Darbam skolās plāno piesaistīt līdz 180 augsti kvalificētus dažādu nozaru ekspertus

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Šodien plkst.15 nodibinājuma "Iespējamā misija", Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vadība parakstīs memorandu, apņemoties trīs gadu laikā piesaistīt līdz 180 augsti kvalificētus dažādu nozaru ekspertus un sagatavot viņus darbam skolās dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju mācību priekšmetos.

Kā aģentūru LETA informēja RTU Sabiedrisko attiecību departamenta komunikācijas projektu vadītāja Lāsma Vaivare, memorandu RTU konferenču zālē, Āzenes ielā 6, 11 stāvā, parakstīs RTU rektors Tālis Juhna, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) un "Iespējamās misijas" valdes priekšsēdētāja Ramona Urtāne. Memoranda parakstīšanai būs iespējams sekot līdzi RTU, IZM un "Iespējamās misijas" "Facebook" profilos.

Kā liecina IZM mājaslapā pieejamā informācija, "Iespējamās misijas" valdes priekšsēdētāja Urtāne patlaban ieņem arī Čakšas ārštata padomnieces vispārējās izglītības jautājumos amatu.

STEM priekšmetu piedāvājumu un skolēnu sekmes ietekmē skolu spējas piesaistīt kvalificētus skolotājus, nodrošināt tehniskos resursus un mācību materiālus. Centralizēto eksāmenu rezultāti apliecina vajadzību uzlabot dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju mācību jomās sasniedzamos rezultātus, lai Latvijas jaunieši pēc vidējās izglītības iegūšanas varētu turpināt izglītību STEM jomā, kļūstot par augsti izglītotiem inženieriem, kuri sekmēs attīstību zināšanu ekonomikas virzienā.

Lai mazinātu kvalificētu skolotāju trūkumu, "Iespējamā misija" sadarbībā ar RTU un IZM īstenos skolotāju līderības attīstības programmu, atlasot aizrautīgus dažādu nozaru profesionāļus, nodrošinot intensīvas mācības un stipendijas, lai viņi kļūtu par matemātikas, dabaszinību, fizikas, ķīmijas, bioloģijas, ģeogrāfijas un programmēšanas skolotājiem un caur savu profesionālo pieredzi dotu skolēniem jaunu STEM izglītības pieredzi. Programmas realizēšanā tiks iesaistītas arī pašvaldības.

Lai padarītu STEM izglītību pieejamāku, vispirms plānots atlasīt un mācīt profesionāļus darbam Latgales un Kurzemes plānošanas reģionu izglītības iestādēs, intensīvu mācību programmu viņi varētu sākt jau nākamā gada vasarā. Tam sekos jaunu pedagogu sagatavošana Vidzemes un Zemgales skolām, bet 2026.gada vasarā - Rīgas plānošanas reģionam. Iecerēts, ka "Iespējamās misijas" skolotāji primāri strādās pamatskolās un vidusskolās ar zemu sniegumu STEM jomās, kā arī mazākumtautību skolās.

Papildu tam RTU plāno izveidot atvērtu koprades darbnīcu skolotājiem jeb "Makerspace", kur viņi varēs apgūt darbu ar dažādiem instrumentiem, kā arī dizaina domāšanas metodes un citus rīkus, kas nepieciešami prototipu, inženiertehnisku un vides risinājumu izstrādei. Tiks rīkoti arī dažādi semināri un kursi, nodrošinot zināšanas un prasmes, kas pedagogiem palīdzēs pilnveidot mācību saturu skolās.

Plānots, ka "Makerspace" atradīsies RTU zinātkāres centrā "Futurimo Rīga", kur notiek gan zinātnes nodarbības bērniem, gan pilnveides semināri izglītībā nodarbinātajiem.

Latvijā

Patlaban jau lielākā daļa no aptuveni 1100 pensionāru, kuriem gada sākumā tika kļūdaini aprēķinātas pensijas, jau ir saņēmuši tiem pienākošos neizmaksāto pensijas daļu, trešdien preses konferencē sacīja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) direktora pienākumu izpildītāja Ilze Andersone.

Svarīgākais