IZM definē labas skolas kvalitātes kritērijus

© f64.lv, Romāns Kokšarovs

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) mērķis ir nodrošināt visiem bērniem Latvijā kvalitatīvu izglītību, kuru īsteno motivēti pedagogi ilgtspējīgās izglītības iestādēs. Lai to sasniegtu, šodien, 31. jūlijā, publiskai apspriešanai tiek nodots informatīvais ziņojums “Kompleksi risinājumi augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā”, kurā ir definēti labas skolas raksturlielumi, kas ļaus sabiedrībai (vecākiem, pedagogiem, izglītojamiem u.c.) turpmāk novērtēt katras izglītības iestādes kvalitāti.

Lai veicinātu augstvērtīgu izglītību katram Latvijas bērnam, IZM piedāvā izglītības iestāžu dibinātājiem - pašvaldībām - kompleksus risinājumus, kas būtu jāievieš visā izglītības ekosistēmā. Tāpat informatīvajā ziņojumā ir arī aprakstīts finansēšanas modelis “Programma skolā”.

IZM

IZM ieskatā katrai vispārējās izglītības iestādei, lai to varētu saukt par labu skolu, kas nodrošina augstvērtīgu izglītības pakalpojumu, ir jāatbilst vairākām kvalitātes pazīmēm sešos kritērijos: plašs un daudzveidīgs izglītības piedāvājums; moderns mācību process un vide; individuālais atbalsts; augsti kvalificēti un profesionāli skolotāji; kvalitatīva infrastruktūra; laba pārvaldība.

Labā skolā ar “plašu un daudzveidīgu izglītības piedāvājumu” ir jābūt iespējai apgūt vairākas svešvalodas, vismaz angļu, vācu, spāņu un franču valodu. Vispārējā vidējā izglītībā skolai ir jāpiedāvā vismaz seši padziļinātie kursi - matemātikā, latviešu valodā un literatūrā, svešvalodā, vēsturē, sociālajās zinātnēs, kā arī fizikā, ķīmijā un bioloģijā u.c. mācību priekšmetos, no kuriem skolēnam ir iespēja izvēlēties apgūt vismaz trīs.

Skolā ir jābūt plašam interešu izglītības piedāvājumam, akcentējot dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģijas jomu. Tāpat skolēniem ir pieejams atbalsts ārpus mācību stundām, t.sk. izpildot mājas darbus, saņemot nepieciešamās konsultācijas u.c. palīdzību. Skolēnu karjeras vadības prasmju veidošanai skolā daudzveidīgās formās tiek īstenota karjeras izglītība un karjeras attīstības pasākumi, tostarp individuālas konsultācijas.

Labā skolā “moderns mācību process un vide” ir motivējoša, droša un atbalstoša, kurā skolēni attīsta līderības, sadarbības un komunikācijas prasmes, kritisko domāšanu, problēmu risināšanu un radošumu. Mācību procesā un tā vadībā ir integrētas modernās tehnoloģijas, tiek aktīvi izmantoti digitālie mācību līdzekļi, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas un iekārtas, t.sk. skolēniem ar speciālām vajadzībām paredzētas ierīces un programmatūras.

“Individuālais atbalsts” labā skolā nodrošina to, ka visiem 1. līdz 3.klases skolēniem mācību stundās ir pieejams pedagoga palīgs, citu izglītības pakāpju skolēniem, atbilstoši nepieciešamībai. Katru dienu pieejams atbalsta personāls, t.sk. psihologs, sociālais pedagogs, logopēds, speciālais pedagogs, kas strādā kā vienota komanda, sniedzot skolēna vajadzībām piemērotu atbalstu.

“Augsti kvalificēti un profesionāli skolotāji” spēj pielāgot mācību saturu skolēnu interesēm un prasībām, mērķtiecīgi virza skolēna kompetenču attīstību saskaņā ar individuālās attīstības, personības un sociālās izaugsmes vajadzībām. Labā skolā pedagogi patstāvīgi vai sadarbībā ar kolēģiem veido atbalstošu mācību vidi, t.sk. atbilstoši speciālajām vajadzībām un sasniedzamajiem mācīšanās rezultātiem. Labā skolā pedagogu komanda ir nokomplektēta, ar optimālu slodzi un labu algu, un tie pilnvērtīgi un vispusīgi iesaistās skolas darbā.

“Kvalitatīva infrastruktūra” labā skolā ir ergonomiska, moderna, viegli transformējama daudzveidīgām mācību darba formām (individuālam un grupu darbam, atvērtām ārpus mācību darba zonām), ar mācību satura īstenošanai nepieciešamajiem mācību līdzekļiem - mācību un papildu literatūrai, elektroniskajiem resursiem un interaktīvām mācību platformām. Pilnvērtīgai un padziļinātai satura apguvei labā skolā ir jābūt dabaszinību un matemātikas kabinetiem un laboratorijām, dizaina un tehnoloģiju kabinetiem, telpām radošām aktivitātēm, piemēram, teātris, mūzika un māksla, ar pietiekamas jaudas internetu mācību telpās. Skolēniem tiek nodrošinātas modernas un aprīkotas telpas sportam pilnvērtīgām fiziskām aktivitātēm, kā arī pēc nepieciešamības nodrošināta atbalsta infrastruktūra, piemēram, dienesta viesnīca un transports.

“Labu pārvaldību” raksturo tas, ka labas skolas vadītāji ir aktīvi pārmaiņu rosinātāji - veicina un attīsta mācīšanās, pārmaiņu un inovāciju kultūru skolā. Labas skolas vadītājs rada apstākļus, lai būtu iespējams profesionālais dialogs, sadarbība un pieredzes apmaiņa. Mūsdienīgs skolas vadītājs piedalās stipru partnerattiecību veidošanā un uzturēšanā ar citām skolām, vecākiem, vietējo sabiedrību, augstākās izglītības institūcijām un citiem partneriem. Labu pārvaldību skolā raksturo arī skolotāju savstarpējā sadarbība stundu plānošanā un tematu saskaņošanā, par ko rūpējas un ko iespējo skolas vadītājs.

2023. gada 15. martā IZM tika izveidota darba grupa "Bērncentrēta un cilvēkresursu efektīva skolu tīkla izveide”, kurā iekļauti pārstāvji no Latvijas Pašvaldību Savienības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Darba grupas uzdevums bija apzināt pašvaldību vajadzības, nepieciešamo atbalstu, galvenos izaicinājumus un labās prakses piemērus, veidojot bērncentrētu un cilvēkresursu efektīvu skolu tīklu pašvaldībā. No 2023. gada februāra līdz jūlijam Ministrija ir organizējusi tikšanās ar 40 Latvijas pašvaldību pārstāvjiem, plānošanas reģionu attīstības padomju pārstāvjiem, lai meklētu labākos risinājumus vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīkla tālākai attīstībai. Ministru kabineta 2023. gada 30. maija sēdes protokollēmuma (prot. Nr.28 1.§) 2.punktā Ministrijai noteikts uzdevums, sadarbībā ar iesaistītajām ministrijām un sociālajiem partneriem sagatavot un līdz 2023. gada 15. augustam iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par ilgtspējīgu izglītības iestāžu tīklu ar skaidriem kritērijiem skolu tīkla reformai, vērtējumu par tā ietekmi uz izglītības kvalitāti un pārvaldību, kā arī ar ietekmes izvērtējumu uz valsts un pašvaldību budžetiem. Atbilstoši minētajiem jautājumiem pēc ministrijas iniciatīvas izstrādāts informatīvais ziņojums.