Šogad no Valsts kontroles (VK) 28 nosūtītajiem tiesību normu pārkāpumu konstatējumiem Ģenerālprokuratūrai ierosināti 13 kriminālprocesi. Salīdzinājumā ar aizvadīto gadu, kad VK kopumā Ģenerālprokuratūrai nosūtīja 19 lietu, šogad ierosināto kriminālprocesu skaits ir par astoņām vairāk. Krimināltiesību eksperti to vērtē kā pozitīvu soli negodprātīgas rīcības novēršanā.
Ģenerālprokuratūras ārējo sakaru koordinētājs Andrejs Vasks Neatkarīgajai norāda, ka VK ziņojumi ir sarežģītas un apjomīgas lietas, kuras prasa ilgstošu izmeklēšanas laiku, taču lielākā daļa no tām tiek pārsūtītas Valsts policijai vai Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.
Saistībā ar nesen publiskoto informāciju par ministriju visatļautību vispārējas taupības apstākļos atrast veidu kā vairāk nekā vienu miljonu latu novirzīt materiālai stimulēšanai valsts kontroliere Inguna Sudraba uzsvēra, ka viņa uzstās, "lai prokuratūra rīkojas un izdara secinājumus par iesniegto revīzijas apkopojumu, jo ir pietiekami daudz informācijas, lai sauktu kādu pie atbildības. Valsti tā nevar vadīt. Ir jāsaņem drosme un jāpanāk paraugprāva par nesaimniecisku valsts naudas tērēšanu".
Sabiedriskās politikas centra Providus krimināltiesību politikas eksperts Andrejs Judins uzskata, ka absolūti paraugprāva kā tāda nevar būt, taču ir nepieciešams process, lai iedzīvotāji to uztvertu kā paraugu, signālu. "Nav mērķis kādu sodīt, lai citi redzētu, ka tā nedrīkst darīt. Ja cilvēks izdara pārkāpumu, viņam ir jāatbild. Vairākos gadījumos jābūt kriminālprocesiem. Visi saprot, ka, ja kaimiņam nozog 20 latu, tad tā būs zādzība, bet, ja 150 000 izšķērdē, tad tā ir "radoša grāmatvedība". Par to var piemērot kriminālsodu. Principā tas ir signāls sabiedrībai. Nav normāli, ka par sīko zādzību sauc pie atbildības un liek cietumā, bet tūkstošu nelikumīgu tērēšanu nodēvē par "radošo grāmatvedību," norāda krimināltiesību eksperts A. Judins.
No šāgada VK ziņojumiem kriminālprocesi ierosināti par Dienvidu tilta projekta iepirkumu, Rīgas lidostas saimnieciskās darbības neatbilstamību, piecu pašvaldību funkciju pārkāpumu un sešu Labklājības ministrijas padotības iestāžu pārkāpumiem.