Par 60 000 eiro Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) vēlas pētīt karjeras atbalsta pieaugušajiem nodrošināšanas praksi Latvijā, liecina informācijas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
IZM izsludinājusi iepirkumu par pētījumu "Karjeras atbalsta pieaugušajiem nodrošināšanas prakse Latvijā un tās pilnveides iespējas". Paredzamā līgumcena ir 60 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.
Ministrija vēlas pētījumu - sistēmisku pārskatu par karjeras atbalsta pieejamību pieaugušajiem, esošās karjeras atbalsta nodrošināšanas praksi un tās efektivitāti, karjeras atbalsta pakalpojuma sniedzēju kapacitāti izvirzīto mērķu sasniegšanai, tostarp pieejamie atbalsta pasākumi un kompetenču novērtēšanas rīki, vērtējot no lietotāja jeb pakalpojuma saņēmēja perspektīvas, kā arī izstrādāt priekšlikumus karjeras attīstības atbalsta sistēmas pilnveidei, lai veicinātu indivīdu kompetenču attīstību un nodarbināmību mainīgajā darba tirgū.
Veicot pētījumu ir jāņem vērā vairāki aspekti. Pirmkārt, profesionālās izglītības jomā iepriekšējo gadu īstenotās reformas un 2022.gadā pieņemtie grozījumi Profesionālās izglītības likumā būtiski mainījuši profesionālās izglītības, tostarp augstākās izglītības posmā, sistēmu, ieviešot profesionālās izglītības programmu modulāro pieeju, nosakot profesijas standartā kvalifikācijas daļas, nodrošinot uzņemšanas iespējas profesionālās pamatizglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmās balstoties uz kompetenču novērtēšanu u.c. Minētās pārmaiņas veicina izglītības atvērtību pieaugušajiem, nodrošina individuālo pieeju un būtiski paplašina iespējas personai efektīvāk izvēlēties savu individuālo mācīšanās ceļu. Ievērojot minēto, pētījumā ir jāpievērš uzmanība jautājumam, vai karjeras attīstības atbalsta pieejas ir saskaņā ar esošajām pārmaiņām profesionālās izglītības jomā, un spēj efektīvi atbalstīt pieaugušos individuālo mācīšanās ceļu izvēlē atbilstoši mūsdienu darba tirgus prasībām, jo īpaši profesionālās izglītības un augstākās izglītības iestādēs, un kas būtu pilnveidojams.
Otrkārt, pētījumam jāpievērš pietiekama uzmanība karjeras attīstības atbalsta pakalpojumiem, kas tiek sniegti pieaugušajiem ārpus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA), tostarp profesionālās izglītības un augstākās izglītības iestādēs, ņemot vērā to, ka par NVA karjeras attīstības atbalsta pasākumiem bezdarbniekiem ir pieejams vairāk informācijas un tie ir noteikti normatīvajā regulējumā.
Pretendentam būtu jāveic vairāki darba uzdevumi. Pirmkārt, veikt izpēti par karjeras atbalsta pieejamību, tā kvalitāti un efektivitāti (pakāpi, kādā tiek sasniegts noteiktais rezultāts/mērķis) dažādām pieaugušo grupām (piemēram, studenti, nodarbinātie pieaugušie, kuri vēlas pārkvalificēties (iesaistās profesionālās tālākizglītības programmās) vai apgūt vai pilnveidot prasmes, tostarp ārpus formālās izglītības sistēmas, darba meklētāji u.c.). Otrkārt, nepieciešams veikt karjeras atbalsta pieaugušajiem pārvaldības un iesaistīto pušu iesaistes izpēti, kā arī izpētīt un izstrādāt karjeras atbalsta pakalpojuma nodrošināšanā iesaistīto speciālistu sagatavošanas un profesionālās pilnveides veidus un modeļus.
Vēl, balstoties uz iepriekšējos darba uzdevuma punktos veikto izpēti, kā arī vismaz trīs citu valstu karjeras atbalsta sistēmu analīzi, jāizstrādā optimāls karjeras atbalsta sistēmas modelis, tostarp karjeras atbalsta kvalitātes un efektivitātes novērtēšanas pieejas, un tā raksturojums atbilstoši Latvijas situācijai.