Mācību grāmatu izdevējus vaino ļaunprātībā

© F64 Photo Agency

Laikā, kad sabiedrībā aktualizēts jautājums par digitāliem mācību materiāliem un darba burtnīcu nepieciešamību, izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis (Reformu partija) aicina Konkurences padomi izvērtēt konkurences apstākļus mācību grāmatu tirgū, lai novērstu iespējamu monopolstāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Ministrija konkrēti nepasaka, kurš, iespējams, varētu būt ļaunprātīgi izmantojis savu stāvokli, taču no viņu piedāvātā ziņojuma izriet, ka tas nevar būt neviens cits kā apgāds Zvaigzne ABC.

Izdevniecības vadītāja Vija Kilbloka Neatkarīgajai pauž gandarījumu, ka Konkurences padome izvērtēs situāciju, jo apgāds to lūdzis jau jūnijā, taču saņēmis atbildi, ka tam neesot pamata. «Taču veids, kādā izglītības ministrs pasniedz šo vēstījumu sabiedrībai, īpaši akcentējot iespējamu ļaunprātību, ir kaitējums mūsu izdevniecībai,» uzsver V. Kilbloka.

Saskaņā ar ministra rīkojumu Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) Konkurences padomei nosūtījusi apkopojumu par pēdējo piecu gadu laikā veiktajām mācību līdzekļu iegādēm vispārējās izglītības iestādēs. Ministrs lūdzis izvērtēt konkurences apstākļus mācību literatūras tirgū, lai nodrošinātu tirgus uzraudzību iedzīvotāju interesēs un novērstu iespējama monopolstāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Tāpat arī Konkurences padomi lūgts sniegt rekomendācijas situācijas uzlabošanai. Tiesa, jāmin, ka no IZM apkopojuma izriet, ka dati analizēti tikai par 81 skolas (skolu skaits mērāms simtos) mācību grāmatu iepirkumiem.

IZM norāda, ka pēdējo piecu gadu laikā vispārizglītojošās skolās ir iegādātas 2,9 miljoni grāmatu, no kurām 2,2 miljoni ir mācību grāmatas. Pagājušajā mācību gadā vispārizglītojošo skolu bibliotēkās bija 12 miljoni grāmatu (apmēram 60 grāmatu uz vienu skolēnu), no tām 6,2 miljoni mācību grāmatas. «Apkopojot informāciju, konstatēts, ka vairāk nekā pusi no mācību literatūras izglītības iestādes iegādājas vienā izdevniecībā, un līdz ar to ministrija vērsusies Konkurences padomē ar lūgumu nodrošināt izvērtējumu un sniegt atzinumu par konkurences apstākļiem,» norāda IZM. Noskaidrot sīkāk, kā situāciju IZM vēlas uzlabot vai kādas ir problēmas, kuras rada iespējamās ļaunprātības, nevar, jo, kamēr Konkurences padome izvērtē informāciju, IZM un ministrs no plašākiem komentāriem atturēsies. Jāuzsver, ka tas notiek divas nedēļas pirms jaunā mācību gada sākuma.

Pētījumā analizētie dati – kādu izdevniecību grāmatas pērk skolas? – balstīti uz 81 skolas pieredzi grāmatu iepirkumos, kas aptver vairāk nekā 113 tūkstošu grāmatu iegādi par 499 987 latiem laika periodā no 2007. gada. Kopumā minētas 27 izdevniecības, kuru īpatsvars pārdoto grāmatu skaitā svārstās no 0,004 līdz 48 procentiem. Visvairāk iepirktas Zvaigznes ABC grāmatas, kam seko RaKa un Lielvārds. Līdzīgi dati parādās arī, skatoties pēc mācību grāmatu iegādei iztērēta finansējuma. Līderos ir minētās trīs izdevniecības. «Var secināt, ka apmēram pusi no mācību grāmatām skolas pērk no Zvaigznes ABC, trešo daļu no Lielvārda un RaKa. Pārējie izdevēji vairāk vai mazāk specializējas,» teikts IZM apkopojumā, «Herfindala indekss atbilstoši finanšu līdzekļu sadalījumam ir 0,33, kas liecina par mēreni augstu tirgus koncentrāciju».

Ziņojumā sacīts, ka Valsts izglītības satura centrs izvērtē un apstiprina mācību literatūras atbilstību valsts standartam; valsts budžeta līdzekļus izglītības iestādes drīkst izmantot tikai apstiprinātās mācību literatūras iegādei. Šo standartiem atbilstošo un apstiprināto grāmatu jeb komplektizdevumu skaits atbilst vairāk iegādāto izdevniecību grāmatu skaitam – visvairāk apstiprināto grāmatu ir Zvaigznei ABC, kam seko RaKa un Lielvārds.

«To, ka situāciju mācību grāmatu tirgū vērtēs Konkurences padome, es vērtēju atzinīgi, jo jūnijā mēs nosūtījām vēstuli padomei, lūdzot veikt mācību līdzekļu tirgus uzraudzību,» Neatkarīgajai saka Zvaigznes ABC valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka. Vēstulē apgāds paudis viedokli, ka IZM neesot ne profesionālo zināšanu, ne arī pienācīgas izpratnes par tirgus uzraudzības principiem. Padome atbildējusi, ka pagaidām šādu izvērtējumu negrasoties veikt un ka tā nezinot, kādu izvērtējumu veic IZM. «Padomei ir sava metodoloģija, un tai nav nekāda sakara ar šādi veiktām aptaujām, kuras uzskatu par izkropļotu pētījumu, kas «veikts nejaušas izlases veidā»,» stāsta V. Kilbloka.

Izdevniecības vadītāja domā, ka Zvaigznes ABC daļa mācību grāmatu tirgū pēdējo piecu gadu laikā nav palielinājusies, jo «tas, ko mēs redzam savās grāmatnīcās, ka vairāk pērk citu izdevniecību grāmatas, piemēram, mēs uz attālākiem novadiem aizvedam RaKa, Lielvārda grāmatas, jo mums ir piegādes tīkls». «Tas, ka daudzas skolas labprāt izvēlas Zvaigznes ABC izdotās grāmatas to kvalitātes dēļ, manuprāt, ir labs mūsu speciālistu un autoru darba novērtējums, bet veids, kādā ministrs pasniedz neobjektīvu informāciju, nodara kaitējumu apgāda reputācijai,» saka V. Kilbloka. Šādas aktivitātes no ministra viņa saista ar kādu grupu vai personu lielo interesi par mācību līdzekļu digitalizāciju nākotnē un iespējamu apzinātu apgāda izstumšanu no šā procesa.

***

Uzziņai

Valsts izglītības satura centra apstiprināto mācību grāmatu nosaukumu skaits

Zvaigzne ABC 36,8

Turība 0,2 %

RaKa 13

Lielvārds 10

Longman 9

Express Publishing 7

Oxford 7

Mācību grāmata 4

Pētergailis 4

Retorika A 4

Hueber 3

LVAVA/LVA 2

Avots: VISC

*

Kādu izdevniecību grāmatas pērk skolas TOP 10 (%)

Dati savākti aptaujas veidā no 81 skolas

Zvaigzne ABC 48,57

RaKa 17,48

Lielvārds 16,62

Pētergailis 4,67

Oxford 2,51

Mācību grāmata 2,01

Retorika A 2

Longman 1,91

Jāņa sēta 0,71

LVAVA 0,66

Avots: IZM pētījums

Svarīgākais