Izglītības un zinātnes ministrija plāno atvēlēt 21,288 miljonus eiro, lai līdz 2029.gadam attīstītu izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas.
Tikmēr publiski izskanējusi informācija, ka IZM iecere izmaksās 28 miljonus eiro, kas ir par septiņiem miljoniem eiro vairāk nekā iepriekš apliecinājusi ministrijas vadība. IZM gan noliedz, ka izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībā būs jāiegulda vairāk nekā sākotnēji plānots.
No kopējā finansējuma 8,6 miljonus eiro atvēlēs skolēnu snieguma monitoringam.
Esošo piecu izglītības kvalitātes monitoringa rīku pilnveidei un datu pieejamībai atvēlēs 3,5 miljonus eiro, tostarp skolēnu un skolotāju labbūtības mērījumam. Vēl trīs miljonus eiro plānots atvēlēt pašvaldību un skolu kapacitātes stiprināšanai darbam ar datiem.
Personāla un administratīvajām izmaksām iezīmēti kopumā 3,1 miljoni eiro, bet konsultācijām ar starptautiskiem partneriem - 0,7 miljoni eiro.
Citi, ar projekta īstenošanu saistīti izdevumi izmaksās 1,6 miljonus eiro, bet pētījumi datos balstītai politikas plānošanai un īstenošanai - 0,8 miljoni eiro. Plānots, ka projekta gaitā notiks četri nacionāla mēroga reformu izvērtējumi.
Par IZM ieceri bažas pauduši gan Saeimas deputāti un partneri, gan Valsts kontrole. Arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA). Tās vadītāja Inga Vanaga vietnē "Facebook" raksta:
"Kauns, IZM! Sportojošie jaunieši un viņu treneri nav IZM un valdības prioritāte.
Naudu izglītības kvalitātes monitoringam 28 milj.eiro atrada, bet sporta skolām, klubiem vairākus miljonus nevar atrast. [...] LIZDA, četras pašvaldību organizācijas - LPS, LLPA, RACA, RM, Latvijas Sporta izglītības iestāžu vadītāju padome pieprasīja finansējumu sporta skolām, bet politiķi tēlo kurlos.
Vecāki, nākat palīgā, lai panāktu, ka monitoringa naudu pārdala par labu mācību līdzekļiem, sporta skolām!
[...]
Zibenīgi tiek viss darīts, lai neko nevarētu apturēt. No IZM jau iesniegti Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā dokumentu projekti par izglītības kvalitātes monitoringa sistēmu. Daļu no 28 milj.eiro var novirzīt kvalitātes monitoringa sistēmai, bet daļu, piemēram, mācību līdzekļiem, sporta un speciālajām izglītības iestādēm interešu izglītībai.
Kā tas nākas, ka IZM gadiem nevar atrisināt mācību līdzekļu trūkumu, nevar savlaicīgi naudu sarēķināt un piešķirt sporta skolām, nevar zinātnes bāzes finansējumu ieskaitīt, peldētmācībai nevar atrast naudu, bet...te viena projekta virzīšana ir triecientempā.
[...]
Varbūt arī par izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas izstrādi un ieviešanu vajadzētu izveidot Parlamentārās izmeklēšanas komisiju, lai saprastu, cik lietderīgi izlietota nauda par iepriekšējo periodu, cik tagad lietderīgi to izlietos, kāpēc vienos dokumentos ir 21 milj.eiro, bet citos IZM ziņojumos 28 milj.eiro?"
info
Uzzini pirmais
kas interesants noticis Latvijā un pasaulē,
pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā