IZM konceptuāli pilnībā atbalsta bērnu lasīšanas programmu

Šogad no IZM budžeta nodrošināts finansējums mācību grāmatām Izglītības un zinātnes ministrija konceptuāli pilnībā atbalsta bērnu lasīšanas programmu, taču ministrijas prioritāte esošajā budžeta situācijā ir finansējuma nodrošināšana mācību grāmatu iegādei skolām.

Pēdējo gadu laikā IZM radusi iespēju finansējumu mācību grāmatu iegādei palielināt, taču joprojām tas nav adekvāts.

Lai meklētu papildu risinājumus situācijas uzlabošanai, izglītības un zinātnes ministrs

Roberts Ķīlis rosinājis Valsts izglītības attīstības aģentūras Izglītības inovācijas fondu jau šajā vasarā virzīt līdzekļus digitālu mācību materiālu izstrādei. Pēc ministra domām, tas varētu būtu vērā ņemams atvieglojums kā skolotājiem, tā vecākiem. Par projektu konkursu, tiklīdz tas būs izziņots, ministrija vēstīs atsevišķi.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) atbalsta bērnu lasīšanas programmu un ir atsaukusies Kultūras ministrijas aicinājumam deleģēt pārstāvjus bērnu lasītprasmes uzlabošanas programmas stratēģijas izstrādes apspriešanai un kopīgas valsts rīcībpolitikas un finansējuma plānošanai.

IZM izvērtējusi iespēju 2012.gadā finansēt minēto programmu, taču informē, ka no IZM

budžeta līdzekļiem vispirms jānodrošina finansējums mācību grāmatu iegādei.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumos Nr.415 „Bibliotēku darbībai nepieciešamā

finansējuma normatīvi” noteikto, pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un

profesionālās izglītības iestāžu bibliotēkās grāmatu un periodisko izdevumu iegādei no

2006.gada 1.janvāra ir noteikts finansēšanas normatīvs – ne mazāk kā septiņi lati uz vienu skolēnu un pedagogu, kas jānodrošina attiecīgās bibliotēkas dibinātājam. Normatīvā noteiktā summa pilnā apmērā nekad nav nodrošināta no valsts budžeta līdzekļiem.

Saskaņā ar valsts budžetu, šogad valsts budžeta piešķirtais finansējums uz vienu skolēnu mācību līdzekļu iegādei ir LVL 1,98 (kopā LVL 408 112), 2011.gadā - LVL 0,72, savukārt 2010.gadā tikai LVL 0,69.

Mācību grāmatu iegādei skolas finansējumu saņem no valsts budžeta, kā arī no skolas

dibinātāja – pašvaldības. Piešķirtais finansējuma apjoms grāmatu un periodisko izdevumu iegādei dažādās pašvaldībās ir atšķirīgs. Tāpēc jau vairākus gadus mācību gada sākumā daudzās skolās mācību līdzekļu iegāde daļēji ir jānodrošina vecākiem, kas nav pieļaujams īpaši pašreizējā sociālekonomiskajā situācijā, tāpēc ir jāmeklē dažādas iespējas, tostarp valsts budžeta finansējuma palielināšana mācību līdzekļu iegādei.

Latvijā

Neapskaužamā situācijā nonākuši kādas ielas privātmāju īpašnieki Ķekavā. Saskaņojot projektu pašvaldībā, vairāk kā desmit māju īpašnieki par saviem līdzekļiem veikuši kopīpašumā esošās ielas remontu, tomēr pašvaldības būvvalde uz to skatās citādāk.

Svarīgākais