SVARĪGI: Kā rīkoties, kad kāds pazudis bez vēsts?

© F64

Portāls bezvests.lv izstrādājis rīcības plānu gadījumiem, kad kāds cilvēks pazudis bez vēsts.

*Nepieciešams iesaistīt visus iespējamos sakaru līdzekļus, ar kuru palīdzību ir iespējams sazināties ar pazudušo cilvēku:

-tālruņi (mobilais, stacionārais);

- elektroniskā pasta adrese u.c.

Šīs darbības vajag atkārtot regulāri, visā cilvēka meklēšanas laikā, jo:

-pazudušais var atrasties;

-atvieglos meklēšanu ar tehniskajiem līdzekļiem.

* Nepieciešams apzināt personas, ar kurām pazudušais kontaktējies pirms pazušanas. Šajā personu lokā ietilpst arī radinieki(tuvākie un tālākie), draugi, paziņas, darba kolēģi u.c. Pēc iespējas vajag parunāt ar katru personu, ar mērķi:

1.Noskaidrot iespējamo pazudušā atrašanās vietu.

2.Iegūt informāciju par pazudušā plāniem pirms pazušanas.

3.Lai apzinātu plašāku paziņu loku, ar kuriem pazudušais kontaktējies pirms pazušanas.

4.Lai varētu noskaidrot iespējamo pazudušā pārvietošanās maršrutu pazušanas dienā. Kā arī jāinformē radinieki par notikušo.

*Nepieciešams sazināties ar medicīnas iestādēm, lai saņemtu informāciju par pazudušo.

1.Ātrās palīdzības dienestā pieprasīt informāciju par pazudušo ne tikai pēc personas datiem, bet arī  informāciju par neatpazītajām personām, kuras varētu atbilst  pazudušā aprakstam (vecums, apģērbs, īpašas pazīmes).Svarīgi ņemt vērā, ka ātrās palīdzības dienestam nav vienotas informācijas sistēmas. Nepieciešams iegūt datus par pazudušo vairākās vietās, konkrēti: piemēram, bija zināms, ka pazušanas laikā persona ir devusies no vienas pilsētas uz otru, tas nozīmē, ka informācija tiek pieprasīta visās iespējamās vietās, uz kurām iespējams devies pazudušais.

2.Pārbaudīt ārstniecības iestādes(slimnīcas).Pēc pieredzes mērķtiecīgāk ir  apmeklēt uzņemšanas nodaļas personīgi. Tāpat, vadoties pēc pieredzes, pilnu ārstniecības iestāžu pārbaudi nepieciešams veikt visās iespējamās vietās, tajā maršrutā, kura virzienā iespējams devies pazudušais. Ja pazudušajam bija kādas slimības, tad iesakām sākt meklēšanu tieši ar šo slimību ārstēšanas iestādēm.

3.Nepieciešams apsekot morgus. Sākt vajadzētu ar tiem, uz kuriem parasti ved neatpazītas personības.

Pie katras medicīnas iestādes pārbaudes iesakām atstāt jau iepriekš izgatavotu(A4formāta)plakātiņu ar fotogrāfiju, un ar meklējamā aprakstu, kā arī ar radinieku vai tuvu cilvēku kontaktinformāciju tam gadījumam, ja pazudušais iestāsies šajā iestādē turpmākajā laikā. Mērķtiecīgāk būtu, ja ar fotomontāžas palīdzību šajā plakātiņā meklējamais būtu tieši tādā apģērbā, kurā bija pazušanas brīdī. Vēlams lietot citu(jaunu)telefona numuru, kā iemeslu, ja cilvēks var būt jau atrasts, bet zvani uz tālruņa numuru, kurš uzrādīts uz lapiņām(plakātiņiem) var turpināties.

Ja pazudusī persona ir nepilngadīga, nepieciešams pārbaudīt bērnu slimnīcas, bērnu krīzes centrus, kā arī „NPN”(Nepilngadīgo Prevensijas Nodaļa).Ar pēdējo no šīm nodaļām ir iespējams sazināties pa tālruni, caur policijas dežūrdaļu.

*Nepieciešams iesniegt iesniegumu policijā par personas bezvēsts pazušanu. To var izdarīt jebkurā policijas iecirknī visu diennakti. Iesniegšanas brīdī iesniedzējam jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, kurš apliecina iesniedzēja personību.

*Nepieciešams personīgi apsekot tās sabiedriskās vietas, kuras apmeklējis pazudušais(ja tādas ir bijušas),tās būtu: klubi, bāri, kafejnīcas, restorāni u.c. Šajās iestādēs aprunāties ar personālu un ar patstāvīgajiem apmeklētājiem, parādot pazudušā fotogrāfiju, lai noskaidrotu viņa atrašanās vietu, un personu loku, ar kurām viņš ir kontaktējies atrodoties šajās iestādēs, kā arī citas informācijas ieguvei, kura atvieglotu bezvēsts pazudušā meklēšanu. Lietderīgi būtu izmantot fotomontāžas uzņēmumu.

*Pēc iespējas iesaistīt  vairāk plašsaziņas informācijas līdzekļus, tie būtu: radio, interneta portāli, vietējā prese, kā arī republikas prese. Pirms fotouzņēmuma ievietošanas plašsaziņas līdzekļos, vēlams ievietot tādu fotogrāfiju, kurā pazudušais ir tādā izskatā, kādā viņš bija pazušanas brīdī. Vislabāk būtu izveidot šādu fotogrāfiju ar fotomontāžas palīdzību.

*Gadījumā, ja ir izdevies noskaidrot ceļu, pa kuru devies meklējamais pazušanas dienā, nepieciešams aptaujāt tirdzniecības un benzīna uzpildes staciju darbiniekus, kā arī sabiedriskā transporta vadītājus, sētniekus, parādot viņiem bezvēsts pazudušā fotogrāfiju. Tāpat vēlams sabiedriskā transporta pieturās (visa maršruta garumā)izvietot fotogrāfiju ar meklējamās personas aprakstu un ar tuvinieku kontaktinformāciju. Pastāvīgi uzturēt sakarus ar policijas darbiniekiem, kuri meklē bezvēsts pazudušo.

Avots: 

http://www.bezvests.lv/lv/content/k%C4%81-r%C4%ABkoties

Svarīgākais