Skolotāju arodbiedrība turpinās sarunas ar ministriju

Šodien turpināsies Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) un Izglītības un zinātnes ministrijas Izlīgšanas komisijas sarunas par LIZDA prasību izpildi.

Jau ziņots, ka kompromiss panākts attiecībā uz lielāko daļu arodbiedrības prasību, izņemot augstākās izglītības un zinātnes finansējumu, par ko abas puses plānojušas turpināt runāt šodien.

Pagājušās nedēļas sēdē IZM arodbiedrību iepazīstinājusi ar prasītajiem dokumentu projektiem, kas paredz finansējuma palielinājumu ne tikai pedagogu atalgošanai, bet arī profesionālajai izglītībai. Abas puses arī vienojušās, ka nākamgad netiks palielināta skolēnu un skolotāju proporcija.

Tomēr arodbiedrības priekšsēdētājas vietnieks Jānis Krastiņš norāda, ka pagājušajā nedēļā valdībā apstiprinātais valsts budžeta projekts 2010.gadam vēl nenozīmē, ka šādas summas izglītībai un zinātnei tiks atvēlētas, jo viss ir atkarīgs no Starptautiskā Valūtas fonda atzinuma, par ko bažījas ne tikai valdības, bet arī sociālo partneru pārstāvji.

Vienlaikus Krastiņš uzsver, ka IZM solītais finansējuma palielinājums, ko valsts maksā par viena skolēna apmācību, nenozīmē, ka automātiski pieaugs arī pedagogu algas, jo mērķdotāciju sadale pašvaldībām joprojām ir atkarīga no skolēnu skaita, un šajā ziņā neizdevīgākās pozīcijās atkal ir mazākās skolas. Tomēr tā ir artava izglītības kvalitātes palielināšanā.

Tomēr papildus finansējums ļaus skolotājiem samaksāt par tiem papildus pienākumiem, kurus finansējuma samazinājuma rezultātā pašvaldības nav varējušas apmaksāt. Tiek pieļauts, ka mērķdotāciju sadalē varētu iesaistīties arī sociālie partneri.

"Zināmā mērā sarunās ar IZM ir kaut kas panākts," uzskata LIZDA priekšsēdētājas vietnieks, kurš uzsver, ka arodbiedrības mērķis šajā gadījumā nav streika rīkošana, bet rezultāta sasniegšana. "Ja varam ar sarunām meklēt risinājumus un atrast kompromisu, tas ir desmitreiz labāk nekā kaujas stāja streikā," viņš norāda. Viņš gan pieļauj, ka varētu būt virkne cilvēku, kas nebūs mierā ar panākto.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais