IZM veiks aprēķinus, lai nodrošinātu pedagogu atalgojuma izlīdzināšanu no nākamā gada

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Izglītības uz zinātnes ministrija (IZM) ir ķērusies pie aprēķinu veikšanas, lai no 2024.gada 1.janvāra izlīdzinātu pirmsskolas pedagogu atalgojuma likmi ar pārējo izglītības posmu pedagogu darba algas likmēm, aģentūra LETA noskaidroja ministrijā.

Pirmsskolas pedagogu atalgojuma likmes izlīdzināšana ar pārējo izglītības posmu pedagogu darba algas likmēm jau bijusi iecerēta iepriekš, izstrādājot pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku pavasarī. Satversmes tiesas (ST) spriedums maina tikai to, ka šis atalgojuma izlīdzinājums notiks ātrāk, norādīja IZM Izglītības departamenta direktore Edīte Kanaviņa.

ST ceturtdien atzina Ministru kabineta (MK) noteikumu normas, kas nosaka pirmsskolas izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, par neatbilstošām Satversmes 91.panta pirmajā teikumā ietvertajam tiesiskās vienlīdzības principam un par spēkā neesošām no 2024.gada 1.janvāra.

ST konstatējusi, ka, lai arī MK ir nolēmis nevienlīdzību pirmsskolas izglītības pedagogu zemākās darba algas likmes ziņā novērst līdz 2025.gada 1.janvārim un vairākkārt grozījis apstrīdēto regulējumu, pakāpeniski izlīdzinot pirmsskolas izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, tā joprojām atšķiras no pārējās vispārējās izglītības pakāpēs pedagogiem noteiktās zemākās darba algas likmes.

Tomēr valsts un pašvaldību budžeta stabilitāte pati par sevi nevar tikt izmantota kā attaisnojums atšķirīgai attieksmei pret personu grupām, kas atrodas vienādos un pēc noteiktiem kritērijiem salīdzināmos apstākļos, uzsvēra ST.

Par šādu iznākumu gandarījumu paudusi Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga, norādot, ka ST spriedums novērš nevienlīdzību pret vairāk nekā 12 000 pirmsskolas izglītības darbinieku.

Valdība 21.aprīlī apstiprināja IZM iesniegtos grozījumus MK noteikumos, kas paredz, ka pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu zemākā darba algas likme no šī gada 1.septembra plānota 1240 eiro.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais