Policija pieliek punktu Zolitūdes traģēdijas lietai

© F64

Valsts policija (VP) vakar Zolitūdes traģēdijas lietu ir nosūtījusi prokuratūrai. Tas nozīmē, ka policija savu darbu ir beigusi un tagad prokuratūra un apsūdzēto advokāti testēs, cik kvalitatīvi strādājuši izmeklētāji. Jau tuvākajā laikā prokuratūrā nonāks vēl viens kriminālprocess – par darba devēja iespējamiem pārkāpumiem darba aizsardzības jomā.

Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins informēja, ka šajā lietā kriminālvajāšana uzsākta pret astoņām fiziskām personām un, pēc VP uzskata, pie kriminālatbildības jāsauc arī četras juridiskas personas. Pret piecām fiziskām personām kriminālvajāšanu lūgts sākt par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, pret trim personām – par valsts amatpersonas bezdarbību. Pēdējās trīs personas, visticamāk, ir Rīgas pilsētas būvvaldes bijušie darbinieki un viena pašreizējā darbiniece. Iepriekš izskanēja informācija, ka Zolitūdes lietā aizdomās turamie ir sagruvušās ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala Maxima projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, projekta autors arhitekts Andris Kalinka, uzņēmuma Re&Re būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš un būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš. Viņiem visiem apsūdzība jāuzrāda desmit dienu laikā.

A. Grišina nosauktajiem skaitļiem vajadzēja ilustrēt policijas lielo darba apjomu. Prokuratūrai nodotā lieta apkopota 56 sējumos vairāk nekā 14 000 lappušu biezumā. Notikuma vietas apskate ilgusi 250 dienu, ar lietas izmeklēšanu ikdienā nodarbojušies 48 policijas darbinieki, bet laiku pa laikam iesaistīti vairāk nekā pussimts policistu. Vēlēšanos kriminālprocesā pārstāvēt 54 bojāgājušos izteikuši 143 tuvinieki; 59 cilvēki Zolitūdes traģēdijā guva miesas bojājumus; 38 cilvēki vēlas saņemt kompensāciju par morālo kaitējumu, bet par cietušajām atzītas arī 11 juridiskas personas. Kopumā šajā lietā materiālie zaudējumi un kompensācijas cietušajiem novērtēti vairāk nekā 100 miljonu eiro apmērā.

A. Grišins norādīja, ka sodi tiks piemēroti pēc tiem likumiem, kas bija spēkā Zolitūdes traģēdijas dienā – 2013. gada 21. novembrī. Bargākais sodamērs ir brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem. Jāatgādina, ka Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas lietā viens vainīgais sodu jau saņēmis – kāda fiziska persona par dokumentu viltošanu būvniecības procesā.

Svarīgākais