Arodbiedrība: Pedagogiem zemākās algas aizvien nav atgriezušās pirmskrīzes līmenī

Salīdzinot ar 2008./2009.gadu, skolotājiem zemākā mēneša darba algas likme ir kritusies par 70 latiem, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) sabiedrisko attiecību speciālists Edgars Grigorjevs.

LIZDA informācija liecina, ka pedagogiem ar vairāk nekā desmit gadu darba stāžu vispārējās izglītības iestādēs Latvijā 2008./2009. mācību gadā minimālais atalgojums bijis 350 lati, bet 2012./2013. mācību gadā - 280 lati.

Starp šiem abiem mācību gadiem tā bijusi trīs gadus nemainīgi 255 lati.

Jau vēstīts, ka LIZDA padome pēc tikšanās ar jauno izglītības un zinātnes ministru Vjačeslavu Dombrovski (RP) un citām Izglītības un zinātnes ministrijas vadošajām amatpersonām nolēma uz laiku pārtraukt darbu pie Sadarbības memorandā paredzētās pārejas uz pedagogu 40 stundu darba nedēļu no 2014.gada 1.septembra.

Kā aģentūrai LETA skaidroja Grigorjevs, šī jaunā atalgojuma modeļa ieviešanai nedz šobrīd, nedz tuvākajā nākotnē IZM vadība nav paredzējusi reālu un adekvātu finansiālo segumu. Neskatoties uz to, LIZDA padome lēma turpināt sociālo dialogu ar IZM par pedagogu motivācijas programmu, lai maksimāli drīz jaunais nozares ministrs to varētu virzīt apstiprināšanai valdībā.

Dombrovskis paziņojis, ka nolēmis nopietni strādāt pie pedagogu atalgojuma paaugstināšanas. Viena no viņa prioritātēm ir izveidot vispārējās un profesionālās izglītības pedagogu motivācijas, atalgojuma un profesionālās darbības kvalitātes novērtēšanas sistēmas sasaisti. Viņš arī pieturas pie tā, ka zemākais atalgojuma slieksnis pedagogiem par 40 stundu darba nedēļu būtu 530 lati.

Tikmēr LIZDA no ministrijas vadības sagaida konkrētu piedāvājumu, kurā skaidri ietverta papildu valsts finansējuma piešķiršana pedagogu zemāko mēneša darba algas likmju palielināšanai turpmākajos trīs gados, lai, pārejot uz 40 stundu darba nedēļu, pedagogam būtu nodrošināta darba samaksa bruto ap 800 latiem mēnesī.

No pērnā gada 1.septembra pedagogi, kuri ieguvuši profesionālās darbības kvalitātes 4.pakāpi, par veikto pedagoģisko darbu saņem piemaksu 8% apmērā, savukārt pedagogi, kuri ieguvuši 5.kvalitātes pakāpi, par veikto pedagoģisko darbu saņem 12% piemaksu. No šā gada 1.septembra piemaksu 8% apmērā saņems arī tie pedagogi, kuri projekta laikā ieguvuši 3.kvalitātes pakāpi.

Latvijā

Ukraiņu bērniem jāintegrējas Latvijas sabiedrībā, taču valsts vēl nav pilnībā izplānojusi, kas, kā un par kādu naudu šiem bērniem iemācīs latviešu valodu. Skolas jau tagad ceļ trauksmi. Tikmēr Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi izmaiņas Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas paredz, ka no nākamā gada 1. septembra ukraiņu bērniem Latvijā būs pienākums mācīties klātienē.

Svarīgākais