Divas LU valodu fakultātes apvienos Humanitāro zinātņu fakultātē

Ar 2010.gadu līdzšinējo Latvijas Universitātes (LU) Filoloģijas un mākslas zinātņu fakultāti (FMZF) plāno apvienot ar Moderno valodu fakultāti, izveidojot jaunu - Humanitāro zinātņu fakultāti, aģentūrai LETA pastāstīja FMZF dekāne Ausma Cimdiņa, kura izraudzīta par jaunās fakultātes dekāna pienākumu izpildītāju.

Abu fakultāšu reorganizācija sākta ar šī gada 1.septembri, un to plānots pabeigt līdz 31.decembrim. Šobrīd jau ievēlēta jaunās fakultātes dome, kas arī nobalsojusi par šāda nosaukuma izvēli, kā arī pieņemts fakultātes pagaidu nolikums, taču gala lēmumi vēl būs jāpieņem LU Senātā.

Kā aģentūrai LETA skaidroja Cimdiņa, darba grupa ar mērķi izvērtēt abu fakultāšu apvienošanas iespējas izveidota jau pagājušā gada pavasarī, taču tagad šādu nepieciešamību aktualizējis arī finanšu samazinājums universitātei. Šobrīd abas fakultātes jau atrodas vienās telpās Visvalža ielā 4a.

Pēc FMZF dekānes domām, pastāv būtiska akadēmiskā argumentācija par labu abu fakultāšu apvienošanai, kaut vai tādēļ, ka abas fakultātes ir filoloģijas fakultātes, kurās tiek realizētas arī reģionālo studiju programmas un abu fakultāšu absolventi iegūst bakalaura grādu humanitārajās zinātnēs.

"Pretarguments šādas fakultātes izveidei varētu būt tas, ka humanitāro zinātņu bakalauru iespējams iegūt arī citās fakultātēs, taču vienlaikus universitātē ir arī vairākas fakultātes, kurās tiek īstenotas sociālo zinātņu programmas, bet tikai viena fakultāte nes šādu vārdu," norāda Cimdiņa.

Pēc dekānes domām, ieguvēji no abu fakultāšu apvienošanas pirmkārt būs studenti, jo esošās studiju programmas fakultāte ne vien turpinās realizēt pilnā apjomā, bet arī atvieglos pieteikšanos izvēles priekšmetiem. Izvairīgāk par ieguvumiem Cimdiņa runā attiecībā uz studiju programmu docētājiem, kā arī nenoliedz, ka zināmā mērā no abu fakultāšu apvienošanas vislielākā apdraudētība varētu būt latviešu literatūras un kultūras studijām.

"Filoloģijas fakultātes smaguma centrs kopš 1919.gada ir baltu filoloģija, taču tagad, kad ieplūstam lielākā saimē, mums var būt identitātes saglabāšanas grūtības," norāda dekāne, vienlaikus paužot pārliecību, ka to izdosies saglabāt, ja pasniedzēji pratīs izmantot abu fakultāšu apvienošanas gaitā radušās izdevības.

Kā stāsta Cimdiņa, plašas diskusijas raisījušās attiecībā uz fakultātes jauno nosaukumu un arī viņa ilgu laiku iestājusies par to, lai nosaukumā tiktu saglabāta atsauce uz filoloģiju, tomēr domē plašāks atbalsts bijis fakultātes nodēvēšanai par Humanitāro zinātņu fakultāti.

Svarīgākais