Liepājā māte vēlas no Psihiatrijas klīnikas piedzīt 170 tūkstošus par dēla nāvi

170 tūkstoši latu – tādu summu Kuldīgas novadā Padurē dzīvojošā Rainelda Omule vēlas tiesas ceļā piedzīt no "Piejūras slimnīcas", raksta laikraksts "Kurzemes vārds".

Pirms gandrīz trīs gadiem tur Psihiatrijas klīnikā nomiris viņas dēls, un māte uzskata, ka tas noticis tādēļ, ka ārsti nav viņu atbilstoši ārstējuši. Mediķi to noliedz. Šonedēļ šo lietu Kurzemes Apgabaltiesā izskatīja tiesnese Rita Vīva.

Mirušā puiša māte un audžutēvs tiesas sēdi gaidīja pavisam mierīgi. Īsi pirms tās sākuma māte nelielā sarunā ar redakciju ieskicēja notikušo. Dēls, kuram tolaik bijis 21 gads, saslimis tieši pirms trim gadiem 1. decembrī. "Viņš pārbrauca no Rīgas viegli saaukstējies," atcerējās māte. "Es tikai vēlāk uzzināju, ka viņš ir bijis pie ģimenes ārsta. Vakarā viņam kļuva pavisam slikti – prātiņš aizbrauca: viņš saka nesakarīgi runāt un uzvesties, tāpēc mēs viņu aizvedām uz Kuldīgas slimnīcu, no turienes dēlu pārveda uz Liepāju, uz Psihoneiroloģisko klīniku."

Tur jaunais vīrietis uzturējies pusotru mēnesi. Taču tikai dažas dienas pēc izrakstīšanas no slimnīcas viņam atkal kļuvis slikti, tāpēc māte izsaukusi ātro palīdzību, un viņš atkal ievietots Psihiatrijas klīnikā, kurā pēc nepilnas nedēļas nomiris. Māte apgalvoja, ka dēlam pirms tam nav bijušas psihiskas problēmas, vienīgi pusaudža gados depresija, taču advokāte Gunta Gulbe, kas tiesā pārstāvēja "Piejūras slimnīcu", debatēs minēja, ka viņam jau agrāk ārstētas psihiskas kaites.

Par lieciniekiem bija uzaicināti 5 ārsti no Psihiatrijas klīnikas, lielākā daļa no tiem strādā nodaļā, kurā ārstē akūtos slimniekus un kurā ārstējies arī mirušais puisis. Diemžēl tiesai nebija iespējams uzklausīt viņa ārstējošo ārsti Ināru Šperbergu, kura ir mirusi. Taču nodaļas vadītāja Dzintra Štāla viņu raksturoja kā ārsti, kas apzinīgi un godīgi vienmēr pildījusi savu darbu. Sakarā ar šo notikumu pārbaudi pēc jaunā vīrieša nāves ir veikusi Medicīniskās aprūpes un darbspēju ekspertīzes kvalitātes kontroles inspekcija un atzinusi, ka ārstēšanā ir konstatēti pārkāpumi. Ir bijusi ierosināta arī krimināllieta, kas izbeigta.

Psihiatrijas klīnikā jaunajam vīrietim ārstēta šizofrēnija, kas, kā apgalvoja visi liecinieki, bijusi smagā formā: pacients bijis agresīvs un grūti kontaktējams, taču viņa nāves cēlonis, kā atzīts pēc nāves veiktajā sekcijā, ir bijis abpusējs plaušu karsonis. Puiša māte ir pārliecināta, ka dēls joprojām būtu dzīvs, ja ārsti laikus būtu pievērsuši uzmanību viņa sūdzībām par sāpēm kaklā, kā arī tam, ka viņam ir paaugstināta temperatūra, izmaiņas asins analīzēs u.c.. Šajā lietā pieaicinātie liecinieki apgalvoja, ka to nevarot skaidri apgalvot, jo tieši tādas pašas pazīmes, kādas konstatētas tagad jau mirušajam pacientam, raksturīgas arī viņa pamatslimības gadījumā.

Latvijā

Kā tā var būt, ka mūsu valstī, kas savai aizsardzībai tērē 3% no IKP, Valsts policijas krāsās daiļotā braucamrīkā pa Tēvijas ārēm laiski vizinās 46 migranti, bet varbūt ienaidnieka speciālo uzdevumu kaujinieki? Kā tā var būt, ka mēs tērējam milzu naudu robežas aprīkošanā ar žogiem, sietiem un betona bluķiem, bet tā dēvētie migranti brīvi maršē tam visam pāri? Kā tā var būt, ka parlamentārā uzrauga, Saeimas atbildīgās komisijas priekšsēdētāja rīcībā vairāk nekā diennakti pēc notikušā nav pilnas informācijas par šī vājprāta iemesliem? Atkal izrādīsies, ka neviens ne par ko nav atbildīgs? Vainīgais būs kāds nošļucis pierobežas kaprālis? Te ir valsts vai kas?

Svarīgākais