Čakša cer, ka nākamā gada budžeta iztrūkums neietekmēs atalgojuma pieaugumu skolotājiem

© Dmitrijs Suļžics/MN

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) cer, ka budžeta iztrūkums nākamgad neietekmēs atalgojuma pieaugumu skolotājiem, jo valdība to ir pieteikusi kā vienu no prioritātēm.

Čakša aģentūrai LETA izteica prognozi, ka lielāka skaidrība gaidāma jūnija beigās vai jūlijā, kad būs sākušās diskusijas par nākamā gada budžetu.

"No manas perspektīvas, prioritāte ir jaunais finansēšanas modelis ["Programma skolā"]. Tajā mēs ieliekam iekšā gan [pedagogu slodžu] sabalansēšanu, gan papildus atbalstu skolēniem," pauda ministre.

Valdība pērn pavasarī apstiprināja pedagogu atalgojuma palielināšanas grafiku, kas paredz, ka no 2025.gada 1.janvāra pedagogu zemākā vienas darba stundas algas likme būs 10,35 eiro.

Nākamā gada budžetā pašlaik iezīmējas iztrūkums jeb "negatīva fiskālā telpa" 275 miljonu eiro apmērā, kuru varētu mazināt, palielinot atļauto strukturālo deficītu, pirmdien pēc koalīcijas partneru sanāksmes žurnālistiem sacīja finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).

Pašlaik likums atļauj strukturālo deficītu 0,5% apmērā, taču koalīcijā iezīmējies atbalsts likuma grozījumiem, kas ļautu strukturālo deficītu palielināt līdz 1%, līdz ar to nākamgad negatīvo fiskālo telpu varētu samazināt līdz 56 miljoniem eiro, skaidroja finanšu ministrs.

Ašeradens gan vēl neatmet cerības, ka pie optimistiska scenārija valsts var nonākt arī pie neitrālas fiskālās telpas 2025.gadā.

Latvijā

„Vai tiešām kāds nopietni domā, ka šie ļaudis būs potenciālie nodokļu maksātāji? Viņi atbrauc pie mums no Zviedrijas un Vācijas, lai nevis strādātu tur par 4000, bet gan te par 600 vai 800 eiro un kārtīgi maksātu nodokļus? Kāds tiešām tam tic? Nu, izbeidziet, lūdzu!” TV24 raidījumā „Preses klubs” skarbu viedokli pauda rokmūziķis, Latvijas Rokmūzikas asociācijas prezidents Jānis Bukums.