Bēgļi no Somālijas Latvijā centušies ievest 600 kg narkotiku

© VID Muitas policija

VID Muitas policijas pārvalde kopā ar Muitas pārvaldes amatpersonām atklājusi vairākus liela apjoma psihotropo vielu kontrabandas sūtījumus no Kenijas. Tos organizējuši Somālijas pilsoņi, kam Austrijā un Slovēnijā piešķirts bēgļu statuss.

Sūtījumi tika atrasti kravā, kas Latvijā bija ievesta ar avio reisu no Turcijas. Kravā atradās 21 kartona kaste ar kaltētas hennas lapām ar kopējo svaru 432 kg.

Kriminālprocesa ietvaros izņemtās vielas paraugs tika nosūtīts ķīmiskās ekspertīzes veikšanai. Muitas laboratorijas eksperta atzinums apstiprināja, ka izņemtā viela ir augu valsts produkts ar psihotropu iedarbību catha edulis jeb “khat”.

Tajā pašā dienā VID Muitas pārvaldes darbinieki lidostā Rīga muitas kontrolei novirzīja vēl vienu sūtījumu no Kenijas, kurā saskaņā ar dokumentiem atradās kaltētas hennas lapas ar neto svaru 44 kg. Kontroles laikā tika konstatēts, ka sūtījumā esošā augu izcelsmes viela vizuāli izskatās tieši tāda pati, kā 432 kg sūtījumā.

Vielas paraugi kriminālprocesa ietvaros tika nosūtīti ekspertīzei.

Par abiem aizdomīgajiem sūtījumiem Muitas policijas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu par iespējamu psihotropo vielu pārvietošanu pāri Latvijas Republikas robežai lielos apmēros.

Vien trīs dienas vēlāk kādā citā muitas noliktavā turpat lidostā VID darbinieki izņēma vēl vienu sūtījumu (106 kg) no Kenijas. Pavaddokumentos bija norādīts, ka tajā atrodas saimniecības preces, bet, apskatot to, tika konstatēta augu izcelsmes viela, vizuāli līdzīga iepriekš izņemtajām.

Operatīvi tajā pašā dienā uz aizdomu pamata par psihotropo vielu nelikumīgu pārvietošanu pāri LR valsts robežai, Rīgā tika aizturētas trīs personas - divas no tām apcietinātas, trešajai piemērots drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu.

Kopējais izņemtās psihotropās vielas daudzums ir 582 kg un tā vērtība nelegālajā tirgū var pārsniegt 500 tūkstošus eiro.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais