Zolitūdes traģēdiju kompensēs naudā

ROKASSPIEDIENS. Ar rokasspiedienu advokāts Aldis Gobzems (no labās) un SIA Maxima Latvija vadītājs Andris Vilcmeiers apstiprina vienošanos. Advokāts informēja, ka lielākā daļa viņa klientu, kurus advokāts pārstāv Zolitūdes traģēdijas lietās, ir piekritusi 100 000 eiro izmaksai par katru bojāgājušo. Vidutājs starp cietušajiem un viņu pārstāvi Gobzemu un uzņēmumu Maxima Latvija ir advokātu birojs Vilgerts, kura pārstāvis Gints Vilgerts (vidū) norādīja, ka kopš 2014. gada tika strādāts, lai panāktu abpusēji pieņemamu vienošanos © Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Kopš Zolitūdes traģēdijas 21. novembrī būs pagājuši trīs gadi. Vieta Rīgā, Priedaines ielā, kur sabruka lielveikals Maxima, ir iezīmēta ar pagaidu piemiņas vietu 54 bojāgājušajiem un daudzstāvu ēku, par kuras atstāšanu vai nojaukšanu joprojām nav panākta vienošanās.

Turpinās arī tiesāšanās - gan Zolitūdes traģēdijas krimināllietā, gan vairāk nekā 40 civillietās dažādās Latvijas tiesās. Un nu uzņēmumi SIA Maxima Latvija un SIA Tineo (abiem ir saistīti akcionāri) panākuši vienošanos ar Zolitūdes traģēdijas cietušo pārstāvjiem par maksājumu ģimenēm 100 000 eiro apjomā par katru bojāgājušo ģimenes locekli.

Pirmās vienošanās jau esot parakstītas. Trešajai iesaistītajai pusei - veikala ēkas un daudzdzīvokļu mājas līdzīpašniecei un attīstītājai SIA Homburg Zolitude - tas nācis kā zibens spēriens no skaidrām debesīm.

Miljonu vietā - mazāk miljonu

«Tas nav ne izlīgums, ne mierizlīgums, ja bojāgājušo tuvinieki izlemj pieņemt naudas maksājumu, tā ir vienošanās par naudas izmaksu,» uzsver SIA Maxima Latvija komunikācijas vadītājs Jānis Beseris. Taču tas nozīmē: ja bojāgājušo ģimene šo maksājumu pieņem, tā atsakās no materiālām pretenzijām pret uzņēmumu Maxima Latvija, kas apņēmies izmaksāt naudu, jo SIA Tineo savu saimniecisko darbību ir pārtraukusi. Tā uzdāvinājusi Rīgas domei savu īpašumu - zemes gabalu Priedaines ielā, vietā, kur paredzēts izveidot traģēdijas piemiņas vietu. Krimināllietas iztiesāšanu naudas izmaksāšana neietekmē.

Tādējādi Maxima Latvija cer izbeigt daudzās civilprasības. Cietušajiem šī vienošanās nav saistoša - viņi var turpināt uzturēt prasības tiesā gan pret šo uzņēmumu, gan visiem pārējiem lietas dalībniekiem. «Saprotam, ka ilgstošs tiesāšanās process nenāks par labu nevienai no pusēm,» vakar preses konferencē teica SIA Maxima Latvija vadītājs Andris Vilcmeiers.

Matemātika ir vienkārša. Zolitūdes traģēdijā 2013. gada 21. novembrī dzīvību zaudēja 54 cilvēki, tādējādi kompensācijās, ja visi cietušie tām piekristu, tiktu izmaksāti 5,4 miljoni eiro (nerēķinot summu, kas SIA Maxima Latvija no tās būtu jāsamaksā nodoklī). Advokāts Aldis Gobzems savulaik informēja, ka vairākās Latvijas tiesās iesniegti prasības pieteikumi par kopējo summu 350 miljoni eiro.

Tuviniekiem jāpieņem emocionāli smags lēmums

Biedrības Zolitūde 21/11 pārstāve Regīna Ločmele-Luņova atzina, ka ģimenēm šis ir emocionāls lēmums - pieņemt 100 000 eiro vai atteikties no naudas, ko piedāvā uzņēmums, kas iesaistīts Zolitūdes traģēdijā un pašlaik notiekošajā tiesvedībā.

Šī kompromisa vienošanās ar Maxima Latvija attiecas uz visām bojāgājušo ģimenēm, kuras pārstāv arī citi advokāti, ne tikai A. Gobzems. Savukārt ar viņu, kurš pārstāv procentuāli lielāko Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo cilvēku ģimeņu skaitu, panākta strikta vienošanās, ka advokāts nedrīkst izpaust ne ģimeņu datus, ne skaitu, cik daudzas parakstījušas un notariāli apstiprinājušas vienošanos.

