"Studētgods" stipendiātu loks pieaudzis par 2453 cilvēkiem

© Dmitrijs Suļžics/MN

Kopš sociālās stipendijas "Studētgods" ieviešanas stipendiātu skaits pieaudzis par 2453 studentiem, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) apkopotā informācija.

2021.gada septembrī stipendija apstiprināta 1155 studentiem. Šī gada februārī apstiprināto pieteikumu skaits sasniedza 3608. Ceturtdaļa jeb 25% apstiprināto pieteikumu saņemts no Latvijas Universitātes studentiem.

18% no apstiprinātajiem pieteikumiem ir studentiem no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), tostarp RTU Liepājas Jūras akadēmijas studentiem, 16% - Rīgas Stradiņa universitātes, bet 10% - Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju augstskolas.

Pieteikumus stipendijai iesniedz studējošie no praktiski visām Latvijas augstskolām, izņemot Iekšlietu ministrijas un Aizsardzības ministrijas resora augstskolām.

34% stipendijas saņēmēju dzīvesvieta deklarēta Rīgā. 19% stipendiāti deklarēti Pierīgā, 15% - Kurzemē, bet Latgalē un Vidzemē - pa 12% stipendiātiem. Vismazāk jeb 9% stipendijas saņēmēju dzīvesvieta deklarēta Zemgalē.

Pieteikties stipendijai var tie studenti līdz 25 gadu vecumam ieskaitot, kuri atbilst vismaz vienam tās saņemšanas kritērijiem. Fizisko personu reģistrā vismaz vienam no studējošā vecākiem ir reģistrēti trīs bērni vai vairāk, pašam studējošajam reģistrēti trīs bērni vai vairāk, studējošais līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai reģistrēts kā bārenis vai bez vecāku apgādības palicis jaunietis, studējošais ir ar I vai II invaliditātes grupu.

Atbilstoši IZM apkopotajiem datiem, pieteikumus visbiežāk dominē mērķa grupa "Jaunietis 3+" - 94,2% pieteikumos. 6,9% pieteikumos norādīta mērķa grupa "Bārenis vai bez vecāku gādības", bet 1,2% - "invaliditāte".

Kā vēstīts, pēc ilgstošām diskusijām nedz IZM, nedz Finanšu ministrija (FM) nav mainījusi lēmumu par vairāk nekā 2,6 miljonu eiro samazināšanu no stipendiju fondam "Studētgods" jau piešķirtā finansējuma.

Iecere nav mainīta arī pēc tam, kad jautājums tika skatīts Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā. Deputāti aicināja IZM pārskatīt lēmumu rast finanšu ietaupījumu uz studējošo rēķina, jo turpmākajos gados varētu rasties grūtības atgriezties pie sarunām par stipendijas palielināšanu.

Latvijas Studentu apvienības (LSA) pre Alens Aleksandrs Čerņa iepriekš pauda, ka ir saprotami taupīt finanses, bet nav pieņemami to darīt uz maznodrošināto un trūcīgo studējošo sociālā atbalsta paplašināšanas rēķina.

"Mēs nerunājam par skaitļiem "excel" tabulās, bet par cilvēkiem," sacīja Čerņa.

Svarīgākais