Otrdiena, 16.aprīlis

redeem Alfs, Bernadeta, Mintauts

arrow_right_alt Latvijā \ Izglītība & Karjera

"Tāda aukstasinība..."; Vanaga publiski "uzbrauc" Čakšai un kritizē IZM lēmumu

© Vladislavs PROŠKINS, MN

Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma darbinieki atklātā vēstulē aicina izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu (JV) atsaukt vienošanos par darba attiecību pārtraukšanu ar tehnikuma direktori Daci Cini, kas esot noslēgta ar "viltu, maldiem un spaidiem".

Mācību iestādes darbinieki norāda, ka 11.decembrī tehnikuma pedagogu informatīvajā sanāksmē viņi informēti par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārbaudes vizīti IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta vadītājas Rūtas Gintautes-Marihinas vadībā, kas notikusi 22.novembrī. Darbinieku ieskatā, vizīte notikusi "ar skaidru un nepārprotamu mērķi" - meklēt un konstatēt pārkāpumus Cines darbībā, vadot tehnikumu. Vēstulē uzsvērts, ka IZM pārbaudes veicēji neuzklausīja sniegtos skaidrojumus no tehnikuma administrācijas puses un izrādīja "vispārēju vienaldzību visu esošo faktu un apstākļu noskaidrošanai".

Sēdē pedagogi tika informēti, ka 4.decembrī Cine bija uzaicināta uz tikšanos IZM, uz kuru viņa ieradās. Tikšanos vadīja Gintaute-Marihina kopā ar citām IZM amatpersonām. Tehnikuma darbinieki akcentē, ka tikšanās laikā ministrijas amatpersonas "ar personīgiem apvainojamiem, cinisku attieksmi, ar vispārīgiem pieņēmumiem" nav devuši laiku un iespējas iepazīties ar dokumenta saturu par 22.novembrī IZM veiktajā pārbaudē konstatētajiem rezultātiem.

IZM sociālajā medijā "Facebook" skaidro, ka Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums direktore darba tiesiskās attiecības izbeigusi uz savstarpējas vienošanās pamata saskaņā ar Darba likumu. Pēc IZM paustā, jebkādas vēstulē paustās "spekulācijas" par darba uzteikumu vai piespiedu atstādināšanu esot nepamatotas, jo darba tiesiskās attiecības izbeigtas, darbiniekam un darba devējam par to labprātīgi vienojoties.

Tāpat IZM norāda, ka vēstulē paustie apgalvojumi par IZM darbinieku vizīti Kuldīgas tehnikumā, kā iemeslu darba attiecību pārtraukšanai ar Cini, esot nepamatoti.

Šajā sakarā izteikusies arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga.

"IZM [Anda Cakša] iemet no 31.12.2023. atkritumu tvertnē Kuldīgas tehnikuma direktores Daces Cines 35 gadu sirds darbu, skolas kolektīva, skolēnu, padomnieku konventa Artūra Bukonta, LIZDA, Kuldīgas uzņēmēju, ārvalstu sadarbības partneru, UNESCO pārstāvniecības Latvijā Baibas Molnikas atbalstu Dacei Cinei.

Šodien bija tikšanās ar IZM pārstāvjiem ar cerību, ka vienošanās tiks atsaukta. Tāda aukstasinība...
Jā, juridiski perfekti nostrādāts no IZM puses. Izmantota klasiska taktika - pēkšņa pārbaude, tad direktores vērtēšana, kuras laikā tiek teikts, ka VISS IR SLIKTI. Tajā pat laikā tiek iedota vienošanās, ko direktore tiešām parakstīja, jo tika teikts, ka būs vēl sliktāk.
Mācību gada vidū izmeta uz ielas, neļāva pat pabeigt vadīt projektu, kas noslēdzas 2024.gada februārī, neļāva pabeigt mācību gadu ar skaistu izlaidumu un cieņpilnu atvadīšanos no kolektīva.
Iespējams, ļoti iespējams, ka šis viss ir saistīts ar 8 milj.eiro, kas drīzumā būs skolas rīcībā. Ir cilvēki, kuri zina, ka Dace Cine tos neļautu notrallināt, viņa turētos pretim," raksta I. Vanaga.