Aizvadītās nedēļas nogalē biedrības sapulcē piedalījušies 65 cilvēki un vienbalsīgi pieņēmuši šādu lēmumu. «Cilvēki pat pēdējā brīdī var atteikties no šīs naudas. Tas ir emocionāls lēmums,» sacīja R. Ločmele-Luņova. Un arī pieteikties naudas izmaksai var jebkurā laikā - termiņi nepastāv, Neatkarīgajai apliecināja A. Vilcmeiers.

Vairāk, nekā tiesa lēmusi līdz šim

Esot ģimenes, kuras kategoriski atsakās no šāda veida materiālā atbalsta. Gados vecāki cilvēki gan neticot, ka nodzīvos līdz tiesas spriedumam, un, ja viņi audzina mazbērnus, kuriem zem veikala drupām gāja bojā vecāki, tad 100 000 eiro ir atbalsts jau tagad.

Gobzems atgādināja, ka Zolitūdes traģēdijas civillietā, kas jau izskatīta pirmās instances tiesā, vienai cietušajai personai tiesas piespriestā kompensācija sasniedz 75 000 eiro. «Šis kompromiss ir labāks nekā līdz šim tiesā panāktais,» sacīja advokāts.

Par saņemtajām kompensācijām nebūs jāmaksā iedzīvotāju ienākumu nodoklis, kā arī advokātu izmaksas. Maxima Latvija par šīm summām nomaksās uzņēmumu ienākumu nodokli pilnā apjomā.

Homburg Zolitude lems

Preses konferencē, atbildot uz jautājumu, vai ar Homburg Zolitude varētu panākt līdzīgu vienošanos, A. Gobzems ieteica to adresēt šim uzņēmumam. Un piemetināja: «Ja Homburg Zolitude grib tiesāties ar cietušajiem, mēs to darīsim.»

SIA Homburg Zolitude pārstāve Rūta Grikmane Neatkarīgajai neslēpa, ka šāda Maxima Latvija rīcība bijusi negaidīta. Homburg Zolitude lemšot par turpmāko rīcību.

***

UZZIŅAI

Līdz šim SIA Maxima Latvija veikusi maksājumus un palīdzējusi cietušajiem un viņu tuviniekiem vairāk nekā divu miljonu eiro apmērā.

2014. gada martā mazumtirdzniecības uzņēmums Maxima Latvija noslēdza līgumu ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) par centralizētu pabalstu izmaksu bērniem līdz 18 gadiem, kuri Zolitūdes traģēdijā zaudējuši vienu vai abus vecākus. Līguma ietvaros uzņēmums pārskaitīja 1 735 546 eiro VSAA kontā Valsts kasē, lai VSAA turpmāk līdz 2031. gada augustam nodrošinātu ikmēneša pabalstu izmaksu traģēdijā bojāgājušo personu bērniem līdz pilngadības sasniegšanai. Pabalstu VSAA sāka izmaksāt no 2014. gada maija valsts vidējās mēnešalgas apmērā, kas ir 711,44 eiro. Bērnam, kurš traģēdijā zaudējis abus vecākus, pabalsts tiks maksāts dubultā apmērā. Ņemot vērā vidējos prognozētos ekonomiskās attīstības rādītājus, pabalsta apmērs reizi trīs gados tiks indeksēts 3% apmērā par katru gadu.

Avots: Labklājības ministrija, SIA Maxima Latvija

***

VIEDOKĻI

Advokāts Aldis Gobzems:

«Ir panākts Latvijas tieslietu vēsturē nebijis gadījums, kad Maxima Latvija ir pienākums noslēgt vienošanos ar cietušajiem, bet cietušajiem tā ir brīvprātīga izvēle. Vienošanās mērķis bija panākt viegli piemērojamu mehānismu visiem cietušajiem.»

SIA Homburg Zolitude pārstāve Rūta Grikmane:

«Šāds Maxima lēmums ir pārsteigums, uzņēmums lems par turpmāko rīcību. Taču savu iespēju robežās arī mēs esam atbalstījuši bojāgājušo tuviniekus, atsevišķas ģimenes.»

Biedrības Zolitūde 21/11 vadītāja Regīna Ločmele-Luņova:

«Katrai traģēdijā bojāgājušo cilvēku ģimenei jāpieņem emocionāli smags lēmums. Jā, viņiem ir dvēseles pārmetumi. Tas būs smags process, jo ģimenēs ir dažāds cilvēku skaits, arī no viena līdz septiņiem cilvēkiem vienā ģimenē. Lai saņemtu naudu, jāpanāk vienošanās ar katru ģimenes locekli.



Latvijā

LETA. Latvijas Arhitektu savienība (LAS) brīdina par būtiskiem riskiem "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") izsludinātajos dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas iepirkumos un aicina tos apturēt, aģentūru LETA informēja LAS pārstāvji.

Svarīgākais