Lai gan šodien Latvijas augstskolās ir pirmā diena, kad no studēt gribētājiem tiek pieņemti iesniegumi, tradicionālās rindas pie augstskolu durvīm pagaidām nav manāmas. Tam par iemeslu ir apstāklis, ka tikai šodien visā Latvijā vidusskolu absolventi saņem atestātus un sekmju izrakstus, kas, savukārt nozīmē, ka jau rīt pie augstskolām mācīties alkstošie jaunieši drūzmēsies rindās.
Šobrīd visvairāk studēt gribētāju ir Latvijas Universitātē (638), taču vismazāk studentu līdz šīsdienas pēcpusdienai bija pieteikušies Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā (2) un Banku augstskolā (13)
Valsts izglītības satura centrs (VISC) šodien, 10.jūlijā, izsniedz centralizēto eksāmenu sertifikātus tiem jauniešiem, kas šogad ieguva vidējo vispārējo izglītību. Kopumā tiek izsniegti 27383 sertifikāti. Kārtojot eksāmenus angļu valodā, bioloģijā, fizikā, franču valodā, ķīmijā un latviešu valodā, vairāk kā ceturtā daļa skolēnu centralizētajos eksāmenos ieguvuši C līmeni. Taču centralizētajā eksāmenā matemātikā skolēni visbiežāk (26,42%) ieguvuši D līmeni. 38,04% gadījumu B līmeņa vērtējums piešķirts tiem skolniekiem, kuri kārtoja eksāmenu krievu valodā, kā arī bioloģijā. Tā vēsta aģentūra LETA.
Šogad stājās spēkā arī norma, kas nosaka, ka vērtējums centralizētajā eksāmenā nav iegūts, ja izglītojamā eksāmena darba kopvērtējums ir mazāks nekā 5%. Šī norma ir kā papildus motivējošs faktors tam, lai jaunieši ar lielāku atbildības pakāpi kārtotu valsts pārbaudes darbus.
Skolēnu sekmju uzlabošanās viens no cēloņiem ir arī nosacījums, ka pārcelt nākamajā klasē 10. un 11.klases izglītojamo var tad, ja viņš ir saņēmis gada vērtējumus visos attiecīgās izglītības programmas konkrētajā klasē noteiktajos mācību priekšmetos, kas nav zemāki par četrām ballēm.
„Reflektantu reģistrācija un uzņemšana pirmajā gadā pēc vidējās izglītības iegūšanas Biznesa augstskolā Turība sākas no rītdienas, 11.jūlija. Vienlaikus notiek elektroniskā pieteikšanās, kas pieejama jau no 1. marta profesionālajās bakalaura un 1. līmeņa studiju programmās, profesionālajās maģistrantūras programmās un filiālēs. Arvien vairāk saņemam jautājumus par iestāšanos un studiju procesu augstskolā, tāpat ar katru dienu pieaug elektroniskās reģistrēšanās pieteikumu skaits, kas uz doto brīdi ir tuvu 200. Tā kā šajā nedēļā gatavojamies intensīvam darbam jau no rītdienas,” stāsta Biznesa augstskolas Turība Sabiedrisko attiecību vadītāja Dace Kristiāna Ūdre.
Arī Latvijas universitātes (LU) Sabiedrisko attiecību departamenta pārstāve Ilona Vilcāne skaidro, ka: „tā kā šī gada vidusskolas absolventi tikai šodien saņem centralizēto eksāmenu sertifikātus, tad šobrīd pamatā pieteikumus iesniedz un apstiprina studēt gribētāji, kas vidējo izglītību saņēmuši iepriekšējos gados, tāpēc lielāka aktivitāte plānota pārējās pieteikšanās dienās.”
Šobrīd Latvijas Universitātē apstiprināti jau 638 pieteikumi, kas ir lielākais skaits starp augstskolām, kas piedalās vienotajā pieteikšanās procesā pamastudijām. Jāņem vērā, ka šis cipars mainās. Taču, tā kā pieteikumu apstiprināšana tikko kā sākusies un lielāka aktivitāte gaidāma pēc tam, kad vidusskolu absolventi būs saņēmuši centralizēto eksāmenu rezultātus, šobrīd ar esošajiem cipariem grūti gūt skaidru priekšstatu par šogad iecienītākajām studiju programmām.
„Ievērojamu izmaiņu studiju maksās 2012./2013. akadēmiskajam gadam, salīdzinot ar iepriekšējo, nav. Nelielās izmaiņas ir vērstas uz studiju maksas izlīdzināšanu viena studiju līmeņa ietvaros (piemēram, bakalaura studiju programmu līmenī studiju maksa lielākajā daļā LU studiju programmu pilna laika klātienē ir 1200 Ls 1.gadā), tāpēc dažām atsevišķām programmām studiju maksa tika nedaudz samazināta, citām – nedaudz paaugstināta,” Skaidro Ilona Vilcāne.
LU uzņemšanas statistikas dati liecina, ka šobrīd visvairāk studenti pieteikušies tieši Latvijas Universitātē (638). Otrajā vietā atstājot Rīgas Tehnisko universitāti (591), bet trešo vietu dala Latvijas Lauksaimniecības universitāte (170) un Daugavpils Universitāte (118). Vis mazāk pieteikumu šobrīd ir Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā (2) un Banku augstskolā (13)
Gandrīz puse Latvijas studentu apgalvo, ka studiju maksa bijusi viens no noteicošajiem faktoriem augstskolas un studiju virziena izvēlē - tā norādījuši 43% bakalaura programmu studenti, ko aptaujāja Swedbank Privātpersonu finanšu institūts.
"Pētījuma dati atklāj tendenci, ka, nonākot izvēles priekšā studēt par maksu to, kas patīk, vai studēt budžeta grupā ko mazāk interesējošu, jaunieši bieži izvēlas tieši bezmaksas studijas. Tā kā augstākās izglītības iegūšana ir nopietns ieguldījums savā nākotnē, jauniešiem iesakām ļoti rūpīgi izvērtēt visas iespējas un izvēlēties savu nākotnes profesiju, vadoties ne tikai pēc studiju izmaksām, bet ņemot vērā arī savas intereses un talantus," norāda Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktore Ieva Use-Cimmermane.