IKVD pēdējo četru gadu laikā saņēmis 13 iesniegumus par iespējami nepamatotu skolu prasību nodrošināt mācību līdzekļus

© Oksana Džadana/ F64

Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) no 2020. līdz 2023.gadam kopumā saņēmis 13 iesniegumus par iespējami nepamatotu pirmsskolu un vispārējās izglītības iestāžu prasību vecākiem nodrošināt mācību līdzekļus, tai skaitā individuālos mācību piederumus, aģentūrai LETA atklāja IKVD vecākā eksperte Jana Veinberga.

2020.gadā IKVD saņēma trīs iesniegumus par iespējami nepamatotu skolas prasību vecākiem nodrošināt mācību līdzekļus. No tiem divos gadījumos sniegtā informācija neapstiprinājās, bet vienā gadījumā tika sniegts skaidrojums.

Savukārt 2021.gadā tika saņemti četri iesniegumi, no kuriem sniegtā informācija apstiprinājās tikai vienā gadījumā, divos gadījumos neapstiprinājās, bet vienā gadījumā sniegts skaidrojums.

Visvairāk iesniegumus par iespējami nepamatotu skolas prasību vecākiem nodrošināt mācību līdzekļus Izglītības kvalitātes valsts dienests saņēmis pērn - piecus iesniegumus. Divos no minētajiem gadījumiem tika sniegts skaidrojums, vēl divos sniegtā informācija apstiprinājās, bet vienā gadījumā informācija neapstiprinājās.

Šogad līdz šim saņemts viens iesniegums, uz ko sniegts skaidrojums.

Vecāku pienākums ir savu materiālo iespēju robežās nodrošināt sava bērna izglītošanai nepieciešamos individuālos mācību piederumus - kancelejas piederumus un krāsojamo grāmatu brīvam brīdim. Ja vecāks uzskata par nepieciešamu, bērnam var iegādāties arī darba burtnīcu brīviem brīžiem.

Savukārt, lai nodrošinātu bērna higiēnu, vecākiem jāiegādājas zobu suka, mitrās salvetes, papīra kabatlakatiņi, neplīstoša glāzīte, autiņbiksītes, vienreizējie paladziņi, ķemme, pidžama, auduma maisiņi apaviem, drēbes, treniņtērps, apavi sportam un dejām, tērps ritmikas nodarbībām, maiņas apavi, baseina piederumi, svētku drēbes, lacīte ēšanai, kā arī priekšauts un cepure Ja ir nepieciešams, bērnam jāiegādājas individuālā ūdens pudele.

Prakse iekļaut mācību piederumu sarakstā tādus mācību līdzekļus, kas jānodrošina skolai, neatbilst labas pārvaldības principiem un nav pieļaujama, šādu nostāju aģentūrai LETA pauda tiesībsargs.

Vecākiem, kas saņēmuši pedagoga izsniegtus sarakstus sākotnēji būtu jāvēršas pie iestādes vadītāja un jālūdz pārskatīt saraksts. Ja neizdodas situāciju atrisināt, iestādes vadītāja rīcība ir apstrīdama dibinātājam, savukārt dibinātāja rīcība - administratīvajā rajona tiesā. Vecāki ir tiesīgi vērsties arī IKVD un pie tiesībsarga.

Latvijā

Valsts amatpersonu deklarācijas vēsta, ka Latvijas Bankas prezidenta amata kandidātam 2022. un 2023. gadā pamatdarbs bijis nevis "Altum" valdes priekšsēdētāja amats, bet gan valdes priekšsēdētāja amats Rīgas Stradiņa universitātē. Lai gan lielākos ienākumus (algu) šajā periodā R. Bērziņš guvis tieši "Altum" valdes priekšsēdētāja amatā, deklarācija no "Altum" kā pamatdarba pēdējo reizi iesniegta VID tālajā 2021.gadā.

Svarīgākais