Lietuviešu tālbraucējs mēģina piekukuļot ceļu policiju ar 100 litiem

Vakar pēcpusdienā Olaines novadā kāds kravas automašīnas šoferis no Lietuvas mēģināja piekukuļot ceļu policijas darbiniekus ar 100 litiem jeb aptuveni 20 latiem, lai izvairītos no atbildības par atļautā braukšanas ātruma pārkāpšanu.

1966. gadā dzimušais vīrietis šosejas Rīga – Jelgava 16. kilometrā pārsniedza atļauto braukšanas ātrumu par vairāk nekā 30 km/h. Vietā, kur atļautais braukšanas ātrums ir 50 km/h, Lietuvas pilsonis vadīja kravas automašīnu ar 82 km/h lielu ātrumu. Administratīvā pārkāpuma formēšanas brīdī vīrietis policijas darbiniekiem deva 100 litu lielu kukuli, lai atturētu policijas darbiniekus no protokola sastādīšanas. Par notikušo policija uzsākusi kriminālprocesu.

Šogad šī ir 82. reize, kad ceļu policijas darbiniekiem tiek piedāvāts kukulis. Pērn visa gada laikā fiksēti 80 šādi gadījumi, savukārt, 2011. gadā – 36 gadījumi.

Policija pastiprināti kontrolē gan kukuļņēmējus, gan kukuļdevējus. Šāda veida darījumi ir divpusēji un atbildība paredzēta abām pusēm – gan devēji, gan ņēmēji ir krimināli sodāmi. Taču jāpiemin, ka gadījumā, ja kukuļdevējs iesniedz iesniegumu par kukuļņēmēju, viņš tiek atbrīvots no kriminālatbildības.

Par minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem likumā paredzēta kriminālatbildība. Par kukuļa došanu valsts amatpersonai, lai tā, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu darbību kukuļdevēja vai citas personas interesēs, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām (KL 323. panta 1. daļa)

Savukārt, par kukuļņemšanu piemērojamais sods ir brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā (KL 323. panta 2. daļa).

Svarīgākais