LIZDA: Daudzviet pedagogiem nesamaksā par visu paveikto darbu,

© Vladislavs Proškins / F64

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), Biedrība Latvijas Sporta izglītības iestāžu "Direktoru padome" (LSIIDP), Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), Biedrība "Latvijas Lielo pilsētu asociācija" (LLPA), Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienība "RĪGAS METROPOLE" un Biedrība "Reģionālo attīstības centru apvienība" (RACA) atkārtoti vērsusies pie valdības un parlamenta pārstāvjiem, atbildīgo ministriju vadības, norādot uz finansējuma nepietiekamību profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu pedagogu darba samaksas pieauguma un slodzes balansēšanas nodrošināšanai.

Neskatoties uz to, ka pieaug sporta skolu un sporta klubu skaits, kā arī izglītojamo skaits profesionālās ievirzes sporta izglītības programmās, papildus finansējums šim mērķim netiek piešķirts. Jau vairākus gadus finansējums profesionālās ievirzes sporta izglītības pedagogu darba samaksai tiek piešķirts nepilnā apmērā (vidēji 87%). Līdz ar to profesionālās ievirzes sporta programmu pedagogiem nav iespējams apmaksāt visus darba pienākumus, sabalansēt pedagoģiskā darba slodzi atbilstoši normatīvajiem aktiem.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2021.gada 21.decembra noteikumu Nr.885 "Kārtība, kādā valsts finansē profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas" 9.6.punktu pedagoģiskajām likmēm nepieciešamo finansējumu aprēķina, ievērojot koeficientu 1,14 papildus nepieciešamā finansējuma aprēķināšanai (attiecīgajam gadam apstiprinātā finansējuma ietvaros) 14 procentu apmērā no attiecīgajai izglītības iestādei aprēķinātās dotācijas - piemaksām par papildu pedagoģisko darbu, kā arī pedagoga mēneša darba algas likmes palielināšanai.

Lai akreditētajām profesionālās ievirzes sporta izglītības programmām nodrošinātu valsts finansējumu, kas pienākas šo programmu īstenotājiem 100% apmērā saskaņā ar MK noteikumos Nr.885 noteiktajiem kritērijiem un kārtībai, rosinām šim mērķim novirzīt 4 794 051 eiro.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2024.gada 14.oktobra sēdes protokollēmuma 9. punktā noteikto: "ka budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" programmā 23.00.00 "Valsts atbalsta programmas un citi valsts nozīmes pasākumi" rezervētais finansējums 30 000 000 euro apmērā prioritārajam pasākumam "Pedagogu atalgojuma pieaugumam, tai skaitā finansējums pedagogu darba samaksai atbilstoši aktualizētajam skolēnu skaitam" tiks novirzīts pedagogu zemākās algas likmes pieaugumam par 2,6% no 2025.gada 1.janvāra visiem pedagogiem, tostarp, pašvaldību, privātajās, Izglītības un zinātnes ministrijas, Aizsardzības ministrijas, Zemkopības ministrijas, Labklājības ministrijas, Tieslietu ministrijas, Kultūras ministrijas un Veselības ministrijas pārraudzībā esošajās visu līmeņu izglītības iestādēs.", taču projekta īstenošanai nepieciešamais valsts budžeta finansējums, lai nodrošinātu pedagogu darba samaksas pieaugumu par 2,6 procentiem, sākot ar 2025.gada 1.janvāri pirmsskolas, pamata un vispārējās vidējās, speciālās, profesionālās, interešu, profesionālās ievirzes un augstākajā izglītībā 2025.gadā ir 25 205 949 euro.

"Aicinām Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju steidzami organizēt darba sanāksmi un izskatīt jautājumu par finansējuma novirzīšanu akreditētajām profesionālās ievirzes sporta izglītības programmām, lai nodrošinātu valsts finansējumu 100% apmērā. Ja netiek nodrošināts nepieciešamais valsts finansējums pilnā apmērā, pastāv risks, ka tas var ietekmēt sporta izglītības programmu kvalitāti un sasniegumus sportā ilgtermiņā, apdraudēt bērnu un jauniešu iespējas saturīgi, veselīgi pavadīt brīvo laiku, kā arī rada riskus nodarbinātības stabilitātei sporta pedagogiem. Tāpat fiziski aktīvi, sportiski jaunieši ir valsts drošības garants, tuvākā rezerve Valsts aizsardzības dienestam," lasāms LIZDA paziņojumā.