Pašvaldības grib piedalīties izglītības reformā

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) pārstāvji turpmāk piedalīsies četrās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darba grupās, lai kopīgi meklētu labākos risinājumus izglītības reformām, jo nevēlas tikai izpildīt ne pārāk izprotamus rīkojumus, kas vistiešāk ietekmē lielo pilsētu budžetu un iedzīvotājus.

Regulāras būs arī tikšanās ar izglītības un zinātnes ministru. Pēc LLPA un izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa tikšanās aizvadītajā piektdienā LLPA dalībnieki atzina, ka atbalsta reformas, bet labākais risinājums tām tomēr jāmeklē kopā. LLPA biedri vēlējās ar ministru pārrunāt neskaidrības saistībā ar plānotajām reformām izglītībā. Gan Ventspils mērs Aivars Lembergs, gan Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais uzskata, ka pašvaldībām un ministrijai jārod konstruktīvs un racionāls risinājums un nav jādiskutē par reformu īstenošanu vai atlikšanu. «Jāstrādā ar IZM pie reformām ar domu, ka tas ir labākais rezultāts šodienas sarunai. Kritika ir viena lieta, bet jābūt konstruktīvam risinājumam. Taču reformas jebkurā jomā nevar skatīt atrauti no valsts pārvaldes modeļa. Vaučeru modeli skolās nevar ieviest, kamēr netiek mainīti likumi, piemēram, par pašvaldību finanšu izlīdzināšanu. Diemžēl pašlaik notiek tieši tā. Jautājumos, kas skar pašvaldības, daudzi jaunie ministri un deputāti nesaprot, kas tās ir, un uzskata par ministrijas padotības iestādēm. Taču tā ir suverēna, tautas vēlēta vara, kas darbojas patstāvīgi. Tāpēc nevar likt pašvaldībām kaut ko darīt rīkojumu veidā. Tādā veidā pašvaldību rīcība reformu laikā ir ierobežota,» pēc tikšanās ar izglītības ministru Neatkarīgajai sacīja D. Turlais.

Šķiet, ka R. Ķīlis ir piekāpies pašvaldībām un vairs neuzstāj, ka tā dēvētā vaučeru jeb valsts galvojuma sistēma ir ieviešama no 2014. gada. Tas nozīmētu, ka katra skolēna izglītošanai pašvaldības atvēlēto naudas summu saņemtu tā skola, kurā vecāki izvēlējušies sūtīt savus bērnu. Pēc tikšanās R. Ķīlis atzina, ka «vaučeru sistēma nav steidzamākais uzdevums».

LLPA tikšanās laikā aktualizēja vairākus ar izglītības jomu saistītus jautājumus un iepazīstināja ministru ar savu skatījumu par paredzamajām reformām izglītībā. Šīs sarunas aktualitāte bija arī jautājums par profesionālās izglītības reformām. LLPA padomnieks Māris Kučinskis uzsvēra, ka uzņēmējiem vajadzētu noteikt profesionālās izglītības virzienus, jo viņi pēc tam iegūst (vai arī neiegūst) darbiniekus. Līdzīgs viedoklis bija arī citiem lielo pilsētu mēriem – ir nepieciešama informācija par nozarēm, kuras var attīstīt un jau tiek attīstītas konkrētās teritorijās. Līdz ar to ir zināms, kādu profesiju darbinieki būs nepieciešami.