Svētdiena, 21.aprīlis

redeem Anastasija, Marģers

arrow_right_alt Latvijā \ Izglītība & Karjera

IZM divu gadu laikā ukraiņu atbalstam novirzījusi 21,5 miljonus eiro

© Ģirts Ozoliņš/MN

Kopš Krievijas pilna mēroga kara sākuma Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta pasākumiem novirzījusi 21,5 miljonus eiro, aģentūru LETA informēja IZM pārstāvji.

Aizvadīto divu gadu laikā kara bēgļiem ir nodrošināta izglītība no pirmsskolas līdz augstskolai, latviešu valodas un kultūras apguve, kā arī iespēja turpināt pedagoģisko un pētniecisko darbu.

Pērn 5419 Ukrainas civiliedzīvotājiem tika nodrošinātas izglītības ieguves iespējas 622 Latvijas izglītības iestādēs pirmsskolas un vispārējās pamatizglītības, kā arī vidējās izglītības posmā. Vairāk nekā tūkstošs bērnu, kuri mācījās 1. - 4.klasē, 2023.gadā tika nodrošinātas brīvpusdienas. Profesionālās pamata un vidējās izglītības programmās apguve pērn nodrošināta 164 Ukrainas civiliedzīvotājiem 38 izglītības iestādēs, informē IZM.

Pedagogu darba samaksas nodrošināšanai par Ukrainas civiliedzīvotāju izglītošanu aizvadīto divu gadu laikā ir piešķirti 17,1 miljoni eiro, savukārt finansējums pusmiljona eiro apmērā novirzīts arī atbalstam Ukrainas studējošajiem, akadēmiskajam un zinātniskajam personālam, kas Krievijas iebrukuma dēļ Ukrainā turpina studijas vai zinātnisko darbību Latvijā.

IZM norāda, ka pērn Ukrainas iedzīvotājiem tika organizētas arī 65 dienas un 31 diennakts nometnes, kurās kopumā piedalījās 2862 dalībnieki, no kuriem 1342 bija Ukrainas iedzīvotāju bērni un jaunieši. Nometnes ietvēra kultūrorientāciju, izglītojošos pasākumus, sporta un tehnikas, piemēram, robotikas nodarbības, kā arī socializēšanos diennakts pasākumos. Nometņu ietvaros tika nodrošināta arī latviešu valodas apguve, kā arī tās prasmes pārbaudes. Atbilstoši pašvaldību sniegtajām atskaitēm programmā no jūnija līdz decembrim iesaistījās 1257 Ukrainas bērni un jaunieši vecumā no 5 līdz 18 gadiem.

Latvijas un Ukrainas speciālistiem pērn tika nodrošināti arī zināšanu pilnveides kursi par psiholoģiskās palīdzības sniegšanu Krievijas iebrukumā cietušajiem, veicinot psiholoģisko noturību, spēju vadīt stresu un pārvarēt traumas sekas.

Sporta jomā divos gados ir nodrošināts atbalsts Ukrainas Basketbola federācijai un Latvijas Basketbola savienībai, lai nodrošinātu Ukrainas nacionālās izlases sagatavošanu un dalību 2023. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra 2022.gada vasaras spēļu ciklā.