Šogad visvairāk studētgribētāju pieteikumu - 20 129 - neatkarīgi no prioritātes apstiprināts Latvijas Universitātē

© Pixabay

Vienotajā uzņemšanas sistēmā šogad saņemts 10 391 pieteikums studijām kādā no 11 Latvijas augstskolām, kas ir par 244 pieteikumiem vairāk nekā pērn, liecina informācija vienotajā uzņemšanas portālā.

Pēdējo trīs gadu laikā saņemto pieteikumu skaitam bija tendence samazināties. 2022.gadā saņemti kopumā 10 147 pieteikumi, 2021.gadā - 10 182, bet 2020.gadā - 10 296 pieteikumi.

Šogad visvairāk pieteikumu - 20 129 - neatkarīgi no prioritātes apstiprināts Latvijas Universitātē. Tas ir par 1147 vairāk nekā pērn.

Savukārt Rīgas Tehniskajā universitātē un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU) kopējais apstiprināto pieteikumu skaits ir samazinājies. RTU šogad apstiprināti 12 383 pieteikumi, kas ir par 370 mazāk nekā pērn, bet LBTU - 3154 pieteikumi jeb par 457 mazāk nekā pērn.

Otrdien pēc plkst.17 tika paziņoti vienotās uzņemšanas augstskolās otrās kārtas rezultāti.

Otrajai kārtai varēja pieteikties tie reflektanti, kuru pirmā prioritāte netika apstiprināta. Tādā veidā reflektants varēja iegūt vai nu apstiprinājumu savai provizoriski iegūtajai studiju vietai, vai arī iegūt studiju vietu augstākā prioritātē.

Nepiesakoties otrajai kārtai, reflektants izstājas no vienotās uzņemšanas un zaudē iespēju iegūt studiju vietu.

Pieteikšanās studijām notiek pēc prioritāšu sistēmas, un konkursa rezultātā katrs reflektants var iegūt vienu studiju vietu vienā studiju programmā. Uzņemšana pilna laika pamatstudiju programmās notiek konkursa kārtībā pēc centralizēto eksāmenu rezultātiem.

Šis ir pirmais mācību gads, kad vidusskolas absolventiem, lai iegūtu apliecinājumu par vispārējās vidējās izglītības apguvi, bija jānokārto latviešu valodas, matemātikas un svešvalodas eksāmens vismaz optimālajā līmenī un divi eksāmeni no 14 piedāvātajiem augstākajā līmenī.

Dažādos centralizēto eksāmenu līmeņus salīdzinās, tiem piemērojot koeficientus. Optimālā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem uzņemšanā tiks piemērots koeficients 0,75, bet vispārīgā mācību satura apguves līmeņa centralizētajam eksāmenam - 0,50.

Piemēram, ja augstākā un optimālā līmeņa eksāmenos skolēna sniegums būs novērtēts ar 100%, tad uzņemšanā augstākā līmeņa eksāmens tiks vērtēts kā 100%, bet optimālā līmeņa eksāmena rezultāts - kā 75%.

Izmantojot vienoto sistēmu, kas ir pieejama mājaslapā, vidusskolas absolventi var pieteikties studijām LU, RTU, LBTU, Banku augstskolā, Daugavpils Universitātē, Liepājas Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģijas akadēmijā, Vidzemes Augstskolā, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā, Ventspils Augstskolā un Ekonomikas un kultūras augstskolā.

Latvijas Kultūras akadēmijā, Latvijas Mākslas akadēmijā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā iestāšanās norit atsevišķi. Arī privātajās augstskolās uzņemšanas kārtība atšķiras.

Vienlaikus atsevišķas augstskolas, piemēram, Vidzemes Augstskola, drīzumā izziņos papilduzņemšanu, lai aizpildītu atvēlētās studiju vietas.

Svarīgākais