūrām rada paaugstinātu gaisa piesārņojumu ar slāpekļa oksīdiem, putekļiem, organisko oglekli, fluorūdeņradi, sēra dioksīdu, gāzveida hlorīdiem, dioksīniem un furāniem. Rezultātā ir radies ievērojams kaitējums videi, kurš ir jānovērš pēc iespējas īsākā laika periodā.

Kā vēstīts, 18.jūnija pēcpusdienā Jūrmalā, Slokas apkaimē, izcēlās ugunsgrēks kādā teritorijā, kur bez VVD atļaujas tika glabāts liels daudzums plastmasas atkritumu. Tie dega 12 000 kvadrātmetru jeb 1,2 hektāru platībā. Ugunsgrēkam tika noteikta paaugstināta bīstamība. Degšana radīja lielu sadūmojumu, kurš izplatījās atmosfēras augšējos slāņos mākoņu veidā ievērojamā teritorijā.

Degušajā teritorijā Ventspils šosejā 47, Jūrmalā saimnieko SIA "Prima M". VVD iepriekš skaidroja, ka izgāztuvē bija uzkrātas aptuveni 23 000 tonnas atkritumu. Dienesta darbinieki norādīja, ka uzņēmums ''Prima M'' nebija saņēmis atbilstošas atļaujas darbību veikšanai ar atkritumiem un, līdz ar to, darbojās nelegāli. Tāpat dienestā jau iepriekš ir saņemtas sūdzības no vietējiem iedzīvotājiem par smakām, kukaiņiem un žurkām. VVD bija izdevusi rīkojumu izvest nelikumīgi glabātos atkritumus no teritorijas līdz 1.jūnijam, bet uzņēmējs šo lēmumu pārsūdzēja. Neraugoties uz šīm darbībām centrālā struktūrvienība atstāja lēmumu negrozītu un atkritumi bija jāizved līdz 24.jūnijam.

Latvijā

Latvijā šogad novembrī reģistrētas 290 188 kādam kibertelpas apdraudējumam pakļautas unikālās IP adreses, kas ir par 28,6% vairāk nekā 2023.gada novembrī, liecina informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" publicētā kibertelpas reģistrēto incidentu statistika.