Tiesa atzīst par prettiesisku IZM rīcību, pazeminot amatā bijušo valsts sekretāra vietnieci Štāli

Administratīvās rajona tiesas Jelgavas tiesu nams šodien apmierināja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) bijušās valsts sekretāra vietnieces Ingas Štāles prasību pret ministriju par pazemināšanu amatā pirms atbrīvošanas no tā.

Kā aģentūru LETA informēja tiesā, spriedums mēneša laikā ir pārsūdzams Administratīvajā apgabaltiesā.

Štāle aģentūrai LETA pauda gandarījumu par šodienas spriedumu, norādot, ka diemžēl bija jāiziet tiesvedības procedūra, jo "nav jēgas runāt ar [izglītības un zinātnes ministru Robertu] Ķīļa kungu".

Viņa piebilda, ka IZM lēmums viņas gadījumā bija morāls pārkāpums.

Štāle iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka viņas prombūtnes laikā nedēļu pirms atbrīvošanas no amata IZM darbiniece tika pazemināta amatā "par divām pakāpēm", kļūstot par departamenta direktora vietnieci.

Tas esot veikts bez jebkādas darba izvērtēšanas un salīdzināšanas, skaidroja Štāle. Viņa paskaidroja, ka gaidīs spriedumu šajā lietā, jo viņu neapmierina atjaunošana amatā pozīcijā, kas ir zemāka un kuru viņa nav pelnījusi. Tā viņa secināja pēc Jelgavas tiesu nama sprieduma janvāra sākumā, kad tiesa atzina par prettiesisku viņas atbrīvošanu no amata.

Šo spriedumu IZM gan pārsūdzēja Administratīvajā apgabaltiesā. Lieta apelācijas kārtībā tiks skatīta 21.maijā rakstveida procesā.

Štāle pēc rezultāta uzzināšanas aģentūrai LETA norādīja, ka nevienu mirkli nebija šaubījusies, ka Ķīļa lēmums bija pretlikumīgs. "Ministrs vēlējās atbrīvoties no zinošiem cilvēkiem, izmantojot jebkādas metodes," uzsvēra Štāle.

Ķīlis pagājušā gada aprīlī ierosināja disciplinārlietu pret bijušo valsts sekretāru Mareku Gruškevicu un viņa vietnieci Štāli. Izvērtējot disciplinārlietas komisijas atzinumu, Ķīlis nolēma rosināt atbrīvot Gruškevicu no amata saistībā ar konstatētajiem pārkāpumiem deviņus miljonus latu vērtajā datoru iepirkumā.

Šo ierosinājumu pērn 10.jūlijā atbalstīja arī Ministru kabinets. Pret Gruškevicu ierosinātās disciplinārlietas izmeklēšanas komisija ministram ieteica ne tikai rosināt no amata atbrīvot pašu valsts sekretāru, bet arī viņa vietnieci Štāli un IZM Informācijas tehnoloģiju departamenta direktori Inesi Gludīti.

Pārkāpumu būtību Ķīlis iepriekš raksturoja, sakot, ka tikušas veiktas darbības vai pieņemti prettiesiski lēmumi attiecībā uz vairākiem iepirkuma procesa posmiem, pārkāpjot gan Iepirkuma likumu, gan Eiropas Savienības regulu, gan arī finanšu un budžeta likumu, un šo lēmumu dēļ varēja iestāties diezgan smagas sekas budžetam neattiecināmo izmaksu formā.

Štāle pagājušā gada augustā vērsās tiesā, jo pēc iepazīšanās ar disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas dokumentiem nav atradusi savā darbībā pārkāpumus. Štāle pauda pārliecību, ka IZM reorganizācijas procesā bijuši vērojami vairākkārtēji pārkāpumi. Proti, darbinieki pie amatiem tikuši pēc principa "patīk vai nepatīk" vai "lojāls vai nelojāls", neņemot vērā iepriekšējo pieredzi un darba izvērtējumu.

Komentējot savu saistību ar aptuveni deviņus miljonus latu vērto datoru iepirkumu skolām, kas, Ķīļa vērtējumā, notika nesekmīgi, Štāle sacīja, ka laikā, par kuru tika veikta disciplinārlietas izmeklēšana, šī iepirkuma nebija. Štāle uzskata, ka ar skaļiem paziņojumiem Ķīlis vēlas novērst uzmanību no savas bezdarbības. "Ir tikai paziņojumi par reformām, bet vai jūs varat nosaukt kaut vienu reformu, kura ir īstenota vai iesākta?" iepriekš uzsvēra bijusī IZM darbiniece.

Latvijā

Biežākais mediju ētikas kodeksa pārkāpums, ko savos atzinumos konstatējusi Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP), bijis godprātības principa neievērošana, liecina LMĒP pārskats par mediju ētikas kodeksa piemērošanas praksi, izskatot piecu gadu laikā saņemtās sūdzības.

Svarīgākais